Тема. Що треба знати про природу. Нежива і жива природа
Мета: розповісти учням, що природа загадкова і дивна, що її треба вивчати; розширити знання учнів про різноманітність природи; розвивати вміння групувати об’єкти неживої і живої природи, порівнювати тіла живої та неживої природи з метою виявлення відмінностей між ними; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати інтерес до пізнання природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Що таке природа?
— Для чого людині потрібні знання про природу?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що треба знати про природу та якою вона буває.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 6)
— Розгляньте фото. Що із зображеного на них ви щодня бачите дорогою до школи?
— Усі предмети, які нас оточують, називають тілами. Наведіть приклади тіл природи.
— Рослини, гриби, тварини, людина — це тіла живої природи. Наведіть власні приклади тіл живої природи.
— Сонце, зорі, повітря, вода, каміння — це тіла неживої природи.
Наведіть свої приклади тіл неживої природи.
2. Фізкультхвилинка
3. Продовження роботи за підручником (с. 7)
— Розгляньте верхній малюнок.
— Що ви бачите на ньому?
— Допоможіть Тарасикові дістатися школи. Накрийте тіла живої природи зеленими кружечками, а тіла неживої природи — коричневими.
— Які тіла ви накрили зеленими кружечками, а які тіла — коричневими?
— Яких предметів виявилося більше?
- Робота в парах
— Розгляньте разом із сусідом по парті нижній малюнок. Назвіть тіла живої і неживої природи.
— Скільки тіл живої природи? Скільки тіл неживої природи?
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Розв’язування логічних завдань «Що “зайве”? Чому?»
• Небо, Місяць, вода, зорі, пісок, качка.
• Дуб, камінь, Сонце, повітря.
• Вітер, річка, білка, веселка, дощ.
• Вовк, лисиця, лікар, чашка, комар.
— Яка буває природа? (Жива і нежива)
2. Гра «Будь уважний»
Учитель демонструє предметні малюнки із зображенням соняшника, сонця, берези, хмар, гриба, місяця, річки, дівчинки, білки, півня, дощу, моря, буряка, ведмедя, квітки, неба. Учні, якщо те, що показує вчитель, належить до живої природи, плещуть у долоні, а якщо до неживої — не плещуть.
3. Гра «Я знаю три предмети…»
— Наведіть по три приклади тіл живої і неживої природи.
4. Робота над загадками
Учитель пропонує учням відгадати загадки і визначити, що з відгаданого належить до живої природи, що — до неживої.
• Стоїть корито,
Повне води налите. (Ставок)
• У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт)
• Торох, торох,
Розсипався горох.
Почало світати —
Нема що збирати. (Зірки)
• Він скрізь: у полі і в саду,
А в дім не попаде,
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде. (Дощ)
• Як дерево називається,
Що влітку в білий пух вбирається? (Тополя)
• Прийшла кума із довгим віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід. (Лисиця)
• Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
• Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі. (Сова)
5. Гра «Хто більше?»
Учні об’єднуються у дві команди.
Одна команда називає тіла живої природи, інша — тіла неживої природи, і так по черзі. Виграє команда, яка назве більше предметів.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що таке природа?
— Яка буває природа? (Жива і нежива)
— Що належить до неживої природи? Наведіть приклади тіл неживої природи.
— Що належить до живої природи? Наведіть приклади тіл живої природи.
— До якої природи належить людина?
Немає коментарів:
Дописати коментар