ПІДСУМКОВИЙ УРОК ЗА РІК
Мета: вдосконалювати вміння учнів розв’язувати задачі, їх обчислювальні навички; сприяти розвитку інтересу до математики.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
— Наш сьогоднішній урок математики — останній у початковій школі. Чотири роки ми опановували ази математики, яку по праву називають царицею наук. Попереду у вас багато цікавих і пізнавальних уроків, на яких ви будете вдосконалювати математичні знання.
Сьогодні на уроці ми побуваємо у Стародавній Греції. Найзнаменитіші математики були греками, і з деякими із них ми сьогодні зустрінемося. Згадайте, будь ласка, найвище місце в Греції — Олімп. Ми вирушимо на Математичний Олімп.
II. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
Дошка відкривається, на ній — портрети математиків: Піфагора, Евкліда, Фалесса, Архімеда.
— Першим нас зустрічає Піфагор — один з найвідоміших математиків. Народився він на острові Самос і знаменитий тим, що відкрив Піфагорійську школу, в якій вивчали не тільки математику, а й інші науки, зокрема, філософію. Один його вислів мені хотілося б вам навести: «Знайди собі вірного друга; маючи його, ти можеш обійтися без богів».
— Як ви розумієте цей вислів?
— Піфагор першим розділив числа на парні і непарні, прості і складені.
— Які числа є парними? Наведіть приклади.
— Непарними?
— Піфагор пропонує вам розв’язати задачу на рух.
Учні працюють у парах. Потім перевіряють (колективно).
- У перший день туристи йшли 6 год зі швидкістю 5 км/год. Після цього залишилося пройти в три рази більше того, що вони пройшли. Чому дорівнює весь шлях туристів?
Розв’язання
1) 5 • 6 = 30 (км) — пройшли туристи;
2) 30 • 3 = 90 (км) — залишилось пройти туристам;
3) 30 + 90 = 120 (км)
Відповідь: 120 км весь шлях туристів.
— Як знайти швидкість? відстань? час?
— Наступний великий математик — Евклід, який народився в місті Олександрія, знайомому вам за знаменитим Олександрійським маяком — одному з семи чудес світу. Евклід є автором першого підручника з геометрії. Одна з легенд розповідає, що до Евкліда звернувся юнак із проханням узяти його в учні, сказавши, що бажає вивчати геометрію, вона йому безсумнівно потрібна. Замість відповіді Евклід повелів своєму слузі: «Дай цій людині три обола (дерев’яна монета), він шукає в геометрії користь».
Евклід пропонує вам розв’язати дві задачі (за варіантами).
- Щоб побудувати будинок, багатому грекові потрібно було найняти 36 робітників. 4/9 з них мають бути теслі, 1/6 муляри, решта — різноробочі. Скільки різноробочих зайнято на будівництві?
Розв’язання
1) 36 : 9 • 4 = 16 (теслярів);
2) 36 : 6 = 6 (мулярів);
3) 16 + 6 = 22 (мулярів і теслярів);
4) 36 – 22 = 14 (різноробочих).
Відповідь:14 різноробочих зайнято на будівництві.
- На своїй ділянці завдовжки 12 м, завширшки 8 м землероб посіяв пшеницю і гречку. Пшеницею засіяно 3/8 поля, гречкою — 2/3 решти. Яка площа була засіяна гречкою?
Розв’язання
1) 12 • 8 = 96 (м2) — площа ділянки;
2) 96 : 8 • 3 = 36 (м2) — засіяно пшеницею;
3) 96 – 36 = 60 (м2) — остача;
4) 60 : 3 • 2 = 40 (м2).
Відповідь: 40 м2 було засіяно гречкою.
— Математик Фалесс народився у місті Мілет і так само, як Піфагор, знаменитий своєю школою. Відомо, що Евклід при написанні своєї книги користувався багатьма відкриттями Фалесса. Кажуть, що Фалесс першим порадив морякам орієнтуватися за Полярною зіркою. Пропоную і вам подивитися на «наше» небо.
Учитель лазером малює на стелі різні фігури — для учнів це розминка для очей.
— А Фалесс пропонує вам обчислити приклади «ланцюжком».
72 000 : 240 300 • 15 4500 : 100
45 + 315 27 • 20 1200 + 600
1080 : 40 360 • 35 40 + 660
— Останній математик, який зустрівся на нашому шляху,— Архімед. Він народився у місті Сіракузи. Цей великий учений подарував людству крилатий вигук «Еврика!».
Я пропоную вам розв’язати задачі, зробивши власне невелике відкриття.
- Щоб виліпити статую богині, скульптору потрібно 50 кг різного матеріалу — 24 кг глини, 16 кг гіпсу, а решта — вода. Скільки кілограмів води потрібно скульптору?
50 – (24 + 16) = 10 (кг) води.
- Грецька аристократка придбала на ринку 5 м льону для пошиття сукні. 3/25 цієї кількості вона віддасть швачкам за роботу. Скільки матеріалу отримають швачки?
5 м = 500 см
500 : 25 • 3 = 60 (см) — отримають швачки.
- На виготовлення глиняних горщиків у ремісника пішло 2/10 ц глини, що становить 1/70 від усіх наявних у нього запасів. Скільки центнерів глини у ремісника в запасі?
1) 100 : 10 • 2 = 20 (кг) глини пішло на виготовлення горщиків
2) 20 • 70 = 1400 (кг) = 14 ц
Відповідь:14 ц глини у ремісника в запасі.
III. ПІДСУМОК УРОКУ
— Отже, ми подолали непростий шлях і підійнялися на вершину гори, яку образно на початку уроку назвали Математичний Олімп.
Бажаю вам надалі подолати багато математичних вершин! У добру путь!