Етика 4 клас
Тема.
Екологія в нашому домі. «Оберігати природу — значить оберігати
Батьківщину» (М. Пришвін)
Мета:
розширювати знання учнів про вплив людини на природу; формувати переконання
в тому, що людина має оберігати природні багатства; розвивати інтерес до
проблем збереження природи; виховувати учнів активними учасниками екологічного
руху.
Обладнання: карта України,
глобус, ілюстрації із зображенням природних краєвидів, плакати «Земля у
небезпеці», книжкова виставка «Планета Земля — наш дім».
ХІД УРОКУ
І. Організація
класу
Девіз:
За чисті води, чисті ріки Боротись
будемо навіки.
Хай стане чистою Земля,
Бо в ній господар — ти і я.
II.
Стимулювання та мотивація
навчально-пізнавальної діяльності
1.
Бесіда.
— Діти, про що ми мріємо? (Здобути нові знання, стати добрими господарями своєї країни,
жити серед чудової природи рідного краю.)
2.
Вступне слово вчителя.
Земля —
найпрекрасніша жива планета у нашій Сонячній системі, а ми — її жителі.
«Ми — діти Землі»,
— кажемо ми, не задумуючись над значенням цих слів. Але, якщо ми — діти, то
Земля — наша ненька. Тож необхідно задумуватись, як ми ставимося до неї,
матінки-Землі.
Так, ми любимо
квіти, сонечко, метеликів, пташок, звірят. Із насолодою п’ємо джерельну воду,
нам подобається прогулюватися в прохолодному парку. А що ми маємо замість
цього на Землі?
III.
Повідомлення теми і мети уроку
—
М. Пришвін казав: «Оберігати природу — значить
оберігати Батьківщину». Саме про це ми з вами й поговоримо.
Проблемне питання.
—
Як ви розумієте вислів «Екологія в нашому домі»?
IV.
Вивчення нового матеріалу
Виступ учнів.
Газетні повідомлення.
1.
На сторінках газети був надрукований тривожний лист
«Планета людей — у небезпеці». Послухайте його.
В процесі
виробництва щороку у ріки, озера, моря скидається до 6 кубометрів забрудненої
води, а це — декілька мільйонів тонн небезпечних шкідливих речовин.
Викиди в атмосферу становлять
на рік понад 200 мільйонів тонн небезпечних отруйних речовин. Хмари несуть
кислотні дощі, пилові бурі. Наслідки Чорнобильскої катастрофи не знають
державних кордонів. За підрахунками вчених, за три з половиною століття з
планети безповоротно щезли сорок шість видів ссавців та дев’яносто чотири види
птахів.
Рослинний покрив
планети вже не в змозі переробити вуглекислий газ, який виділяється під час
згорання палива. До того ж, ліси зникають із великою швидкістю.
Щорічно планета
губить десятки видів рослин і тварин. Червона Книга поповнюється все новими і
новими назвами.
Планета людей — у
небезпеці!
2.
Тестування екологічних знань.
1) Що може забруднити навколишнє
середовище? (Дощ, дерева, дим, сонце, риба,
людина, фабрика)
2)
Який спосіб пересування не забруднює середовище? (Автомобілем,
автобусом, велосипедом, пішки)
3) Забруднене повітря може призвести до
... (захворювання легень, зміцнення
здоров’я).
4) Чого не повинно бути у воді? (Водних рослин, бляшанок, паперу)
3.
Лірична рубрика (конкурс віршів).
—
Багато поетів присвятили свої вірші природі. Хто
розповість вірші про тварин, рослин?
4.
Народна мудрість.
—
Які приказки, прислів’я про природу ви знаєте?
•
Ліс і вода — брат і сестра.
•
Ліс — природне багатство.
•
Ліс — не школа, а всіх навчає.
•
Де дуби, там і гриби.
•
Як багато птиць, то не буде гусениць.
•
Від природи бери те, що вона дає, та й за те не дякуй.
•
Посадив дерево, викопав криницю, виростив сина — не
прожив життя марно.
•
Ліс сам себе чистить.
•
Немає ліпшої краси, ніж гаї та ліси.
5.
Це цікаво!
•
Людині потрібно 960 л кисню на добу. Стільки ж його
виділяє 5 дорослих дерев.
•1т макулатури
рятує від вирубування 0,4 га лісу. 20 кг макулатури зберігають одне дерево.
•
За 1 рік 1 га лісу поглинає 2 кг вуглекислого газу, це
те, що видихають за цей час 200 чоловік. Ліс при цьому виділяє 2 кг кисню.
V.
Засвоєння знань, формування вмінь
та навичок
—
Дайте відповідь на питання після опрацювання статті
підручника «Охорона природи в Україні». (Учні діляться на команди. Перемагає та
команда, яка повніше дасть відповіді на запитання.)
—
Що завдає шкоди природі України?
—
Як держава піклується про охорону природи в Україні?
—
Що таке природний парк?
—
Що таке заказник?
VI.
Підсумок уроку
1. Вивчимо заповідь.
Цвіту не рви задаром,
Гілки не втни для забави,
Оберігай все довкола:
Шлях і стежиночку в гаї —
Все це окрасою буде Нашого рідного краю!
2.
Складання правил поведінки в природі.
•
Не ламайте гілля, дерева, кущі.
•
Не зривайте в лісах та на луках квіти.
•
Не ловіть метеликів, джмелів та інших комах.
•
Не руйнуйте мурашники.
•
Не руйнуйте пташині гнізда.
•
Не ловіть диких тваринок і не приносьте їх додому.
•
Не залишайте папір, сміття на лісовій стежині.
•
Не розкладайте вогнище в лісі.
VII.
Домашнє завдання
1.
Намалювати малюнки на конкурс «Буду я природі другом».
2. Дізнатися, які
джерела забруднення навколишнього середовища існують у вашій місцевості, а
також що робиться для того, щоб зменшити негативний вплив на природу?
Запропонуйте у короткій письмовій роботі свій шлях вирішення цих проблем.
Немає коментарів:
Дописати коментар