Тема. Тварини живого куточка
Мета: формувати первинні уявлення учнів про тварин живого куточка, про правила догляду за тваринами; розвивати вміння спостерігати за тваринами; виховувати любов до тварин.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Чи є у вас живий куточок у класі?
— Які тварини там живуть?
— Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про тварин і ви дізнаєтеся, яким має бути живий куточок.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 64)
— Чи живуть у вас удома тварини? Які? Як ви за ними доглядаєте?
— Чи спостерігали ви за рибками, які живуть в акваріумі? Розкажіть про свої спостереження.
— Батьківщина більшості акваріумних рибок — теплі країни. Тому в нас вони можуть жити тільки в акваріумі.
— Розгляньте фото.
— Чи знаєте ви цих тварин?
— Які із цих тварин мешкають у живому куточку школи? Які — у вас удома?
— Розкажіть, як ви за ними доглядаєте.
— Яких ще тварин можна утримувати вдома?
2. Робота над загадками
• У лусці мої боки —
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу. (Риба)
• Народилось їх багато,
Є в них мама, є в них тато.
Менші, ніж заморські свинки,
Ці пухкі, малі тваринки. (Хом’яки)
• Свинка, але не з хліва,
Мишка, та не польова.
Їсти просить і вночі
Булку, хлібчик, калачі. (Морська свинка)
• Наче іграшка м’яка,
Щічки — мов у хом’яка.
Хвостик — ніби в білочки,
У малої… (шиншилочки).
• Гониться по хаті зайчик,
Стрибунець і побігайчик.
Просить хлібчик і морквину,
Сіно, крупи, капустину. (Кріль)
• Як веселка кольоровий,
Має здібності до мови.
Слово птаху лиш скажіть,
Він його повторить вмить. (Папуга)
— Де можна побачити цих тварин?
— Які з цих тварин були у живому куточку вашого дитсадочка?
— Які з цих тварин живуть у живому куточку вашого класу?
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Складання колективної розповіді про живий куточок
На канікулах ми з класом ходили до Палацу для дітей подивитися «Живий куточок». Він здався нам справжнім раєм. Перше, що ми побачили, — це акваріуми з незвичайно красивими рибками. Їх різноколірна луска переливалася всіма барвами веселки.
Рибки підпливали до скла і дивилися на нас, беззвучно відкриваючи роти, потім раптом різко спливали в глибину акваріума, витончено виляючи хвостами і плавцями. Краса рибок, їх плавні рухи занурили мене в стан спокою. Але тут мій погляд упав на крокодила. Його очі здалися мені сумними. Ми з подругою пішли далі. У іншій кімнаті були різні тварини і птахи. Великий різноколірний папуга щось обурено кричав при наближенні людей. Тут же була мавпа, яку теж турбувало наближення людей, вона голосно кричала. Решта мешканців куточка спокійно реагували на нас. Товстенькі морські свинки, крихітні хом’яки давалися в руки, їм подобалося, коли їх гладили. Спілкування з тваринами приносить велике задоволення.
2. Робота у парах
Один учень описує тварину, яка живе у них удома, не називаючи її. Другий учень з пари відгадує, хто це.
V. Підсумок уроку
— Яких тварин можна тримати в живому куточку?
— Як їх доглядати?
— Яких тварин можна тримати вдома?
— Як їх доглядати?
— Як ви гадаєте, де краще жити тварині: у квартирі чи на волі?
— Які загадки про тварин ви запам’ятали?