Тема. Як людина пізнає світ
Мета: ознайомити учнів з органами чуття людини (очі, вуха, ніс, язик, шкіра), вчити називати їх; сприяти розвитку вмінь розпізнавати різноманітні форми предметів, визначати властивості предметів, знаходити між ними схоже і відмінне, виділяти істотні ознаки; розвивати мовлення; виховувати повагу до однокласників.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Які звуки ви чули, коли йшли до школи? (Гавкав собака, їхала машина, розмовляли люди.)
— Які запахи ви відчували, гуляючи на шкільному подвір’ї? (Запах хвойних дерев, трав’янистих рослин)
— Що допомогло вам побачити предмети, почути звуки, відчути запахи, відчути тепло?
— Сьогодні на уроці ми дізнаємося, що допомагає людині пізнавати світ.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 8–9)
— Розгляньте фотографії на с. 8. Дайте відповіді на запитання.
— Кого зображено на фото?
— Якого кольору ця тваринка?
— Завдяки чому ми бачимо навколишній світ?
— Яка квітка зображена на фото?
— Чи має вона запах?
— Завдяки чому ми відчуваємо запахи навколо себе?
— Що робить соловейко?
— Завдяки чому ми чуємо, що відбувається у природі?
— Як ви гадаєте, яким є кактус на дотик?
— Завдяки чому ми розпізнаємо різні тіла природи?
- Робота у парах
— Разом із сусідом по парті розгляньте огірок чи лимон. Розкажіть, якого він кольору і чи має запах. Який він на смак і на дотик? Як ви про це дізналися?
— Розгляньте малюнки на с. 9 угорі.
— Що на них зображено?
— Поєднайте за допомогою паперових стрілок тіло та ознаку, яка йому відповідає.
Учитель читає ознаки у підручнику: червоний, кислий, колючий, гарячий. Учні виконують завдання.
— Складіть словосполучення з утвореними парами. (Помідор червоний. Їжак колючий. Лимон кислий. Чай гарячий.)
— Поясніть, звідки ви знаєте про властивості цих тіл.
— Розгляньте малюнки на с. 9 унизу.
— Що на них зображено?
— Які органи чуття розташовані під малюнками?
— Поясніть, за допомогою чого людина сприймає навколишній світ. Складіть про це речення.
Висновок. Людина пізнає навколишній світ за допомогою зору, слуху, нюху, смаку, дотику.
2. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Робота над загадками
— Відгадайте загадки і розкажіть, за допомогою чого людина сприймає навколишній світ.
• Один говорить, двоє дивляться та слухають. (Язик, очі, вуха)
• Два сусіди-непосидьки: вдень на роботі, вночі на відпочинку. (Очі)
• Між двох світил я в середині один. (Ніс)
• П’ять братиків — роками рівні, ростом різні. (Пальці)
• Самі мовчать, а нам допомагають почути тих,
Хто розмовляє й весело співає. (Вуха)
• Усе життя один одного обганяють,
А обігнати один одного не можуть. (Ноги)
• Червоні двері в моїй печері,
Білі звірі сидять біля дверей.
І м’ясо, і хліб — усю здобич мою —
Я з радістю білим звірам віддаю. (Губи, зуби)
2. Гра «Назвіть предмет за ознаками»
Учитель називає ознаки предмета, учні вгадують цей предмет.
• Холодне, солодке, тане на язиці. (Морозиво)
• Дуже кислий жовтий фрукт. (Лимон)
V. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Як людина пізнає навколишній світ?
— Завдяки чому ми бачимо навколишній світ?
— Завдяки чому ми відчуваємо запахи навколо себе?
— Завдяки чому ми чуємо, що відбувається у природі?
— Завдяки чому ми розпізнаємо різні тіла природи?
Немає коментарів:
Дописати коментар