Урок 264 (письмо)
Тема. Слова — назви предметів
Мета: ознайомити учнів зі словами, що називають предмети та явища; вчити
розрізняти їх за питаннями хто? що?, логічно і послідовно висловлювати
свої думки; дати поняття істоти — неістоти; вчити розрізняти слова-предмети
за родами та за поняттям один — багато; удосконалювати вміння виконувати
звуко-буквений, складовий аналіз слів, вміння ставити наголос, добирати
слова-родичі, відгадувати загадки, кросворди; сприяти збагаченню та активізації
словникового запасу першокласників; розвивати мовну культуру, творчу уяву,
зв’язне мовлення учнів, вміння узагальнювати, працювати в парах змінного
складу, самостійно, колективно; виховувати охайність під час письма, любов до
рідної мови.
Обладнання:
кросворд, схеми-будиночки для виконання вправ
«Істота — неістота», «Роди предметів»; картки для роботи у парах змінного
складу; м’яч; м’яка іграшка лисичка; музичний супровід; магнітофон; підручник
«Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. —
К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід
уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
— У
школі на уроках, під час прогулянки у лісі, на відпочинку ми зустрічаємося з
цією твариною. Розгадавши кросворд, ви дізнаєтеся, що ж це за звір.
1 Словникова робота
Діти записують у зошит словникові
слова-відгадки
1) Дженджик, дженджик, дженджуристий
Жевчик каро-золотистий,
Між робочих бджіл джеркоче,
Із джерельця пити хоче —
Льотчик, що квітки лоскоче. (Джміль)
2) Я ніколи не сиджу
А ходжу, ходжу, ходжу.
І хоч з місця не зійду —
Все про час вам докладу. (Годинник)
3) Мама матусі, хто вона? (Бабуся)
4) Балерина закружляла
На підлозі край стола,
Притомилася, упала
І в коробку спать лягла. (Дзиґа)
5) У носатого Івана
Одежина дерев’яна.
Він у чистім полі ходить
І по ньому носом водить.
Нестрижений, нечесаний,
Гострим ножем затесаний. (Олівець)
6) А відгадайте-но: що я таке?
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина. (Ім’я)
— Кому ж буде присвячений наш урок? (Лисиці)
Під горою хвойний ліс,
За горою хижий лис.
Вкрита травами гора.
Збоку — лисяча нора.
В ній хитрюга непроста
Від собак хова хвоста.
Як навідалась в курник,
То відразу ж півень зник!
В. Гринько
2
Фонетична робота зі словниковими словами
— У
слові джміль визначте кількість букв та звуків. (6 букв, 4 звуки)
— Яка
буква не позначає звука? Для чого вона вживається?
— Слово
годинник поділіть на склади, поставте наголос. (Го-дин-ник)
— До
слова бабуся:
1)
доберіть слова-родичі: 1 — ніжне слово (бабусенька); 2 — хустина (чия?) …
(бабусина); 3 — у казці «Колобок» хто спік головного героя? (Баба); 4 — як ще
можна назвати бабусю? (Бабця, бабусечка, бабуня);
2)
визначте глухі та дзвінкі приголосні звуки.
— Чим цікаве слово дзиґа з фонетичної точки
зору? (У слові букв більше, ніж звуків, тому що
буквосполучення дз позначає на письмі один звук [дз].)
— У
слові олівець визначте тверді і м’які приголосні, схематично їх позначте під
словом.
—
Виконайте звуко-буквений аналіз слова ім’я. Чим цікаве це слово з фонетичної
точки зору? Що таке апостроф? Коли він пишеться?
III.
Повідомлення теми та завдань уроку
— Діти, все, що оточує нас,— це предмети.
Предметів дуже багато, і кожен з них має свою назву. Сьогодні на уроці ми ще
раз попрацюємо зі словами, що є назвами предметів. Бо чим більше ми знаємо
назв предметів, тим більше вживаємо їх у своєму мовленні, тим багатшим воно
стає.
Мама, мир і Україна,
Сонце, небо, світ, людина,
Звуки, букви, слово, мова —
Ось слова які чудові!
Хто? Сестричка, нянька, батько,
Пташка, білочка, зайчатко…
|
Що? Земля, ріка, діброва,
Книжка, зошит, ручка, школа…
Вивчимо ці слова мови,
Зрозуміймо всі на п’ять,
Бо вони такі казкові —
Допоможуть світ пізнать!
|
Хто? що?)
— А допоможе нам цікавіше попрацювати над
темою уроку наша стара знайома — рудо хвоста Лисичка.
IV. Робота над темою уроку
Звучить музика, учитель демонструє Лисичку — м’яку іграшку, малюнок.
—
Лисичка принесла нам різні завдання і просить, щоб ми допомогли їй їх
виконати.
1 Робота за підручником
1) С. 89, завдання 1
— З тексту
«Лисонька хитра» випишіть слова — назви живих предметів. (Зайчик, вовчик,
лисонька)
2) С. 89, завдання 4
—
Доповніть речення словами з тексту «Лисонька хитра». (Руда, хитра, прудка — це
лисонька.)
3) С. 89, завдання 2
—
Допишіть назви предметів за зразком.
(Хто?)
Голуб, ластівка, горобець — птахи.
(Хто?)
Жук, метелик, коник, сороконіжка, комар — комахи.
(Що?)
Тополя, клен, ялинка, сосна, береза — дерева.
(Що?) Конвалія, тюльпан, ромашка, троянда —
квіти.
4) Бесіда
• Свійські тварини: корова, коза,…
• Дикі тварини: заєць, ведмідь,…
— На
яке питання відповідають ці слова? (Хто?)
• Овочеві рослини: помідор, картопля,...
— На
яке питання відповідають ці слова? (Що?)
Фізкультхвилинка
Все у лиски вже в порядку,
Вийшла лиска на зарядку.
Лапки вгору, лапки вниз
Й роззиралася геть скрізь.
Іна місці поскакала,
І вставала, й присідала.
Головою покрутила,
Вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.
2 Вправа
«Істота — неістота»
— Розмістіть слова у два будиночки.
Учитель читає слова на картках.
Песик, стілець, книжка, ведмедик, котик,
білченя, парта, хліб, м’яч, папуга.
Хто?
|
Що?
|
Слова, що означають людей, птахів,звірів, риб, тварин —
ІСТОТИ
|
Слова, що означають інші предмети — НЕІСТОТИ
|
— Я знаю, що слова необхідно поділити на дві
групи. Але за якою ознакою ми будемо їх розміщувати? (Якщо діти не знайшли
«ключа», учитель може підказати алгоритм виконання логічного завдання.)
—
Пропоную перше слово записати у перший будиночок (записує слово «песик» до
першого будиночка, бере картку зі словом «стілець» і порівнює це слово зі
словом «песик».) Песик — він (хто?) тварина, стілець — він (що?) предмет. Якщо
напишу їх у різні стовпчики, то куди буду писати слово «книжка»? Вона (що?) —
предмет. У слів стілець і книжка спільне питання (що?) Отже, наші будиночки розрізнятимуться за питаннями: хто? —
1-й стовпчик, що? — 2-й.
Висновок.
На питання хто? відповідають слова, що називають людей, тварин, птахів, риб —
живих істот. Всі інші слова відповідають на питання що? Це неживі предмети —
неістоти.
3 Вправа «Роди предметів (чоловічий, жіночий, середній)»
— Діти,
пригадайте, як ми тільки-но розділили слова на дві групи, і подумайте, як
розділити подані слова на три групи.
Сорока, гусак, черешня, дерево, радість,
сонце, бик, метелик, море.
Чоловічий рід
|
Жіночий рід
|
Середній рід
|
він, мій
|
вона, моя
|
воно, моє
|
Учитель
підписує будиночки після того, як діти дійдуть висновку після міркувань.
—
Міркуємо так: сорока — (хто?) — вона; гусак — (хто?) він; дерево — (що?) —
воно.
Пальчикова гімнастика
Хитра лиска полювала:
Мишкам клопіт завдавала,
Зайчика в гаю ловила,
До курника ходила,
В очереті вчатувала
Качечку, що задрімала…
— Ой, лисичко, схаменись!
І скромніше поведись!
Вовчий апетит ти маєш,
Всім навколо дошкуляєш.
4 Робота у парах змінного складу
— У кожного з вас є картка зі словами.
Розселіть їх самостійно у два будиночки (I — істота — неістота); а також у три
будиночки (II — чоловічий, жіночий, середній).
Картка 1
I. Килим, село,
ворона, хлопець.
II. Крокодил, чайка, джерело
|
Картка 4
I. Ромашка, степ,
індик, осел.
II. Замок, долина, поле
|
Картка 2
I. Теля,
троянда, олень, каштан.
II. Жираф, слово, сестра
|
Картка 5
I. Човен, пісня,
орел, артист.
II. Кіно, вишня, шлях
|
Картка 3
I. Риба,
конвалія, вовк, ніч.
II. Травинка, вогнище, мед
|
Картка 6
I. Картопля,
піаніно, сестра, мавпа.
II. Автобус, річка, болото
|
5 Гра «Один — багато»
Учитель кидає м’яч, називає слово в однині, учень повертає м’яч вчителеві,
ставлячи це слово у множині.
Матеріал для гри: вулиця, стежка, вітер, день, сад, ліс, лист, хмара, річка,
пташка, дерево, море, сосна, степ, мурашка, корабель, берег, дуб, криниця,
хата, коса, гай, поле, вогонь, вікно, хлопець, голова, кінь, сестра, книга,
каштан, троянда, озеро, слово, ущелина, актор, бегемот, лісник, ведмідь,
верблюд, ворон, палець, гість, село, айстра, зоря, дорога, листоноша, столиця,
корова, черепаха, береза, метелик, квітка, кухар, сніг.
Висновок. Предмет може бути один, або їх може бути багато.
— У вас на столі лежать картки з малюнками.
Відшукайте малюнок м’яча. Скільки м’ячів на вашій картці? (Один) А тепер по
даруйте
мені цю картку. (Учитель збирає картки з малюнком м’яча.) Скільки тепер у мене
м’ячів? (Багато)
Цю
роботу можна провести на прикладі декількох карток.
V. Підсумок
уроку
Гарно ми всі працювали.
Багато нового дізнались:
Є слова-предмети скрізь,
Вони різні дуже.
Ти їх від інших відрізняй,
Не плутай їх, друже.
Ці слова три роди мають,
Поняття живі й неживі означають.
Коли предмет один, то це — однина,
Коли їх більше — множина.
Ось такі слова-дива!
Істоти й предмети — хто? що? —
Запам’ятай ці слова!
Немає коментарів:
Дописати коментар