Мальовниче село
Нересниця
Мета. Розширити
знання учнів про рідне село, його мешканців; розвивати творчі здібності учнів;
виховувати шанобливе ставлення до традицій народу.
Хід уроку
1-й учень.
Хліб ясниться в
хаті, сяють очі щирі,
Щоб жилося по
правді, щоб жилося у мирі.
2-й учень.
Для людей відкрита наша
хата біла,
Тільки б жодна
кривда в неї не забігла.
3-й учень.
Гостей дорогих ми
вітаємо щиро,
Стрічаємо з хлібом,
любов’ю і миром.
(Учні співають
коломийку «Вітальна»).
Ми щиро вас всіх
вітаємо в Нересницькому селі.
Усіх-усіх наших
гостей і усіх наших учителів.
Хай щастить вам на
роботі кожної хвилини.
Будьте ви завжди
здорові, радісні й щасливі.
Привітання.
Ми раді вас вітать
у цій світлиці
І дарувати хліб із
золота пшениці.
Щоб хліб святий у
всіх був на столі,
Щасливі були люди в
місті і в селі.
(Хліб-сіль дарують
гостям).
Вчитель. Ми коротко
згадаємо минуле села, його традиції, народний фольклор.
1-й учень. Ми
народилися і живемо в селі Нересниця. Селом протікають дві річки – Тересва і
Лужанка. Кругом гори. (Розповідь про місцезнаходження річок).
2-й учень. За
переказами село Нересниця дістало свою назву від слова «нерест». Воно
розташоване при злитті рік Лужанки і Тересви, саме в тому місці, де відбувається
нерест риби.
3-й учень. Село
Нересниця виникло, очевидно, в кінці XIV ст., бо вперше в документах воно
згадується в 1411 році. (Розповідь легенди).
4-й учень.
Характерне розміщення дворів у селі Нересниця має три основні частини – вулиці,
кожна зі своєю самостійною нумерацією.
(Розповідь про
вулиці).
(Розповідь про
інфраструктуру села).
Розповідь про
пам’ятки архітектури
Нересницька
дерев’яна церква і дзвіниця збудована у XVIII ст.
Учень. За
національним складом жителі с. Нересниця – українці, інші національності
становлять не більше 0,5–0,7%.
Коломийки про село
Нересниця
Ми живемо в
Закарпатті,
У гірському краї,
Там, де гори й
полонини
Та ліси безкраї.
Ой дана-дана...
Та ліси безкраї.
(Двічі)
Учень. Народна
пісня чарує своєю поетичною красою. У нашому селі найпоширенішим видом народних
пісень є коломийка. Вона розвіює сум, заспокоює.
Учень. Була у
нашого народу чудова традиція – вечорниці. Дівчата і хлопці збирались у когось
у хаті вечорами глибокої осені й зими. Кожен брав із собою роботу
– пряли, вишивали,
мотали пряжу, плели кошики. На вечорницях співали, танцювали й грались. А
скільки тут можна було почути розповідей про чаклунів, відьом, русалок, про
минуле нашого села!
Вечорниці
(Співають дівчата).
Прийдіть ви,
хлопці, на вечорниці,
Як би далеко не
було.
Будем співати та й
споминати,
Яким було наше
село.
(Співають хлопці).
Прийдіть, дівчата,
на вечорниці,
Прийде уся наша
рідня.
Будем співати та й
споминати,
Яким було наше
життя.
Учень. На
вечорницях не тільки співали, а й танцювали. Тож давайте затанцюємо коломийку.
Гей ви, хлопці та дівчата,
Не годиться так
стояти.
Тож ставаймо всі в
рядок
Та гуртом підем в
танок.
(Танець парами –
коломийка).
Учень. Подивіться
на оці гарно вишиті рушники, блузи, сорочки, скатертини – це витвори рук наших
мам, бабусь, прабабусь. (Виставка рушників. Звучить музика до пісні «Рідна мати
моя»).
– Цей рушним моя
мама вишила!
– А цей – моя
бабуся!
Учень. Рушник – це
наша святиня.
З ним пов’язано
багато подій в нашому селі, він використовується в обрядах. (Дівчата виконують
танець з рушниками).
Учень. Величезні
масиви давали змогу займатися скотарством. Розводили велику рогату худобу,
заможні люди мали коней, а також були в господарстві вівці, кози, свійська птиця.
Учень. В селі є
могутній ліс. Найбільш поширеними є дуб, осика, береза, липа, вільха, сосна,
бук. Багато квітів, які занесені до Червоної книги України. (Розповідь про такі
рослини.)
Учень.
Ліс – багатство,
слава краю.
Він могутній, він
живий.
Він од посух
заступає
Лан широкий
степовий...
Учень. Чільне місце
займали у житті колишніх жителів села різні види ремесла. Зокрема ткацтво, що
давало змогу кожній родині мати просте полотно, рушники, рядна, скатертини.
Учень. Наша хата.
Я люблю свою хату,
І подвір’я, й
садок,
Де і сонця багато,
І в жару – холодок.
Все для мене тут
рідне:
Стіни – білі, як
сніг,
І віконце привітне,
І дубовий поріг.
Учень.
Є школа найкраща за
всі на землі,
Одна у селі і у
мене єдина.
Над нею у вирій
летять журавлі,
За ними – дитинства
щасливі години.
Вчитель. В нашому
селі завжди була і є початкова школа, середня, вечірня. Немало талановитих
людей вийшло з нашої школи. (Розповідь про односельців).
Вчитель. Чудова
весняна пора року 9 травня – день Великої Перемоги над німецьким фашизмом.
Учень.
Ми землю любимо
свою,
Красиву і величну,
Яку в жорстокому
бою
Нам зберегли
навічно.
Хай пам’ять нас
веде
В роки далекі
грізні.
(Звучить пісня «День
Перемоги»).
Вчитель. У нашому
гарному селі є красиве Солоне озеро, або його ще називають урочище «Солоний».
Учень.
Сад
Мені наснився тихий
сад,
Роса, спориш по
стежинці.
Юшить вода – три
дні підряд.
По грядці, мов
мережці...
Сховались яблуні в
собі,
Порічки, сиззю
вкриті,
І віти яблунь
голубі,
Неначе перемиті.
Учень. Нині на
місцях сади. А навколо на схилах гір дубові та букові ліси і неврахована
кількість черешневих дерев. Основними відвідувачами урочища були селяни, які
приїжджали з усіх навколишніх сіл з бочками та ропою. (Розповідь про
виготовлення солі в селі).
Учень. Давно народ
ходив в сорочках вишитих (гуцулках), «уйрошах», постолах, «холошнях»,
гофрованих спідницях, безрукавках, кашкетах, тулупі.
Учень. Ми щасливо і
весело живемо у нашому селі. І де б нас в житті не повела дорога, ми ніколи не
забудемо свого села, завжди будемо поспішати до своєї, рідної хати, до своїх
батьків, до своєї маленької батьківщини – Нересниця.
Пісня «Смерекова
хата».
Учень. Ми всі
звертаємось до Бога.
Молитва
Пошли нам, Боже,
маленьким дітям,
Щастя, здоров’я на
довгії літа.
Щоб виростали
розумні й сильні,
Душею чисті і
серцем вільні,
Щоб нам світила
зіронька-доля,
Щоб ми не знали
лиха ніколи.
Пошли нам, Боже,
маленьким дітям
Щастя, здоров’я на
довгії літа.
Учень.
Як скоро роки
пролітають,
У скронях біла
сивина.
Та завжди лину я з
думками
До свого рідного
села.
Учень.
Воно мене чекає,
кличе,
Як мати жде дітей
своїх.
Село моє, для мене
ти єдине...
І ти завжди в душі
моїй.
(Звучить пісня
«Виростеш ти, сину!»).
Вчитель. Ось і
закінчилася наша подорож у минуле нашого села. Я сподіваюся, що ніхто з нас
ніколи не забуде своєї рідної домівки, історію свого села, традиції, і хоч
своїх рідних, домівки. Дорослішають діти, сивіють матері, але ніколи не
старітиме наша квітуча земля. Її майбутнє – у ваших руках.
Учень.
Людське безсмертя з
роду і до роду
Увись росте з
коріння родоводу.