Тема: Повітря
Мета: дати уявлення
про існування повітря, його роль для живих організмів; ознайомити учнів із
властивостями повітря, з поняттям «вітер», вчити досліджувати повітря;
розвивати мовлення та мислення учнів, уяву, спостережливість; виховувати
бажання бути здоровими, піклуватись про чистоту повітря та здійснювати
прогулянки на свіжому повітрі.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
* сядьте рівненько
і заплющте очі…ми вирушаємо у подорож океаном.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
* щоб ви взяли з
собою у цю подорож?(відповіді) Не відгадали!Для подорожі нам знадобляться або
крила або казковий килим, що літає. Тому що наша подорож буде повітряним
океаном.
* на чому ще людина
може пересуватись у повітрі?
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Робота над казкою
- поки ми
піднімаємось у повітря , послухайте казку.
Давним- давно, коли
світ тільки зявився і зірочки вперше простягли одна одній свої сріблясті
промінчики, Добрий Чарівник, який створив світ, вирішив прикрасити його. Для
небесного дива Чарівник обрав хмаринку зоряного пилу, закружляв її, оповив
своїми чарами. І здивовані зірочки раптом помітили, як у центрі зоряної хмари
блиснуло світло. Воно розгорялося дедалі яскравіше, освітлюючи все навкруги
мяким і теплим жовтим світлом. Так утворилося Сонце і планети Сонячної системи.
Чарівник вирішив далі творити дива.Із всіх
планет він обрав землю.
- Потрібно щось
дуже легке, дуже ласкаве і дуже надійне. Те, що захистило б Землю від
спекотного сонячного проміння і від крижаного холоду космічної безодні, - думав
Чарівник.
А дим і пара що піднімались тим часом із надр
Землі, оповили її прозорим і легким простирадлом. Воно ставало ще товщим, і
через деякий час зірочки побачили, що навколо Землі мяким голубим світлом сяє
повітряне простирадло.
Воно зберігало сонячне тепло протягом ночі і космічну прохолоду протягом дня .
Вночі воно ставало невидимим і прозорим для Місяця і зірок, але як тільки на
краєчку зявляється Сонце, здавалося, що саме небо радіє йому, виблискуючи всіма
барвами.
( за Н. Литиновою)
Запитання
1.
Про
яке простирадло йдеться у казці?
2.
Яку
користь повітряна оболонка приносить Землі?
*Повідомлення теми
та мети уроку
Під час подорожі ми з вами дослідимо повітря і визначимо,
чи потрібне воно для життя тварин та рослин. Дізнаємось чи впливає повітря на
здоров’я людей.
ІV.
Спільне відкриття нових знань
Робота в групах
Зупинка 1 « Повітряна
лабораторія»
Якщо повітря
голубим простирадлом вкриває Землю, то чи означає це, що воно оточує і нас?
Д О С Л І Д 1
Учні починають
розмахувати паперовим віялом
- що ви відчуваєте?
- що відчуває
віяло?
- чому ми не бачимо
повітря, а тільки відчуваємо?
- чому через нього
ми бачимо всі предмети, і навіть Зірочки в казці бачили нашу Землю з космосу?
Д О С Л І Д 2
Візьміть
поліетиленовий пакет і скрутіть його
починаючи з боку отвору.
- чи вдалось вам
скрутити рівну трубочку?
- що стало на
перешкоді?
- із чого
утворилась подушечка?
ВИСНОВОК:
повітря є навколо нас. Воно прозоре і ми його не бачимо, оскільки воно не
має кольору.
- ми довели що повітря
є навколо нас. А чи є повітря в середині
тварин, людини?
Д О С Л І Д ІІІ
Щосили подуйте на
віяло
- що ви бачили?
- що змусило віяло
відхилитись?
Висновок: у середині людини є повітря , тому що, дмухнувши,
ми можемо зробити «вітер»
- чи може бути повітря
в середині неживої природи? (відповіді)
Д О С Л І Д ІV
Киньте в банку з
водою : група 1 – шматочок цегли, група
2- шматочок крейди, група 3- камінчик, група 4 – шматочок дощечки.
- що ви
спостерігаєте?
- чому на стінках
банки з’являються бульбашки?
ВИСНОВОК:
повітря є і в тілах неживої природи.
Зупинка 3 «Повітряна дискотека»
Учні танцюють під
веселу музику
Зупинка «Повітряний інформаційний центр»
*розповідь вчителя
Повітря є скрізь . Воно заповнює всі отвори і щілини. У
повітряному океані рухатись легше, ніж у
водному, тому що повітря не таке густе, як вода. Тепле повітря піднімається
вгору, а холодне - опускається вниз.
Повітря непосидюче. Його переміщення спричиняє зміну погоди.
Вітер – це рух повітря.
Без повітря не можуть жити живі організми.
- закрийте пальчиками носа і спробуйте не дихати. Скільки
часу ви змогли без повітря?
Усе живе дихає повітрям, і це повітря має бути чистим.
Зупинка «Повітряна лікарня»
Як ви розумієте прислів’я: правильне дихання – ключ до
здоровя.
Поради лікаря:
Коли ми дихаємо до нашого організму потрапляє кисень який
потрібний для роботи і росту нашого організму тому:
Гуляй більше на свіжому повітрі.
Дбай про чистоту повітря
Дихай правильно , на морозі дихай носом.
Зупинка 5 « Повітряна
бібліотека»
Робота з підручником
Розглянь мал. С.37 (парк і забруднене місто автом)
- у якому місті ви хотіли б жити?
- як можна подбати про чистоту повітря?
- як дерева очищують повітря.?
Зупинка 6 « у гостях у вітра»
Робота в зошиті
С.16 завд.1
Розповідь вітрюгана
Вітер виникає там, де зустрічається тепле і холодне
повітря. Більшість наших родичів добрі, не чинять зла людям і природі. Але є і
злі: буревій, ураган, смерч. Вони завдають збитків господарствам, спроможні
вирвати дерева з корінням , перевертати авто.
V. Підсумок уроку
Ось і прийшов час повертатись до класу. Чим вам
запам’ятався урок?
Немає коментарів:
Дописати коментар