Етика 4 клас
Тема. Ти живеш
серед людей. Етикет в музеї та бібліотеці, кінотеатрі, на концерті, театрі, у
храмі
Мета:
ознайомити з правилами поводження в музеї, театрі, у храмі; привчати до
виконання основних правил етикету; виховувати повагу до оточуючих.
Обладнання: малюнки, плакати з
правилами, книги, Біблія, репродукції картин.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу
II.
Повідомлення теми уроку
—
Чи доводилося вам бувати у бібліотеці, музеї, на
виставці тощо? Музеї, театри, концертні зали, стадіони, бібліотеки, храми — усе
це громадські місця. Кожному із вас вже доводилося бувати у громадських місцях.
Ви, мабуть, зауважили, що у громадських місцях одночасно перебуває чимало
людей. Якщо відвідувачі не дотримуються певних правил поведінки, то у
громадських місцях буде шумно, важко сприйматиметься вистава або екскурсія.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як поводитися у громадських місцях.
III.
Вивчення нового матеріалу
1. Хто може назвати
місце, яке ми називаємо святим?
—
Так, це церква або храм.
—
Хто може сказати, чому люди ходять в храм? (Молитися,
бути присутнім на Святій Літургії.) Хто із вас відвідує храм?
—
Як називається книга, за якою живуть православні люди?
(Біблія)
— Чому вона нас вчить? (Як правильно, чесно, справедливо жити, які заповіді
виконувати.)
—
Але чи знаєте ви, як себе поводити у храмі?
—
Тепер давайте спробуємо ваші відповіді скласти у
правила поведінки в храмі.
•
Приходити на службу вчасно.
•
Приходити чоловікам без головних уборів, а жінкам — із
покритою
головою.
•
Перед входом перехреститися і зробити поклін.
•
Стояти спокійно і тихо, не розмовляючи під час служби.
•
Свічки ставити не заважаючи іншим, які моляться.
•
Залишатися у церкві до повного завершення
Богослужіння.
•
На території церкви не палити.
•
Виходячи із храму, потрібно повернутися обличчям до
церкви і знову
перехреститися.
—
Ось правила, які потрібно виконувати під час
відвідування храму.
2. Але є ще багато
інших громадських місць, в яких є також певні правила
поведінки.
Послухайте вірш і скажіть, де тепер
ми перебуваємо.
ПОБУВАЛИ МИ В КІНО
У кіно пішов наш клас.
Там лузали ми насіння.
І розкидали лушпиння
— Тут були маленькі
свині! —
Кажуть, мабуть, не про нас.
У театр пішов наш клас,
Увірвались ми до зали,
Де попало посідали.
— Побували тут
вандали! —
Кажуть, певно, не про нас.
На концерт пішов наш клас.
Почали шуміть зразу,
В оркестрову яму лазить.
—Це не діти — дикобрази! —
Кажуть, звісно, не про нас.
Не ведуть нікуди нас.
В школі сидимо давно,
Мовчки дивимось в вікно.
Не нахваляться на нас:
— От так діти! От так
клас!
—
Що ви можете сказати про таку поведінку дітей?
—
Можемо ми назвати таких дітей культурними?
—
Хто з вас був у театрі?
—
Що цікавого ви для себе взяли?
—
Хто із вас знає, що означають слова театр,
кінотеатр, актор, сценаї
Театр — приміщення, в
якому відбуваються вистави, спектаклі. Кінотеатр — приміщення, де
демонструють художні та документальні фільми. В кінотеатрі на екрані
демонструють відзняті фільми. А в театрі на сцені грають люди (актори).
Актор
— виконавець ролей.
Сцена
— спеціальне місце, де відбуваються вистави.
—
Щоб відвідувати такі місця, потрібно дотримуватися
правил поведінки. Які правила ви знаєте? (Обговорення разом із дітьми.)
Складання правил
поведінки у театрі і кіно.
•
У залі не можна займати чужі місця.
•
Відшукавши потрібний ряд, пройти на своє місце (при
цьому повернутися обличчям до тих, хто вже сидить).
•
Не розмовляти, не перешіптуватися із сусідом.
•
їсти під час перерви (перегляду фільму), шелестіти
папірцями, крутитися у кріслі не можна.
•
Закінчилася вистава — акторам потрібно подякувати
оплесками.
3. Поводження в музеї.
—
Давайте розглянемо репродукції картин. Яких із авторів
цих картин ви знаєте?
— Де ми можемо
побачити ці картини? (В музеї)
— Які музеї ви знаєте? (Природничий, краєзнавчий)
—
Як ви думаєте, чи потрібні правила для того, щоб
відвідувати музеї?
—
Подивіться на плакат із правилами і додайте власні,
які, на вашу думку, ще потрібні.
—
А тепер давайте складемо загальні правила поводження в
музеї.
•
Завжди купуйте квиток і зберігайте його до кінця
екскурсії.
•
Будьте уважними, намагайтеся почути кожне слово
екскурсовода.
•
Коли хочете про щось запитати, не забувайте сказати
«Будь ласка»,
•
Не забувайте подякувати за те, що вам пояснили.
•
Ходіть тихенько, не човгайте ногами.
•
Знайте, що в музеї люблять тишу.
•
Експонати не чіпайте руками.
•
Наприкінці подякуйте за цікаву екскурсію.
4.
Правила поведінки в бібліотеці.
—
Зверніть увагу на різноманітність книг на вашому
столі. Що це вам може нагадати? Де можна побачити стільки книжок? (У
книжковому магазині або в бібліотеці)
—
Хто із вас відвідує бібліотеку?
—
Чому ви туди записалися?
—
Що цікавого ви дізналися після відвідування
бібліотеки?
—
Як ви розумієте прислів’я?
•
Знання за плечима не носити.
•
Пташка красна пір’ям, а людина своїми знаннями.
•
Якщо за день нічого не вивчив, то весь день змарнував.
—
Хто дає нам ці знання?
—
Книжки, яких немає вдома ми беремо в бібліотеці.
— Послухайте вірш і
скажіть, як поводить себе хлопчик?
Друга гарного я маю.
З ним п’ю чай І з ним гуляю.
Перегорнеться сторінка —
Потрапляє до рота грінка.
А в бою, як щит з мечем,
Захистить моє плече.
Дощ іде — він — парасолька.
Як розкрию дуже — зойкне.
Та не витримав мій друг,
Втік від всіх моїх наруг.
(Обговорення
вірша.)
—
А тепер поговоримо, як необхідно поводитися в
бібліотеці.
•
Поводьтеся в бібліотеці тихо.
•
Самостійно оберіть книгу, якщо не змогли, попросіть
бібліотекаря
вам допомогти.
•
Не забувайте номер свого абонемента.
•
Якщо в книзі є вирвані листки, повідомте про це
бібліотекаря.
•
Розмовляйте в бібліотеці або вітайтеся з друзями тихо.
•
Обов’язково подякуйте бібліотекарю за надані послуги.
—
Я сподіваюся, що ви тепер будете поводитися згідно з
цими правилами.
IV. Підсумок уроку
—
Що нового дізналися ви сьогодні на уроці?
—
Про що повинна пам’ятати кожна людина, яка вважає себе
культурною?
—
Давайте поводитись завжди і всюди така, щоб за вас
нікому не було соромно.
Немає коментарів:
Дописати коментар