Тема. Яку будову має рослина
Мета: ознайомити дітей з будовою рослин, з’ясувати значущість кожного органа рослини; розвивати мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
- Робота над загадками
На дошці з’являються картинки-відгадки.
• Навесні цвітуть, мов свічі,
Заглядають сонцю у вічі,
А під осінь ті свічки
Вдягнуть з голок кожушки. (Каштан)
• Я на сонце дуже схожа —
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю.
Відгадати вам неважко,
Що за квітка я?.. (Ромашка).
• На кущах росте низенько
Оця ягідка кисленька.
Рвеш, так не подряпай ручки,
Бо на тих кущах колючки. (Аґрус)
— Яку загальну назву можна дати всім цим відгадкам? (Рослини)
— Назвіть рослини, які ви знаєте.
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яку будову мають рослини.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 44)
— Висока тополя і низенька фіалка, розлогий дуб і блакитні дзвоники — усе це рослини. Вони різні, проте складаються з однакових частин: корінь, стебло, листки, квітки, плоди. Ці частини називають органами рослини.
— Розгляньте малюнок на с. 44.
— Знайдіть на малюнку органи рослини: корінь, стебло, листки, квітки, плоди.
2. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
— Рослини — це жива чи нежива природа?
— Доведіть, що це жива природа. (Дихають, ростуть, розмножуються, живляться, помирають)
— Що потрібно рослині для життя? (Світло, тепло, вода, поживні речовини, повітря)
— Що дає світло і тепло? (Сонце)
— Звідки рослини беруть воду? (З ґрунту)
— Кожен орган рослини виконує певну роботу.
— Давайте разом поміркуємо, навіщо рослині корені? (Корінь закріплює рослину в ґрунті, міцно утримує її.)
— Для чого потрібне стебло? (Тримає листя і квітку.)
— Для чого потрібне листя? (Ловлять сонячне проміннячко, листям рослина дихає.)
— Для чого потрібна квітка? (У ній утворюються насіння і плоди.)
— Якщо у рослин є квітка, то їх називають квітковими.
— Як ви думаєте, чи зможе рослина жити без якого-небудь органа?
Висновок. Усі органи рослини важливі. Це єдиний організм.
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
- Робота за малюнками
— Які рослини тут намальовані? (Помідор, морква. У помідора немає коренів, у моркви — листя.)
— Намалюйте частини рослин, яких бракує.
— Які частини рослин ви домалювали?
— Назвіть намальовані частини томату. Скільки їх? (5)
— Розкажіть, що ви знаєте про ці рослини.
— Листя яких рослин людина використовує в їжу?
— Рослини виглядають по-різному. Але всі вони мають корінь, стебло, листок, квітку, плід і насіння.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Які рослини вам відомі?
— Що спільне у будові рослин?
— Для чого рослині корінь, стебло, листя?
— Які рослини називаються квітковими?
— Для чого потрібна квітка?
Немає коментарів:
Дописати коментар