Тема. Які властивості має вода. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?
Мета: дати учням уявлення про основні властивості води: прозора, рідка, без кольору, без запаху, розчиняє деякі речовини; розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; сприяти створенню теоретичної бази для інтелектуального розвитку молодших школярів.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
• Сама пити не п’є, а нас примушує. (Вода)
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, якою буває вода.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 32–33)
1) Демонстрація властивостей води.
— Пригадайте, що ви знаєте про воду.
— Які властивості має вода? Щоб відповісти на запитання, викона-ємо досліди.
- Дослід 1
Візьміть склянку із чистою водою і понюхайте її. Що відчуваєте?
Висновок. Вода не має запаху.
— Який смак у води? (Не має смаку.)
— Коли говорять, що вода «солодка»? (Коли дуже хочеться пити.)
- Дослід 2
Налийте трохи води в тарілку і в склянку. Що спостерігаєте?
Висновок. Вода набирає форму посудини, в яку її наливають. Тобто вода текуча.
— Чим же вода відрізняється від твердих тіл? (Не має форми, розтікається.)
- Дослід 3
Опустіть ложку в склянку з водою. Що спостерігаєте?
Висновок. Вода прозора.
2) Вода-розчинник.
— Яким буде смак чаю, якщо в нього покласти цукор?
— Яким стане смак води, якщо в неї покласти сіль?
— Що сталося? (Сіль і цукор розчинилися у воді.)
— Де в природі можна натрапити на солону воду?
— Чи розчиняється у воді морський пісок? (Ні)
Висновок. Цукровий пісок розчиняється у воді. Сіль розчиняється у воді. Пісок не розчиняється у воді.
— Що ви дізналися про воду?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?
1) Читання статті підручника (с. 33).
— Після дощу вулиці і дахи будинків мокрі, скрізь калюжі. Але з’явиться сонце, і усе висихає. Куди зникає вода? (Вона випаровується, перетворюється на невидиму пару, яка розходиться в повітрі.)
— З чого складається пара?
— Пригадайте, як улітку після дощу парує асфальт або ґрунт. Поясніть, чому це відбувається.
— Поміркуйте, де ще можна спостерігати перетворення води на пару.
2) Обговорення питань.
— Що відбувається з водою в річках, озерах, морях? (Вона теж випаровується.)
— Поставимо тарілку з водою і склянку з водою. Де швидше випарується вода? (З тарілки вода швидше випаровується, ніж зі склянки.
Чим більше поверхня води, тим швидше відбувається випаровування.)
— Що відбувається з водою в холодну погоду? (Вона теж випаровується, але не так швидко, як у теплу.)
— Улітку вивішують мокру випрану білизну. Що відбувається з білизною? (Вона через деякий час стає сухою.)
— Куди зникла вода? (Вона перетворилася на водяну пару, випарувалася.)
V. Підсумок уроку
— Що ви дізналися про воду? (Вода — рідина: без кольору, без смаку, без запаху, текуча, прозора, не має форми, випаровується.)
— Які речовини розчиняються у воді? (Вода розчиняє сіль і цукор, але не розчиняє пісок і глину.)
— Які властивості води ви спостерігаєте щодня?
- Робота над загадками
• Яку воду можна носити у решеті? (Сніг)
• Сидить дід за подушками і стріляє галушками. (Град)
• Скатертина біла весь світ накрила. (Сніг)
• Узимку горою, а літом водою. (Сніг)
• Текло, текло, та і лягло під скло. (Вода і лід)
• І в огні не горить, і у воді не тоне. (Лід)
• Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
• Без чого не буває криниці? (Без дна)
• У який горщик не можна налити воду? (У повний)
• «Що це? Що це? — всі кричать, —
Білі мухи он летять!» (Сніг)
•
Синя, соковита, на дереві росте,
А «с» на «з» змінити —
Великий дощ впаде. (Слива — злива)
•
Якщо із «з» візьмеш це слово,
Великий дощ впаде раптово.
Як тільки «з» на «с» заміниш,
Між фруктами мене зустрінеш. (Злива — слива)
Немає коментарів:
Дописати коментар