ОБЧИСЛЕННЯ ПЛОЩІ І ПЕРИМЕТРА ПРЯМОКУТНИКА. ЗНАХОДЖЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ВИРАЗІВ НА СУМІСНІ ДІЇ. ЗАДАЧІ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ
Мета: навчити учнів застосовувати формули для знаходження площі та периметра прямокутника і квадрата; вчити аналізувати, пояснювати свої дії під час обчислення площі і периметра; розвивати навички самоконтролю; виховувати акуратність під час виконання обчислень.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
1) Запишіть числа:
- тисяча триста сорок дев’ять;
- вісім тисяч двадцять;
- сімдесят шість тисяч шість;
- сто двадцять три тисячі п’ятсот сорок.
Визначте, скільки в кожному числі одиниць, скільки всього одиниць тисяч.
2) Запишіть 4 п’ятицифрових числа, використовуючи цифри: 4; 8; 9; 0; 2.
3) Запишіть число 788 880. Скільки всього цифр у його запису? Скільки різних цифр?
4) Запишіть число, у якому:
- 30 одиниць другого класу і 7 одиниць першого класу;
- 32 одиниці першого класу і 7 одиниць другого класу;
- 650 одиниць третього класу і 83 одиниці першого класу;
- 4 одиниці третього класу і 460 одиниць другого класу.
Відповіді:
1) 1349; 8020; 76 006; 123 540.
2) 48 902; 49 802; 49 820; 48 920; 48 092.
3) Усього 6 цифр; різних цифр 3.
4) 30 007; 7032; 650 000 083; 4 460 000.
3. Тестування
1. Довжина прямокутника 8 см, а ширина — 4 см. Щоб знайти периметр прямокутника, потрібно:
а) 8 • 2 + 4; в) 8 + 4 + 4;
б) (8 + 4) • 2; г) 8 + 4 + 8.
2. Якщо довжина прямокутника 18 см, а ширина 6 см, то його площа дорівнює:
а) 108 см2; в) 6 см2;
б) 54 см2; г) 24 см2.
3. Якщо ширина городу 20 м, а довжина його на 5 м більша, то його площа дорівнює:
а) 25 м2; в) 100 м2;
б) 45 м2; г) 500 м2.
4. Чому дорівнює площа прямокутника, якщо його довжина 30 см, а ширина — в 3 рази менше?
а) 300 м; в) 300 м2.
б) 90 м2; г) 33 м2.
Відповіді: 1 б; 2 а; 3 г; 4 в.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Письмове виконання завдання з поясненням на дошці. Робота за підручником (с. 97)
Завдання 593
1) а = 4 см, b = 2 см; 2) а = 3 см, b = 4 см;
Р = 2 • а + 2 • b; Р = 2 • 3 + 2 • 4 = 6 + 8 = 14 (см);
Р = 2 • 4 + 2 • 2 = 8 + 4 = 12 (см); S = 3 • 4 = 12 (см2)
S = a • b (S — це площа);
S = 4 • 2 = 8 (см2)
Завдання 594
Р = 2 • а + 2 • b;
Р = 2 • 2 + 2 • 3 = 4 + 6 = 10 (см);
S = a • b;
S = 2 • 3 = 6 (см2)
— Обчисліть площу квадрата, якщо:
а) його сторона дорівнює 7 дм;
б) його периметр дорівнює 24 см;
в) його периметр дорівнює периметру прямокутника зі сторонами 10 і 12 см.
Запам’ятайте!
Якщо сторона одного квадрата у 3 рази більша за сторону другого квадрата, то його площа у 9 разів більша за площу другого квадрата.
2. Фізкультхвилинка
3. Самостійна робота
Завдання 595
4. Розв’язування задач
Завдання 596 (з коментуванням біля дошки)
Розв’язання
1) 90 : 15 = 6 (б.) — за 1 день Фрекен Бок;
2) 90 : 10 = 9 (б.) — за 1 день Карлсон;
3) 9 + 6 = 15 (б.) — за 1 день разом;
4) 90 : 15 = 6 (дн.) — їстимуть разом.
Відповідь: за 6 днів з’їдять 90 булочок Карлсон і Фрекен Бок разом.
Завдання 597 (фронтально)
Розв’язання
1) 180 : 60 = 3 (год) — час руху; 2) 48 : 3 = 16 (км/год) — швидкість.
Відповідь: швидкість 16 км/год.
5. Складання і розв’язування рівняння
Завдання 598
x • 7 = 987;
x = 987 : 7
x = 141.
Відповідь: 141 — невідоме число.
6. Гімнастика для очей
7. Самостійна робота (за варіантами)
Завдання 599
1) 2075 • 9 – 11 307 = 7368
× 2075 – 18675
9 11307
18675 7368
2) 100 + 24 • 4 – 18 = 100 + 96 – 18 = 196 – 18 = 178
3) 2 • 7766 + 83 030 • 6 = 513 712
× 7776 × 83030 + 15532
2 6 498180
15532 498180 513712
4) 220 – 200 : 2 – 50 = 220 – 100 – 50 = 120 – 50 = 70
5) 867 : 3 + 2384 • 6 = 289 + 14 304 = 14 593
6) 75 294 – 3504 • 8 = 75 294 – 28 032 = 47 262
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 600; 601 (с. 98).
Немає коментарів:
Дописати коментар