ПРАВИЛО ДІЛЕННЯ ЧИСЛА НА ДОБУТОК. УСНЕ ДІЛЕННЯ КРУГЛИХ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА РОЗРЯДНІ ЧИСЛА. ЗАДАЧІ НА ПРОПОРЦІЙНЕ ДІЛЕННЯ. ПОВТОРЕННЯ ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО
Мета: повторити правило ділення числа на добуток двох чисел та його застосування при обчисленні; пояснити учням прийом усного ділення круглих багатоцифрових чисел на розрядні; готувати до засвоєння письмового ділення на розрядні числа; опрацювати задачу на пропорційне ділення та задачу з дробом; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 856
Розв’язання
1) 2 + 3 = 5 (альб.) — купив хлопчик;
2) 40 грн : 5 = 8 (грн) — коштує один альбом;
3) 8 • 3 = 24 (грн) — мають повернути друзі.
Відповідь:24 грн мають повернути хлопчику друзі.
Завдання 857
1) 260 • 90 = 23 400 530 • 800 = 424 000 490 : 7 • 600 = 42 000
420 • 700 = 294 000 830 • 200 = 166 000 320 : 8 • 300 = 12 000
2) x: 200 = 460 x: 400 = 160 x: 200 = 380
x= 460 • 200 x= 160 • 400 x= 380 • 200
x= 92 000 x= 64 000 x= 76 000
2. Усні обчислення
Гра «Чи знаєш ти?»
- Баклажан — південна городня рослина.З першої городньої ділянки зняли 100 кг баклажанів, а з другої — 200 кг. У скільки разів більше баклажанів зняли з другої ділянки, ніж з першої? (У 2 рази)
- Зварювальник — робітник, що займається зварюванням виробів з металу. На ділянці газопроводу працює 12 бригад зварювальників. Скільки всього людей налічується в бригадах, якщо в кожній бригаді по 10 зварювальників? (120)
- Партер — місця у залі для глядачів, розташовані ближче до сцени. Балкон театру вміщує 250 осіб, що на 300 осіб менше, ніж уміщує партер. Скільки місць у партері? (550)
- Ложа-бенуар — місця в залі для глядачів, розташовані в ложах на рівні партеру. Партер театру має 600 посадкових місць, а бенуар — у 3 рази менше. Скільки місць у бенуарі? (200)
- Хлопчик написав на папері число 98 і сказав товаришеві:
— Не виконуючи жодних записів, зменш число на 12 і покажи мені відповідь. (Потрібно перевернути записане число 86.)
3. Повідомлення теми і мети уроку
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Робота за підручником (с. 138)
Завдання 858; 859 (усно)
2. Фізкультхвилинка
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Письмове виконання завдань з поясненням на дошці
Завдання 860
36 000 : (25 • 4) = 36 000 : 100 = 360;
720 : (8 • 3) = 720 : 8 : 3 = 90 : 3 = 30;
960 : (24 • 2) = 960 : 2 : 24 = 480 : 24 = 20.
Завдання 861
3600 : 60 = 60;
360 : 12 = 30;
7200 : 600 = 12;
270 : 45 = 270 : (9 • 5) = 270 : 9 : 5 = 30 : 5 = 6.
2. Пальчикова гімнастика
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 138–139)
Завдання 862
До задачі доцільно скласти таблицю.
Вантажність Кількість рейсів Загальна маса картоплі
І машина однакова ? 20 т
12 60 т
ІІ машина ? ?
Після заповнення й аналізу таблиці вчитель пропонує учням з високим і достатнім рівнем знань розв’язати її самостійно, з рештою працює колективно.
Розв’язання
1) 60 – 20 = 40 (т) — другим автомобілем;
2) 60 : 12 = 5 (т) — за один рейс;
3) 20 : 5 = 4 (рейс.) — перший автомобіль;
4) 40 : 5 = 8 (рейс.) — другий автомобіль.
Відповідь:4 рейси зробив перший автомобіль і 8 рейсів другий автомобіль.
Завдання 863 (з поясненням на дошці)
25 : 3 = 8 (ост. 1); 27 : 4 = 6 (ост. 3);
60 : 8 = 7 (ост. 4); 56 : 6 = 9 (ост. 2);
87 : 8 = 10 (ост. 7).
Завдання 864 (самостійно)
23 : 4 = 5 (ост. 3); 48 : 9 = 5 (ост. 3);
30 : 7 = 4 (ост. 2); 51 : 7 = 7 (ост. 2);
310 : 7 = 44 (ост. 2).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 865; 866 (с. 139).
Немає коментарів:
Дописати коментар