Тема: гірські
породи
Мета: сформувати
елементарні поняття « гірські породи», «земна кора», показати значення гірських
порід у природі й цінність їх для людей, вчити бачити взаємозв’язки тіл живої
природи і неживої; розвивати уяву, спостережливість, мовлення учнів; виховувати
почуття вдячності рідній землі за її «дарунки».
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Із яким чарівником,
який дає поживу живим організмам, ми познайомились на попередньому уроці?
Гра « із чого
складається грунт»
На дошці висять
малюнки діти вибирають лише ті які є у грунті
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Кожного уроку ми не
перестаємо дивуватись яка багата і щедра наша земля. ЇЇ синочок – грунт лише
верхній шар землі. А що є далі в глибину? Є там багато такого що є необхідним
людині. Відгадайте:
*лежить на болоті:
і паливо і добриво…(торф)
*чорне, блискуче
всих людей гріє….( вугілля)
* у воді росте, у
воді кохається, у воду впаде – води злякається.. (сіль)
* під землею вогонь
горить , а на плиті обід кипить…(газ)
* не горить, а
гасити доводиться… (вапно)
* вона посуд нам
дає іноді і в грунті є …(глина)
* камінь цей
важкий, міцний, а в будівництві головний…(граніт)
* він ізткаменя
родився в будівництві знадобився( пісок)
* у землі лежить по
трубах біжить і машинам дає жить( нафта)
Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми
дізнаємся, як називаються наші слова – відгадки, які багатства ще в Землі
приховані
ІV Спільне відкриття нових знань
а) тлумачення
терміну « гірські породи»
б) розгляд малюнків
граніту, кам’яного вугілля, торфу, кам’яної солі, піску, нафти.
Висновок: отже,
гірські породи – це природні тіла, які розташовані в землі або на її поверхні
Проблемне запитання
Подивіться на
крейду.. чи можна назвати її гірською
породою?
Розповідь вчителя
Вапняк утворюється
на дні морів унаслідок нагромадження органічних решток( переважно черепашок) та
осадження речовин із морської води.
Крейда є різновидом
вапняків. Понад 80% її складають рештки планктонних морських водоростей.
Багато морських
організмів( водороті, молюски, корали) нагромаджують у своїх скелетах,
панцирах, мушлях сполуки кальцію, кремнію, фосфору. На дні морів та океанів
відкладаються вапняковий мул, з якого утворюється крейда або вапняк. Скелетами
найпростіших організмів складені глини та родовища напівкоштовних каменів(
халцедони, яшми , опали)
Із мушель відмерлих
морських організмів утворюються фосфорити й апатити( цінна речовина для
хімічної промисловості та добрива для с/г). у
результаті нагромадження на дні колишніх морів і океанів дрібних
глиняних частинок і піску утворюються пісковики та глинисті сланці.
Проблемне запитання
Подивіться на свій
олівець , проведіть ним кілька ліній . що є в середині?
Чи можна вважати
грифель гірською породою?
Розповідь вчителя
Олівець пише
графітним стержнем. Графіт – гірська порода вулканічного походження, яку
знайшли 500 років тому в Англії у шахті. Залягав графіт великими пластами. Із
нього почали виробляти тонкі загострені на кінці палички, які використовували
для письма. Потім було винайдено сучасний олівець. В Україні зосереджені одні з найбільших запасів цих ресурсів.
Завалівське родовище (Криворізька області)
фізкультхвилинка
робота з
підручником
- розгляньте
малюнок з прикрасами
Висновок: коштовне
каміння теж належить до гірських порід6 алмази, рубіни , смарагди.
Закріплення вивченого
Робота в зошиті
с.18 з.1-2
Висновок : гірські
породи – це природні багатства , які залягають на великих глибинах.
V Підсумок уроку
Немає коментарів:
Дописати коментар