ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВІ. УСКЛАДНЕНІ ЗАДАЧІ НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ
Мета: закріпити алгоритм ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові; вміння розв’язувати задачі, складати вирази, знаходити їх значення; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати увагу; виховувати інтерес до предмета.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Завдання 653
1) 288 953 : 7 = 41 279;
2) 7406 : 7 = 1058;
3) 330 • 3 – (690 + 125) = 175;
4) 240 : 8 + 70 • 3 – 100 = 30 + 210 – 100 = 240 – 100 = 140.
Завдання 654
Один прямокутник матиме довжину 4 см, ширину 3 см:
4 см • 3 см = 12 см2 — площа.
Другий прямокутник матиме довжину 6 см, ширину 2 см:
6 см • 2 см = 12 см2 — площа.
2. Усні обчислення
Робота в групах. Гра «Кращі обчислювачі»
— Розв’яжіть «ланцюжок», відповіді розмістіть у порядку зростання, прочитайте отримане слово.
270 : 3 1000 – 769 15 • 40 250 • 3 84 : 14 240 : 8
– 45 : 3 : 5 – 350 • 150 + 70
+ 89 • 2 • 7 : 50 + 6000 • 3
: 2 – 86 + 160 + 72 : 3 – 100
– 37 + 32 + 500 • 9 + 1700 : 20
: 10 : 5 : 5 + 90 : 500 + 4
– 3 – 17 : 300 : 90 + 2 (14 = А)
(0 = Б) (3 = Ж) (1 = Д) (9 = О) (10 = Л)
Відповідь: бджола.
— Бджола — комаха, одомашнена людиною. Бджола робить за хвилину 200 помахів крилами. Щоб зібрати 1 кг меду, бджолі потрібно облетіти 10 мільйонів квіток.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Робота за підручником (с. 108)
Завдання 655 (усно)
1) 9 : 4 = 2 (ост. 1); 4) 55 : 7 = 7 (ост. 6);
2) 26 : 8 = 3 (ост. 2); 5) 45 : 6 = 7 (ост. 3).
3) 32 : 5 = 6 (ост. 2);
Завдання 656 (усно)
1) 120 : 30 = 4 (раз.) — у 4 рази в бочці води більше, ніж у бідоні;
2) 120 – 30 = 90 (л) — на 90 л води в бочці більше, ніж у бідоні;
3) 60 • 6 = 360 (л) — води в 6 каністрах;
4) 60 : 30 = 2 (раз.) — у 2 рази води в каністрі більше, ніж у бідоні;
5) 120 – (30 + 60) = 30 (л) — на 30 л води більше в бочці, ніж у каністрі та бідоні разом;
6) 120 • 3 + 30 • 4 = 360 + 120 = 480 (л) — води разом у трьох бочках і чотирьох бідонах.
Завдання 657 (письмове виконання завдань з поясненням на дошці)
19 187 : 7 = 2741 120 865 : 5 = 24 173
148 460 : 4 = 37 115 57 128 : 8 = 7141
Завдання 658
Учні колективно складають коротку умову задачі.
2 сівалки — 12 год — 96 га
1 сівалка — 7 год — ? га
Самостійно записують розв’язання задачі. Деяким учням учитель може дати в допомогу план розв’язання.
1) Скільки гектарів можна засіяти однією сівалкою за 12 год?
2) Скільки гектарів можна засіяти однією сівалкою за 1 год?
3) Скільки гектарів можна засіяти однією такою сівалкою за 7 год роботи?
Розв’язання
І спосіб
1) 96 : 2 = 48 (га) — однією сівалкою за 12 год;
2) 48 : 12 = 4 (га) — однією сівалкою за 1 год;
3) 4 • 7 = 28 (га) — однією сівалкою за 7 год;
(96 : 2 : 12) • 7 = 28 (га)
ІІ спосіб
1) 96 : 12 = 8 (га) — двома сіялками за 1 год;
2) 8 : 2 = 4 (га) — однією сівалкою за 1 год;
3) 4 • 7 = 28 (га) — однією сівалкою за 7 год;
Відповідь: 28 га можна засіяти однією сіялкою за 7 годин.
2. Гімнастика для очей
3. Продовження роботи за підручником
Завдання 659 (самостійно)
Розв’язання
1240 • 6 + 720 • 4 = 10 320 (кг)
Відповідь: 10 320 кг вовни всього настригли.
Завдання 660 (з поясненням біля дошки)
5 кг : 2 = 5000 г : 2 = 2500 г = 2 кг 500 г;
10 м : 4 = 1000 см : 4 = 250 см = 2 м 50 см;
1 дм : 5 см = 10 см : 5 см = 2;
1 год : 3 = 60 хв : 3 = 20 хв
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?
— Що здалося складним?
— З яким настроєм йдете з уроку?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 661; 662 (с. 108–109).
Немає коментарів:
Дописати коментар