Тема: грунт
Мета: уточнити і
розширити уявлення учнів про грунт, дослідити склад грунту, показати його
значення для природи і господарської діяльності людини; формувати вміння
спостерігати, аналізувати, робити висновки; показати шляхи забруднення грунтів
і необхідність природоохоронної роботи; виховувати бажання піклуватись про
природу своєї місцевості.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Актуалізація
опорних знань
Вправа «
моделювання»
- Це наша планета у
космосі ( вчитель малює овал)
- що вкриває землю
прозорою ковдрою?
- це повітряна
оболонка( учитель малює біля овалу шар повітря)
- що займає більшу
частину поверхні Землі?( учитель малює на овалі контури океанів)
- що залишилось не
зафарбованим?(суходіл)
- як може виглядати
суходіл – поверхня Землі?
ІІІ Мотивація
навчальної діяльності
Бесіда
Наша українська земля багата і родюча. Про неї кажуть « гадувальниця – мати». Доведіть, що
земля – годувальниця?( на дошці вчитель розміщує малюнки тих кого годує земля.
Зустріч з Черв’ячком – Мудрячком
- послухайте дітки
мою казочку – загадку
Тисячі років живе один Чарівник у відповідь. Лише попросить:
- дощику, дощику, похлюпай на мої скарби! Сонечко,
Сонечко,відправ кілька промінчиків до моєї скарбниці!
І далі продовжує збирати сухе листя, зів’ялі квіти,
траву, і опалі плоди. Чим більше назбирає -
тим багатші скарби!
І зовсім не жадібний наш Чарівник. Свої скарби він не
охороняє від усіх, а навпаки, дуже радіє коли хтось приходить поживитись його
багатством. А гості у нього бувають дивні: дрібні комашки, хробачки,
гриби,деякі мікроби. Вони дружать з Чарівником, і від того він ще більше збагачується.
Найбільше диво, яке він може зробити – це перетворення
тіл неживої природи на живу!
Люблять Чарівника і тварини і рослини.
- хто він?
Запитання
- чи можете ви відповісти на це запитання Черв’ячка –
Мудрячка?
Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні на уроці
ми дізнаємось хто він цей Чарівник?
ІV.
Спільне відкриття нових знань
Введення поняття
«грунт»
Верхній шар землі де ростуть рослини і живуть різні живі
організми, називається грунтом.
Це і є наш добрий Чарівник. Він дійсно збагачується рештками
живих організмів, які перегнивають і стають добривом для рослин.
Грунт не скрізь однаковий. В одних місцях в грунті багато
піску, в іншій місцевості глини.
А є грунти які мають чорний колір. Це найродючіша земля.
Вона так і називається - чорноземом - чорна земля.
Розгляд розрізу грунту
- якого кольору шари грунту?
- здогадайтесь чого вони різнокольорові?
Фізкультхвилинка
Робота з підручником
С.38 розгляньте і розкажіть хто є жителям грунту.
Робота в парах
- за допомогою лупи розгляньте грудочку землі.
Д О С Л ІД 1
Вкинути в скляночку грудку гнунту
Дослід 2
Вчитель вкидає грунт в стакан – збовтує і дає
відстоятись, що ми бачим? (пісок, глина)
Висновок: у
грунті є повітря, пісок, глина, рештки рослин, тварин..
Закріплення
вивченого
Робота взошиті
Завдання 1 с.17.
Творча робота
Завд 3, с.17
Дискусія « чи може
грунт хворіти?»
Учні висловлюють
свої припущення вчитель доповнює.
- куди потрапляє
брудна вода після прибирання?
- що додаємо у воду
для прання?
- куди потрапляє
вода після дощу? Що таке бензин,мастила?
- що буде з грунтом
якщо людина і далі буде його забруднювати?
Довідка:
Для того щоб
газета, покинута в лісі, змішалась з землею потрібно рік. Бляшанка – 10 років,
пакет – 100 років.
V
Підсумок уроку
- що потрібно знати
аби зібрати з грядки добрий урожай?
Немає коментарів:
Дописати коментар