Урок 268 (письмо)
Тема. Що робить? Розвиток зв’язного мовлення
Мета: ознайомити учнів зі словами, що означають дію предметів і відповідають на
питання що робити?; вчити знаходити ці слова у реченнях, ставити до них
питання, описувати предмет за кольором, формою, складати речення за поданими
схемами, використовуючи слова, що означають дії; удосконалювати навички
каліграфічного письма; розширювати лексичний запас учнів словами, що називають
дії предметів; розвивати увагу, спостережливість, образне, творче мислення,
уміння описувати предмети, творчі здібності, мовне чуття, культуру мовлення,
вміння давати правильні відповіді на поставлені запитання; виховувати бажання
працювати у парах змінного складу, самостійно, колективно; сприяти формуванню
дружніх стосунків серед учнів класу.
Обладнання: малюнки; схеми-таблиці з розвитку зв’язного мовлення; матеріал для роботи у
парах змінного складу; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В.
О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Девіз уроку:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Каліграфічна хвилинка
1) Зверніть увагу на каліграфічний правопис
слів на с. 101 підручника.Прочитайте ці слова. Запишіть слова парасолька,
посередині, подруга
2) За поданим описом вгадайте літери і запишіть їх
• Перша літера складається з двох елементів: маленького правого півовала і
великого правого півовала, що переходить у петлю. (з)
• Друга літера складається з двох елементів — лівого півовала і прямої
лінії, заокругленої внизу праворуч. (а)
• Третя літера складається з двох елементів: лівого півовала, у якого
верхнє заокруглення слід писати вужче, ніж нижнє, і короткої горизонтальної
прямої лінії. (є)
• Наступна літера складається з трьох елементів: двох коротких прямих
ліній, заокруглених унизу праворуч, і маленької петлі. (ц)
• Остання літера — це один елемент: коротка пряма лінія із заокругленням у
вигляді овалу. (ь)
2
Відгадування загадки
Сам
вусатий, і у нього
Довгі
вуха, довгі ноги,
Дім
його завжди на волі:
Під
кущем, у лісі, в полі,
Навіть
пень його страхає.
Хто лякливого вгадає? (Заєць)
—
Запишіть слово-відгадку.
—
Давайте поглянемо, який він.
Учитель
демонструє картинку із зображенням зайчика.
3 Розвиток зв’язного мовлення. Опис
зайчика
— Якого
він кольору?
— Які у
нього вушка?
— Який
у нього хвостик?
— Які у
нього ноги?
— Яка у
нього вдача?
— Які
слова допомогли вам відповісти на мої запитання?
— На
які питання вони відповідають?
— А що
зайчик зараз робить? (Варіанти відповідей учнів: бігає по лісу, сидить під
кущем, гризе кору дерева, моркву, лист капусти…)
— Які
слова розповідають про його дії, що він робить?
— Що
зайчик робив зранку? (Прокинувся, потягнувся, зробив зарядку, умився, поснідав,
побіг гуляти.)
— А що
буде робити ввечері? (Повечеряє, відпочине, ляже спати.)
— На
які питання відповідають слова, що описують дії зайчика? (Що робив? (зранку, у
минулому); що робить? (зараз); що буде робити? (увечері, у майбутньому).)
— Що означають ці слова? (Дію предмета)
Висновок.
Слова, що відповідають на питання що робити?, означають дію предмета.
III.
Повідомлення теми та завдань уроку
—
Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі словами, що означають дію предмета,
навчимося відрізняти їх від інших слів української мови, знаходити у реченні,
ставити до них питання.
IV. Розвиток зв’язного мовлення
1 За схемами складіть і запишіть речення. Підкресліть слова, що означаютьдію предмета
2 За поданою схемою складіть і запишіть речення
Фізкультхвилинка
Зайчик
вийшов на полянку,
Зайчик
в лісі знову зранку.
Скік-поскік,
стриба він сміло,
В
зайчика таке вже діло:
Мусить
ноги тренувати,
Щоб від вовка утікати.
Він
крокує краще всіх,
Бо
боїться зайчик їх.
Оббіга
навкруг скирти,
Плута
він свої сліди.
Наззирається
навкруг:
Де тут
ворог, хто тут друг,
Присідає
зайчик низько,
Може,
ворог десь вже близько.
Вуха
зайчик напорошив,
Хто ж
це так його стривожив?
Та
немає близько лих,
Сів наш заїнька й затих.
V. Робота над темою уроку
1 Робота за підручником
1) С.
101, вправа 1
—
Прочитайте загадку. Спишіть. Поставте питання до підкреслених слів.
2) С. 101, вправа 2
—
Прочитайте другу загадку. Випишіть слова, що відповідають на питання що
робить?
3) С. 101, вправа 3
—
Прочитайте третю загадку. Доповніть і запишіть речення словами із цієї загадки.
4) С. 101, вправа 4
—
Прочитайте четверту загадку. Доповніть і запишіть речення словами з цієї
загадки.
— На
які питання відповідають вставлені слова?
— Які
ще слова загадки відповідають на питання що робить?
2 Колективна вправа
—
Прочитайте. Випишіть слова, що означають дію. Усно поставте до них питання.
Сиза
чаєчка в’ється,
над
водою кружляє,
то води
доторкнеться,
то у
небо злітає.
Ічеркне,
мов весельцем,
злегка
крилами воду,
в небі
сонце всміхнеться
на
хорошу погоду.
Г. Гриненко
3 Робота у парах змінного складу
— З кожного рядка поданих слів випишіть
тільки слова, що позначають дію.
4 Творча вправа
— Утворіть від поданих слів слова, що
означають дію.
Радість — … Сміх — …
Фарба
— … Дружба — …
5
Робота за підручником (с. 101, вправа 5)
—
Зверніть увагу на малюнки. За зразком запишіть пари слів.
VI.
Узагальнення вивченого на уроці
—
Прочитайте текст, вставляючи пропущені слова із довідки.
… злюща
мачуха. Вона страшенно … нерідних дітей. Наприкінці зими … сиріт з дому. …
бідні сирітки, … на вітрі, … свою гірку долю. Аж гульк — з-за обрію … ніжна
красуня Весна, а за нею променисте Сонечко. …, … вони сиріт материнською ласкою.
А ті … чарівними весняними квітами. З того часу щовесни … жовтенькі квіточки
мати-й-мачухи.
Довідка.
Жила, пригріли, мерзнуть, вигнала, не любила, розквітли, стоять, оплакують,
вийшла, приголубили, з’являються.
— На
які питання відповідають вставлені слова?
— Що вони означають?
VII. Підсумок уроку
— З
якими словами ви ознайомилися на уроці?
— На
які питання відповідають слова — дії предметів?
—
Наведіть приклади слів, що означають дію предмета.
—
Закінчіть речення словами, що означають дію.
• Лікар — це той, хто…
• Маляр — це той, хто…
• Учитель — це той, хто…
• Копач — це той, хто…
• Художник — це той, хто…
• Кухар — це той, хто…
Немає коментарів:
Дописати коментар