ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВІ. ДІЛЕННЯ НА 10; 100; 1000 З ОСТАЧЕЮ. ЗАДАЧІ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ
Мета: вчити учнів виконувати письмове ділення з остачею на одноцифрове число, перевіряти правильність його виконання; закріплювати вміння розв’язувати задачі на спільну роботу; виховувати інтерес до вивчення математики, колективізм.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Аналіз самостійної роботи
3. Усні обчислення
— Як знайти відстань, якщо відомо швидкість і час?
— Як знайти швидкість, якщо відомо тільки відстань і час?
— Як знайти час, якщо відомо тільки швидкість, і відстань?
Рухомий об’єкт Швидкість (v) Час (t) Відстань (S)
велосипедист ? 2 год 28 км
автомобіль 60 км/год 4 год ?
літак ? 3 год 1500 км
дельфін 35 км/год ? 210 км
— Знаючи відстань велосипедиста і знаючи час його руху, що можемо дізнатися? (Щоб знайти швидкість, необхідно відстань поділити на час.)
28 : 2 = 14 (км/год) — швидкість велосипедиста
— Знаючи швидкість і знаючи час руху автомобіля, що ми можемо дізнатися? (Щоб знайти відстань, потрібно швидкість помножити на час.)
60 • 4 = 240 (км) — проїхав автомобіль
— Знаючи відстань і час руху літака, що ми можемо дізнатися?
1500 : 3 = 500 (км/год) — швидкість літака
— Знаючи швидкість дельфіна і знаючи відстань, яку він проплив, що ми можемо дізнатися? (Щоб знайти час, необхідно відстань поділити на швидкість.)
210 : 35 = 6 (год) — плив дельфін.
4. Математичний диктант
- Записати добуток чисел 90 і 6.
- Число 500 збільшити в 7 разів.
- Чому дорівнює добуток будь-якого числа і 0?
- Чому дорівнює частка чисел 250 і 5?
- Число 4800 зменшити у 8 разів?
- Скільки метрів в 1/2 км? 1 /10 км?
- Гепард пробіг 600 м за 4 хв. З якою швидкістю він біг?
- Швидкість звуку в повітрі 330 м/с. Через який час ми почуємо звук пострілу, зробленого на відстані 990 м?
- Площа прямокутника 810 м2, ширина 27 м. Чому дорівнює його довжина?
Відповіді: 540; 3500; 0; 50; 600; 500 м, 100 м; 150 м/хв; 3 с; 30 м.
5. Актуалізація знань, постановка проблемного питання, повідомлення теми і мети уроку. Робота за підручником (с. 119)
Завдання 741 (усно)
45 000 : 100 = 450 250 • 100 = 25 000 10 000 : 1000 = 10
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовча робота
— Поясніть, як поділити на 10; 100; 1000? Наведіть приклади.
— Чи всі числа діляться на 10; 100; 1000? Поділіть 97 на 10.
— Скільки всього одиниць, десятків, сотень у числі 48 563?Скільки всього одиниць, десятків, сотень у числі 43 754; тисяч у числі 698 321?
2. Робота за підручником (с. 119)
Завдання 742 (прочитати пояснення)
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 119)
Завдання 743 (письмове виконання завдання з поясненням на дошці)
254 : 10 = 25 (ост. 4) 12 700 : 1000 = 12 (ост. 700)
254 : 100 = 2 (ост. 54) 8400 : 1000 = 8 (ост. 400)
83 450 : 10 = 8345 83 450 : 100 = 834 (ост. 50)
Учні доходять висновку: щоб виконати ділення на 10; 100; 1000, потрібно знайти, скільки в числі всього відповідно десятків, сотень, тисяч. Це буде ціле число, а те, що залишилося,— остача.
2. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 119–120)
Завдання 744 (за варіантами)
1 варіант
724 036 : 4 + 40 850 = 181 009 + 40 850 = 221 859
2 варіант
2 • 843 – 4 • 343 = 1686 – 1372 = 314
Завдання 745 (самостійно)
Розв’язання
1) 300 : 3 = 100 (раз) — у 100 разів більше;
2) 500 • 100 = 50 000 (кг) — потрібно.
50 000 кг = 50 т
Відповідь: 50 т пшениці потрібно, щоб засіяти 300 га землі.
Завдання 746
— Про що задача? (Про рейси)
— Скільки можна центнерів вугілля перевезти автомобілем ГАЗ? За скільки рейсів? Скільки можна перевезти автомобілем більшої вантажності? За скільки рейсів? Про що запитується в задачі? Чи можемо ми одразу відповісти на питання задачі?
— Знаючи, що автомобіль ГАЗ за 24 рейси перевозить 600 центнерів вугілля, що можемо дізнатися? (Скільки перевозить за 1 рейс.)
— Знаючи, що автомобіль більшої вантажності за 12 рейсів може перевезти 600 центнерів вугілля, що можемо дізнатися? (Скільки перевозить за 1 рейс.)
— Знаючи, скільки обидва автомобіля перевозять за 1 рейс, що можемо дізнатися? (Скільки перевезли разом за 1 рейс.)
— Знаючи скільки обидва автомобіля перевезли вугілля за 1 рейс разом, що ми можемо дізнатися? Чи дали ми відповідь на питання задачі?
— Яка це задача?
План розв’язання
- Що дізнаємося в 1-й дії? Якою дією?
600 : 24 = 25 (ц) — перевіз автомобіль ГАЗ за 1 рейс.
- Що дізнаємося в 2-й дії? Якою дією?
600 : 12 = 50 (ц) — перевіз автомобіль більшої вантажності за 1 рейс.
- Що дізнаємося в 3-й дії? Якою дією?
50 + 25 = 75 (ц) — стільки перевезли разом за 1 рейс.
- Що дізнаємося в 4-й дії? Якою дією?
600 : 75 = 8 (ц)
Завдання 747 (самостійно)
Розв’язання
1) 1000 : 100 = 10 (раз.) — 1000 км більше 100 км;
2) 36 – 31 = 5 (л) — зекономить на 100 км;
3) 5 • 10 = 50 (л) — зекономить на 1000 км.
Відповідь: 50 л палива зекономить шофер на шляху в 1000 км.
Завдання 748
1) 3 – 1 = 2 (ч.) — складають 16 років; 2) 16 : 2 = 8 (р.) — тепер Семену років.
Перевірка: 8 + 16 = 24 (р.); 24 : 8 = 3 (рази)
Відповідь: Семену 8 років.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці? Яке завдання було найцікавішим?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 749; 750 (с. 120).
Немає коментарів:
Дописати коментар