Тема. Риби
Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками риб; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати; сприяти розвитку допитливості.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Поміркуйте, чого на Землі більше: води чи суші? (Води на Землі більше, ніж суші.)
— Які живі організми живуть у воді? (У воді живуть рослини і тварини. Серед рослин у воді мешкають водорості, ряска, рогіз. У водоймах живуть комахи (жук-плавунець, водомірка), жаби, риби.)
— Відгадайте загадку.
• Плаваю під містком
І виляю хвостиком.
По землі не ходжу.
Рот є — не говорю.
Очі є — не блимаю.
Крила є — не літаю. (Риба)
— Які особливості тварини описані в загадці? Про які «крила» в ній йдеться?
— Тема нашого уроку — «Риби».
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 59)
— Розгляньте на малюнку тварин. Як їх можна назвати одним словом? Яких з них ви знаєте?
— Цих тварин називають рибами. Риби живуть в океанах, морях, річках, ставках. Тіло більшості риб укрите слизькою лускою. Плавати рибі допомагають плавці та хвіст.
- Робота в парах
— Розгляньте фрагменти риб, зображених на малюнку.
— Упізнайте риб за фрагментами.
— Відгадайте загадку.
• Живе вона у воді,
Не ходить по землі,
Плаває під містком
І виляє хвостиком.
— Що вам допомогло її відгадати?
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Гра «Відгадай загадку — покажи відгадку».
На дошці — картинки із зображенням різних риб. Учитель загадує загадку, учні відгадують її і показують на дошці потрібну картинку.
• Хоч малий, та силу має —
З рук миттєво висковзає!
Схожий зовні на змію,
Має чималу сім’ю. (В’юн)
• Взимку ловиться і влітку
Вудкою або у сітку.
А коли злякається —
В мулі заховається. (Карась)
• Ляже й спить на глибині
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо — все він знає! (Сом)
• Живе вона у морі синім,
Та не тюлень це і не морж.
Я підкажу вам, — це рибина,
Ну, а звуть цю рибу… (йорж).
• Щоб рибину цю піймати,
Слід її нагодувати.
Наварити бараболі
І гороху, що у полі.
Кого ж спіймав Сергійко наш?
Це, напевно, риба… (лящ).
• Окунь вдень пішов на гірку
І зустрів… (червонопірку).
• Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі:
Стерегтись потрібно злюки,
Хижої, страшної... (щуки).
• Хочеш рибку цю піймати —
Треба черв’ячка їй дати.
Хоч і хижий, та не щука,
І на вигляд геть не злюка. (Окунь)
2. Робота над прислів’ями, приказками, прикметами
• Риба шукає, де глибше, а людина — де краще.
• Без труда не витягнеш і рибку із ставка.
• Як риба у воді.
• Слизький, як вугор.
• Де щуки немає, там йорж — хазяїн.
• Риби вистрибують з води — перед дощем.
• Не учи рибу плавати.
• Не загрожуй щуці морем.
3. Гра «Криптограми»
Знаас (сазан).
Укащ (щука).
Раська (карась).
Порок (короп).
Куала (акула).
V. Підсумок уроку
— Яких тварин називають рибами? Наведіть приклади.
— Яка істотна ознака риб?
— Чому в риб така особлива форма тіла?
— Де живуть риби? Наведіть приклади.
Немає коментарів:
Дописати коментар