Тема. Практична робота. Ознайомлення з гірськими породами рідного краю
Мета: навчати учнів розпізнавати 2–3 види гірських порід своєї місцевості; ознайомити з методами їх добування; розвивати світогляд, мовлення; виховувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Повідомлення теми і мети уроку
— Пригадайте, які гірські породи є в природі.
— Чи є у вашому домі вироби з гірських порід? Як їх використовують люди?
— З чого виготовляють цеглу?
— З чого виготовляють посуд?
— Де у природі можна побачити глину, пісок, каміння?
— Чи доводилося вам бачити гірські породи під час прогулянки лісом чи парком?
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з гірськими породами рідного краю.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Презентація учнівських проектів
— Які корисні копалини видобувають у нашому краї? Як їх використовують люди?
Підготовлені учні розповідають про одну з корисних копалин, що видобувають у рідному краї.
— Гірські породи залягають під ґрунтом на різних глибинах, закриті від нашого погляду, їх потрібно витягнути («відкопати», як говорили в давнину) з-під землі. Так, нафта знаходиться глибоко під землею, а пісок і глина — близько до поверхні землі.
На дні морів та океанів відкладається вапняковий мул, з якого утворюється крейда.
2. Робота за підручником (с. 43)
- Читання статті вчителем
— Де людина використовує гірські породи?
— Як видобувають гірські породи, які залягають близько до поверхні землі?
— Як видобувають гірські породи, які залягають глибоко в надрах?
— Як ви гадаєте, де складніше добувати гірські породи — у кар’єрі чи в шахті? Чому?
— Що ви знаєте про професію шахтаря?
— Чи є в околицях вашого міста або села кар’єри та шахти? Що в них добувають?
3. Фізкультхвилинка
IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань
- Вікторина «Гірські породи»
— У мене на столі «чорний ящик», як у грі «Що? Де? Коли?». У нім сховалися деякі предмети, їх легко вгадати.
• Білий, як цукор. Поки руки їм не забрудниш, розуму не наберешся. (Крейда)
• Чорний, як ворон, а гріє, як сонце. (Вугілля)
• Що спершу у воді народиться, а потім води боїться? (Сіль)
• Він жовтенький і сипучий,
У дворі лежить у кучі.
Якщо хочеш — можеш брати
І фортецю будувати,
Тільки воду мусиш мати. (Пісок)
• Якщо зустрінеш на дорозі,
То зав’язнуть сильно ноги.
А зробити миску або вазу —
Вона знадобиться відразу. (Глина)
— Розгляньте зразки (роздавальний матеріал), визначте «відгадки».
— Як можна назвати ці об’єкти? (Гірські породи)
— У нашому краї є такі гірські породи, як глина, крейда, сіль, щебінь, пісок, галька, граніт, мармур.
— У яких казках згадуються гірські породи та їх володарі?
V. Підсумок уроку
— Що таке гірські породи?
— Як ви вважаєте, якщо на території немає гір, це означає, що немає і гірських порід?
— Назвіть 2–3 види гірських порід своєї місцевості.
— Які з гірських порід використовують у будівництві?
Немає коментарів:
Дописати коментар