Етика 4 клас
Тема.
Етикет особливих випадків. Особливості поведінки під час спілкування з
незнайомими людьми. Особливості поведінки під час догляду за хворими,
перебування в поліклініці, лікарні. Поведінка в дні смутку і печалі.
Тактовність. Як висловлювати співчуття, втішати?
Мета:
вчити особливостям поведінки із незнайомими людьми; знайомити з
особливостями поведінки під час догляду за хворими, перебування в поліклініці,
лікарні, поведінки в дні смутку і печалі; розвивати вміння висловлювати
співчуття, втішати; виховувати культуру поведінки в різних життєвих ситуаціях.
Обладнання:
малюнки до теми, пам’ятки, тести.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
II.
Актуалізація опорних знань
1.
Бесіда.
—
Де ви відпочиваєте у вільний час?
—
Хто з вас любить гуляти вулицями? В парку? В лісі?
—
Чи потрібно знати правила безпечної поведінки під час
відпочинку поза домом?
—
Які правила ви знаєте?
—
В яких випадках ви звертаєтесь до дорослих, часом
незнайомих людей за допомогою?
—
Хто із вас спілкується із незнайомими на вулиці?
—
Як ви гадаєте, чи безпечно розмовляти із незнайомцями?
2.
Розігрування ситуації.
•
Незнайомець просить хлопчика провести його до
автобусної зупинки.
(Ігрові персонажі
вступають в діалог, виконують відповідні дії.)
•
Старенька бабуся просить дівчинку допомогти віднести
сумку до
свого будинку.
(Обговорення
поведінки хлопчика і дівчинки у кожній із ситуацій.)
III.
Оголошення теми і мети уроку
IV.
Мотивація навчальної діяльності
Читання казки.
Поросята вирішили
вийти погуляти на вулицю.
—
Піду подивлюся, чи не йде на вулиці дощик, — закричав
Ніф- Ніф.
Він вискочив на
балкон, перехилився через перила і ледь не впав, але Наф-Наф і Нуф-Нуф
нагодилися вчасно і врятували його від цієї небезпеки. Не встигли поросята
відійти далеко від будинку, як перетнула шлях Лиска:
—
Ой, які гарнесенькі, гладесенькі поросятка! —
вигукнула вона. — Підемо зі мною.
Погодившись на
пропозицію Лиски, Ніф-Ніф та Нуф-Нуф вже збиралися йти за нею, але Наф-Наф
зупинив їх:
—
Згадайте, що трапилося із Півником, який повірив Лисці
в казці «Кіт, Півник і Лиска».
V.
Вивчення нового матеріалу
1.
Розповідь учителя.
—
У житті кожної людини зустрічаються різні
непередбачувані випадки, часом загрозливі для особистої безпеки. У світі є
багато добрих, чесних людей. Але є і непорядні, злодії, шахраї, небезпечні
люди. Зовні цих людей не відрізниш від хороших, порядних. Та насправді вони жорстокі,
злі та підступні.
Тому вам необхідно
пам’ятати, що люди бувають різними, і мати справу можна з тими, кого добре
знаєте.
На вулиці
небезпечно розмовляти із незнайомими або підозрілими людьми. Якщо незнайома
людина запропонує ласощі або цікаву іграшку, необхідно подякувати і сказати, що
така іграшка у вас уже є.
У випадку
переслідування незнайомою людиною потрібно зайти в магазин або інше людне
місце. Небезпечно гратися на вулиці, коли настає темрява, коли немає дітей або
дорослих людей.
2.
Заучування правил п’яти «НЕ».
•
НЕ розмовляйте з незнайомцями.
•
НЕ сідайте у машину до незнайомців.
•
НЕ беріть нічого у незнайомців.
•
Не звертайте з дороги від школи додому.
•
НЕ гуляйте на дворі після того, як стемніло.
3.
Практична робота.
—
Розіграйте в ролях описані ситуації. Як необхідно
діяти в кожному випадку?
•
Незнайомець запрошує вас до свого дому пограти в
комп’ютерні
ігри.
•
Граючись на вулиці, ви помічаєте людину, яка тривалий
час стежить
за вами.
4.
Фізкультхвилинка.
5.
Продовження роботи над новим матеріалом.
—
Для чого ми з вами проводимо фізкультхвилинки?
—
А якщо в людини щось негаразд зі здоров’ям, куди
необхідно звертатися?
—
Сьогодні ми познайомимося також із правилами поведінки
під час перебування в поліклініці, лікарні.
— Давайте разом
складемо пам’ятку.
Пам’ятка
•
Не шуміть.
•
Не бігайте.
•
Не розмовляйте голосно.
•
Не заходьте без дозволу медперсоналу.
•
Заходьте у палати до хворих у спеціальному одязі.
• Уважно слухайте
поради лікаря
6.
Багато родин у наші дні беруть на себе велику
відповідальність догляду за хворими родичами.
—
Кому із вас доводилося доглядати за хворим?
Висновок. Допомога має бути
моральною і практичною
Завдання. Складіть
рекомендації щодо догляду за хворими у вигляді таблиці (промінчики
прикріплюються до сонечка поступово, у процесі обговорення).
Пам’ятка
•
Виконуйте всю посильну роботу щодо догляду із
задоволенням.
•
Пропонуйте свою допомогу у хатній роботі.
•
Вислуховуйте хворого із терпінням та співчуттям.
•
Не обтяжуйте хворого довгими розмовами.
• Підбадьорюйте його
до одужання
7.
Продовження роботи над новим матеріалом.
1)
Усе живе на Землі народжується, розвивається, помирає.
Рано чи пізно настає для кожної людини її останній момент — прощання із життям.
Ясно, що, бажаючи допомогти людині в горі та потішити її, нам необхідно взяти
ініціативу в свої руки. У Біблії сказано, що «...Золоті яблука на срібній
тарілці — це слово, проказане у потрібну мить». Мудрість людини виявляється в
тому, що вона знає, що говорити, що — ні, що доцільно робити, а чого не слід.
2)
Практична робота.
На партах — картки
з етичними формулами.
Завдання. Вибрати ті, які
підходять до даної ситуації.
•
Переконуйте, що смерть близької людини — це не її
вина. (Так)
•
Будьте спроможні вислухати, розрадити. (Так)
•
Тримайтесь осторонь через те, що не знаєте, що казати,
що робити. (Ні)
•
Будьте терплячими, чуйними, тактовними. (Так)
•
Говоріть: «Я знаю, що ви відчуваєте.» (Ні)
VI.
Закріплення вивченого матеріалу
Тестові завдання
1)
На якій машині ви погодилися б покататися з
незнайомцем?
а) на «Мерседесі»;
б) на «Джипі»;
в) на жодній.
2)
Які солодощі ви взяли б у незнайомої тітоньки?
а) шоколадку;
б) жувальну гумку;
в) жодні.
3)
Що ти будеш робити, якщо незнайомець хоче забрати тебе
силою?
а) буду кричати і кликати на допомогу;
б) мовчки чинитиму опір.
4)
Чекаючи в коридорі прийому лікаря, ви будете:
а) голосно співати;
б) тихенько сидіти на стільці;
в) бігати по коридору.
5)
Хвора бабуся попросила вимкнути телевізор. Ви:
а) погодитеся, але не одразу;
6)
не будете звертати на неї уваги;
в) одразу вимкнете і займетеся іншою
справою, щоб не заважати.
б) У твого однокласника померла
бабуся. Ви:
а) будете залучати його до ігор і
веселощів;
б) будете висловлювати йому співчуття,
втішати;
в) розповідати про свої справи,
проблеми.
VII.
Підсумок уроку
Один раз нам життя дається —
Дарунок прекрасний із небес.
Як сонечко гарно сміється!
А скільки на світі чудес!
І скільки безмежного дива Щодня, лиш очі відкрив.
І так на землі красиво,
Що жив би на ній і яяяжив!
VIII.
Домашнє завдання
Продовжте висловлення: «Хто людям
добра бажає, той...»; «Перший крок до добра — ...»
Немає коментарів:
Дописати коментар