ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПОНЯТТЯМ «ПЛОЩА ФІГУРИ». КВАДРАТНИЙ САНТИМЕТР. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ НА СУМІСНІ ДІЇ. ЗАДАЧІ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ
Мета: ознайомити учнів з новою величиною — площею як властивістю плоских фігур; вчити порівнювати предмети за площею способом накладання, «на око»; вправляти учнів в обчисленні виразів, які містять дію множення багатоцифрових чисел; вчити розв’язувати задачі на сумісні дії; розвивати логічне мислення; виховувати старанність у роботі.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 574
1) × 75046 2) × 200275
9 4
675414 801100
3) 3 • 348 + 407 • 7 = 3893
× 348 × 407 + 1044
3 7 2849
1044 2849 3893
4) 5 • 280 – 280 : 10 = 1372
× 280 280 : 10 = 28 – 1400
5 28
1400 1372
5) 2 кг – 200 г = 2000 г – 200 г = 1800 г = 1 кг 800 г
6) 2 м – 200 см = 200 см – 200 см = 0
Завдання 575
Р = (2 см 5 мм + 4 см 5 мм) • 2 = 7 см • 2 = 14 см.
2. Усні обчислення
1) Розв’язати «ланцюжок».
30 ∙60 : 9 + 590 – 330 = (460) 600 : 3 – 150 ∙6 : 2 = (150)
2) Розв’язати задачі.
- Найбільша відстань, на яку можуть піднятися птахи, 8200 м. Скільки це кілометрів? (8 км 200 м)
- Маля кита має довжину 7 м. Скільки це сантиметрів? (700 см) Його вага 2 т. Скільки це кілограмів? (2000 кг)
- За один день кит випиває 600 л води. Скільки літрів води він вип’є за 100 днів? (60 000 л)
- Тигр важить 400 кг. Скільки це центнерів? (4 ц)
- Найбільшу веселку можна спостерігати 3 год. Скільки це хвилин? (180 хв)
3) Математичний диктант.
— Записати тільки відповідь.
- Збільшити число 350 у 3 рази. (1050)
- Збільшити число 350 на 3. (353)
- Зменшити число 520 у 2 рази. (260)
- Зменшити число 520 на 20. (500)
- Знайти 1/4 від 200 м, 600 см. (50 м; 150 см)
- Визначити, чому дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо довжина його сторони 9 см. (27 см)
- Визначити, чому дорівнює периметр квадрата, якщо довжина його сторони 30 см. (120 см)
4) Робота за підручником (с. 94).
Завдання 576
1) 6 • 60 : 30 = 360 : 30 = 12;
2) 80 + 40 • 7 = 80 + 280 = 360;
3) 12 • 2 • 3 + 28 = 72 + 28 =100;
4) 800 : (40 • 2) + 100 = 800 : 80 + 100= 10 + 100 =110.
3. Актуалізація знань, постановка проблемного питання, повідомлення теми і мети уроку
1) Порівняйте відрізки за довжиною (спочатку «на око», потім — вимірюванням).
__________________
_____________
__________________
2) Порівняйте круги. Як можна це зробити?
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Пояснення вчителя
— Ви вже вмієте обчислювати периметр фігури. У яких одиницях вимірюють периметр квадрата?
— А зараз ми накладемо круги один на одний. (При накладанні фігур учні визначають, яка поверхня більша, а яка — менша.) Поверхня цих фігур називається площею.
З такою величиною, як площа, ми часто зустрічаємося у повсякденному житті: площа квартири, площа дачної ділянки, площа поля чи городу тощо.
2. Первинне закріплення. Робота за підручником (с. 94)
Завдання 577; 578
3. Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
Завдання 580 (с. 95)
План розв’язування задачі
1) Скільки сторінок тексту набирає перший оператор за 1 день?
2) Скільки сторінок тексту набирає другий оператор за 1 день?
3) Скільки сторінок тексту набирають обидва оператори за 1 день?
4) За скільки днів обидва оператори наберуть 90 сторінок?
Розв’язання
1) 100 : 5 = 20 (стр.) — перший оператор за 1 день.
2) 100 : 4 = 25 (стр.) — другий оператор за 1 день.
3) 20 + 25 = 45 (стр.) — разом два оператори за 1 день.
4) 90 : 45 = 2 (дн.) — надрукують 90 сторінок.
Відповідь: за 2 дні два оператори разом надрукують 90 сторінок.
2. Гімнастика для очей
3. Самостійна робота
Завдання 579
1 варіант — 1-й рядок;
2 варіант — 2-й рядок.
4. Перевірка самостійної роботи
1 варіант
6700 • 6 = 40 200
8 • 83 201 = 665 608
17 005 • 8 + 28 786 = 136 040 + 28 786 = 164 826
2 варіант
270 000 • 3 = 810 000
5 • 3020 = 15 100
4207 • 6 – 3019 • 2 = 25 242 – 6038 = 19 204
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 581; 582 (с. 95).
Немає коментарів:
Дописати коментар