Тема. Дослідницький практикум. Як живуть лісові мурашки?
Мета: ознайомити учнів з життям мурашок; повторити істотні ознаки комах; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Відгадайте загадку.
• Прийшли робітники без сокир, побудували будинок без кутів. (Мурахи і мурашник)
— Сьогодні ми дослідимо, як живуть лісові мурашки.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота за малюнком
— Укажіть на малюнку частини тіла мурашки.
1) Груди.
2) Черевце.
3) Голова.
— На голові у мурашок є вусики. Своїми вусиками-антенами вони не лише сприймають звуки і запахи, але і передають одне одному певні відомості.
2. Як живуть лісові мурашки?
1) Поетична хвилинка.
За ялиною горбок —
Півмільйона мурашок
Працювали день і два…
Листя, голки і трава
Полягали у будівлю.
Той загал зробив покрівлю.
Можна звати дім комашник,
А інакше він — … (мурашник).
Жив на світі цар Мурах,
І цариця Мухариця,
І царівна Мухарівна.
Ох-ох! Ах-ах!
Як багато в тому царстві
У мурашнику мурах!
Там такі мурашні нори,
Що ведуть в льохи й комори,
А в коморах є усе —
Хто де звідки принесе.
Ти не віриш? Ну й нехай:
У мурашки поспитай!
2) Робота за підручником (с. 58).
— Скільки мурах мешкає у мурашнику?
— Що тягнуть мурашки до свого мурашника?
— Чим живляться мурашки?
— Як мурашки визначають дорогу до мурашника?
— Як вони відрізняють своїх мурашок від чужих?
— Поміркуйте, яку користь мурашки приносять лісу?
— Чому мурашок називають санітарами лісу?
— Запам’ятайте!Мурашники руйнувати не можна!
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Тестування
1) Як живуть мурашки?
а) Сім’ями; б) поодинці; в) парами.
2) Мурашок називають:
а) шкідники лісу;
б) друзі лісу;
в) санітари лісу.
3) Мурашки спілкуються за допомогою:
а) лапок; б) очей; в) вусиків.
2. Народна мудрість
1) Робота над прислів’ями.
— Про які риси мурашок сказано в цих прислів’ях?
• Мурашка слабка, але камінь рушить.
• Мала мурашка тілом, та велика справою.
• Мурашка мурашці рада.
• Мурашки спільно і лева долають.
2) Ознайомлення з народною прикметою.
Якщо мурашки сильно клопочуться біля мурашника — буде тепла погода, а якщо ховаються — буде дощ.
3. Читання оповідання
ЯК ТОЛЯ ДОПОМАГАВ МУРАШКАМ
У вихідний день Толя з батьком пішли до лісу. Невдовзі вони зупинилися біля мурашника, розворушеного якоюсь недоброю людиною. Мурашки ремонтували своє місто, метушливо таскаючи будівельний матеріал. Толя довго спостерігав за роботою лісних трудівників, а потім став збирати хвоїнки, сухе листя та травинки. Батько зацікавлено спитав:
— Що це ти робиш, Толю?
Толя відповів:
— Ти подивися, як важко мурашкам матеріал до мурашника носити. В них же немає ані машин, ані залізниці, все самі тягнуть. Треба їм допомогти, — взявши зібрані травинки, коріння, листя, він підійшов до мурашника та обережно поклав коло нього в деяких місцях. Мурашки зразу почали перетягувати в мурашник все, що приніс Толя.
— Чи доводилося вам допомагати тваринам чи рослинам? Розкажіть.
V. Підсумок уроку
— Що нового ви сьогодні дізналися?
— Чим живляться мурашки?
— Чому ліс здоровий і чистий там, де є мурашники? (Мурашки рятують ліс, знищуючи гусінь і шкідливих комах.)
— Як потрібно берегти мурашок? (Не можна руйнувати мурашники.)
Немає коментарів:
Дописати коментар