Тема. Організми
Мета: дати учням уявлення про організми, ознаки живих організмів; учити порівнювати тіла і доводити свою думку; розвивати світогляд, увагу, пам’ять; виховувати дбайливе ставлення до рідної природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Що належить до природи?
— Якою буває природа?
— Сьогодні на уроці ми навчимося відрізняти живі організми від неживих тіл природи.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 16–17)
— Пригадайте, що належить до природи.
— Наведіть приклади тіл живої і неживої природи.
— Розгляньте малюнок на с. 16.
— Розкажіть, що на ньому зображено.
— Накрийте на малюнку тіла неживої природи коричневими кружечками, а тіла живої природи — зеленими кружечками.
— Скільки тіл неживої природи ви накрили? Назвіть їх.
— Скільки тіл живої природи ви накрили? Назвіть їх.
— Порівняйте їхню кількість.
— Тіла живої природи називають організмами.
- Робота в парах
— Наведіть своєму сусідові по парті приклади організмів.
— Розгляньте малюнки на с. 17.
— Що на них зображено?
— Порівняйте камінь і рослину. До якої природи вони належать? Чому ви так уважаєте?
— Чим саме вони відрізняються?
— Чим схожі всі живі організми?
Висновок. Усі організми живляться, дихають, ростуть, розмножуються, відмирають. Це ознаки живих організмів.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Продовження роботи за підручником
— Розгляньте фото на с. 17.
— Які організми на них зображено?
— На яких з них організми живляться, ростуть, розмножуються, відмирають? Складіть про це речення.
— Поміркуйте, чому кіт — організм.
— Які ознаки об’єднують усі живі організми?
— Поміркуйте, які організми є у вас удома. Розкажіть про одного з них.
2. Виконання завдань
1) Що належить до живої природи?
а) Людина, рослини, тварини, гриби і мікроби;
б) Сонце, повітря, вода, Земля, людина і те, що створено її руками;
в) Сонце, небо, хмари, вода, гори, дощ, сніг.
2) До неживої природи належать:
а) людина, рослини, тварини, гриби і мікроби;
б) Сонце, небо, хмари, Земля, гори, камені, вода, дощ, сніг;
в) Сонце, Земля, повітря, вода, хмари, людина і те, що створено її руками.
3) Чим відрізняється жива природа від неживої?
а) Усе живе дихає, живиться, росте, розвивається, розмножується, помирає;
б) усе живе пересувається, росте, радіє, приносить потомство, помирає;
в) усе живе розмовляє, пересувається, росте, розмножується, помирає.
4) Поміркуйте, чи рухаються рослини? Наведіть приклади. (Рослини рухаються, коли ростуть, повертаються до сонця, розкривають пелюстки.)
5) Порівняйте справжнього зайчика з іграшковим. Хто з них є живим організмом? Чому ви так вважаєте?
V. Підсумок уроку
— Що належить до природи?
— Що називають організмами?
— Наведіть приклади організмів.
— Як відрізнити живі організми від неживих тіл природи? Наведіть приклади.
— Що є ознаками живих організмів? (Ріст, рух та живлення)
- Ознайомлення з різноманітністю живих організмів.
Робота над загадками
• Квітка ця на сонце схожа,
На олію вона гожа,
Жовті пелюсточки має,
Їх до сонця повертає.
(Соняшник)
• І червона, й соковита,
Та гірка вона все літо.
Припече мороз — вона
Стала добра й смачна.
(Калина)
• Мов маленький м’ячик,
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке,
На смак солоденьке.
(Яблуко)
• Спритний майстер у стрибках:
На деревах, по гілках.
Вся руда, пухнастий хвіст,
Рідний дім для неї — ліс.
(Білка)
• У лісі буває і капелюх має,
На одній нозі стоїть й чекає,
Поки не візьмуть на обід.
(Гриб)
• У нашої бабусі
Сидить дід в кожусі,
Проти печі гріється,
Без води умиється. (Кіт)
•
Прийшла кума із довгим
віником
На бесіду із нашим півником,
Схопила півня на обід
Та й замела мітлою слід.
(Лисиця)
• Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло,
Згодом стало біле-біле
І за вітром полетіло. (Кульбаба)
• Хто крилатий, гарний, гожий,
На красиву квітку схожий,
Має довгий хоботок,
П’є нектар ним із квіток?
(Метелик)
• По траві повзла змія.
Налякався добре я.
Від гадюки біг чимдуж,
А то виявився… (вуж).
Немає коментарів:
Дописати коментар