Урок 267 (читання)
Тема. Загадки пригадаємо, нові прочитаємо.
Урок-подорож
Мета: продовжувати вчити дітей відгадувати загадки, виділяючи основні ознаки
предметів; ознайомити учнів з різними видами загадок; формувати вміння
аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне; тренувати
спостережливість, уважність; розвивати образність мовлення учнів; виховувати
любов до природи, вчити працювати спільно.
Обладнання: малюнки птахів та їх гнізд; картки для парної роботи; кросворд.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Весела, а не пісня.
Розумна, а не книга.
Коротка, а не приказка.
Народна, а не казка.
Що це?
— Правильно, діти, це загадка. Сьогодні ми
будемо продовжувати відгадувати різні загадки, подорожуючи містом Акдагаз. На
чому ж ми вирушимо у путь? Здогадайтесь. Це новий, зручний, порожній,
комфортний а __________с. (Автобус) Отже, вирушаємо!
План подорожі
1. Науково-довідкова зупинка.
2. Зупинка — головна площа Відгадайка.
3. Зупинка Акровірш.
4. Зупинка Читайко.
II. Робота над темою уроку
Науково-довідкова зупинка
• Уточнення знань про загадку.
— Що ж
таке загадка?
Загадка — широко поширений жанр народної творчості. Для загадок властиві
образні зображення якогось предмета чи явища, або дотепне запитання з метою
виявлення кмітливості того, хто відгадує.
Цікавинка. Загадки відомі ще з прадавніх часів. Греки
та римляни влаштовували змагання на розгадування загадок. Переможець одержував
приз. У деяких легендах, казках, піснях розповідається, що іноді від
правильної відповіді на загадку залежало життя людини.
—
Пригадайте українську народну казку «Мудра дівчина». За допомогою якої загадки
пан розв’язав суперечку з приводу корови між багатим та бідним братом?
— У наш час загадка є одним із видів розваг.
Відгадування загадок розвиває кмітливість, уміння зіставляти, порівнювати предмети
чи явища і знаходити в них схожість.
Зупинка — головна площа Відгадайка
• Відгадування загадок кросворда.
1) Ви бували на баштані?
Дині
стигнуть там духмяні!
Стереже
їх татків тато...
Ще як
нам його назвати? (Дідусь)
2) Коли
він маленький —
То нас
зігріває,
Коли
підростає,
То
трохи лякає,
Коли
завеликим
Він
робиться дуже,
Скоріше
пожежника
Викличи, друже! (Вогонь)
3)
Кучерявий кожушок
Скаче в
полі: скік та скок.
Має він
чотири ніжки,
Невеликий
хвостик, ріжки. (Баранець)
4)
Дозріва на гілочці,
Ласують
ним білочки,
Люблять
хлопчики й дівчатка
Ті
хрумкі смачні зернятка. (Горіх)
5)
Півник співає —
Сонечко
вітає.
Всі
прокидаються,
Вмиваються,
вдягаються:
День
починається...
Як це називається? (Ранок)
— Які слова вам допомогли відгадати останню
загадку?
— На
яке питання вони відповідають? (Що робить? Що роблять?)
— Що
вони означають? (Це слова — дії предметів.)
— Яке
слово у нас з’явилося у кросворді?
— Як ви
його розумієте? (Добро — це все позитивне в житті людей, що відповідає їхнім
інтересам, бажанням, мріям. Добра, корисна справа, вчинок і т. ін.)
— Яке
добро зробив хлопчик в оповіданні Г. Храпача «Вишенька вродила»?
•
Виразне читання оповідання Г. Храпача «Вишенька вродила» (с. 94–95)
— Які
добрі справи робили ви?
•
Тренувальні вправи з розвитку навичок читання (с. 102, завдання 1–5)
•
Слухання загадок та співвіднесення їх з малюнками (с. 100)
•
Робота в парах. Самостійне читання загадок
Фізкультхвилинка
ВПРАВИ-ІМІТАЦІЇ
Щоб город перекопати,
Що беруть до рук? (Лопату)
|
(Нахили тулуба вперед-назад.)
|
Потім у глибоку грядку
Висівають що? (Зернятко)
|
(Нахили вперед, руками торкаючись підлоги.)
|
Треба сонце і тепло,
Щоб зернятко... (проросло).
|
(Нахили ліворуч-праворуч з піднятими над
головою почергово то правою, то лівою рукою. Потім потягнутися всім тулубом,
піднявши руки вгору.)
|
А чому рослина сходить?
Бо корінчики п’ють... (воду).
|
(Присідання, руки перед собою паралельно до
підлоги.)
|
А щоб добрим був врожай,
Ти зі мною пострибай.
|
(Стрибки на місці на двох ногах.)
|
Зупинка
Акровірш
• Читання акровірша Л. Глібова «Морква» (с. 95)
• Уточнення розуміння дітьми терміна акровірш.
— Чи
здогадалися ви, як утворений акровірш?
— Що в
ньому особливого? (Вірш написаний так, що перші букви рядків, прочитані згори
вниз, утворюють слово або навіть словосполучення, що є відгадкою-предметом,
описаному в ньому.)
— Ти, Максимку, щось притих?
— Я
читаю акровірш!
— Що
ж воно ото за штука? —
Запитав
дідусь онука.
|
—
Перші літери рядків
Зверху
вниз я разом звів,
Ось і
вийшло слово з них,
Це,
дідусю, акровірш.
|
Їх, голок, багато в мене,
Жалять, знаю достеменно,
А дітей я не колю,
Часом молочко в них п’ю.
Осінь тільки-но до лісу —
Кину бігать, в схов залізу.
М. Романенко
|
Бджілка в вулику жила
До роботи беручка.
Жало мала ядовите
Осам відсіч щоб давати.
Літо ціле працювала
А зима прийшла — сховалась.
В. Іванишин
|
Вплету у свій вінок веселі квіти
І сонця промені, ласкаві та ясні,
Небесну височінь, яскраве літо,
Обійми матері і посмішку привітну,
Калинове намисто і пісні...
Соловейко вмостився на гілці —
Попливло щебетання у світ.
І душа, мов на дивній сопілці,
Вирушає в чарівний політ...
Сипле зранку білий сніг
На дахи, дороги, поле,
І кидається до ніг,
Жвавий, наче срібний сміх,
Огортає все довкола,
Кличе за собою всіх!
|
Велетень пустині,
Елегантний красень.
Рівних він немає,
Більш цікавий дітям.
Люблять і дорослі.
Юрбою зустрічають,
Добром проводжають.
Є. Антощак
Ширяє під лісом високо,
У поле заверне, що обіч,
Лиш тільки прицілиться оком —
І зразу пірнає на здобич.
Кролят, пташенят забирає,
А часом і курку хапає.
|
— Назва якої пташки зустрілася серед
відгадок? (Шуліка — великий хижий птах родини яструбиних з довгими крилами і
загнутим дзьобом; коршак.)
— Яких птахів ви знаєте? Як вони роблять своє
гніздо?
Зупинка
Читайко
• Гра
«Загадкове оповідання».
—
Спробуйте прочитати оповідання з пропущеними частинами слів.
Під
дах... Миколчи... ха... з...пили г...здо ласті... . Івін рад... — радісіньк...
. Ід... ото з Та...сик... ву...цею і рап... Ми...лка:
— О,
мо... ла...вки по...тіли! Бач...?
(Під дахом Миколчиної хати зліпили гніздо
ластівки. І він радий-радісінький. Ідуть ото з Тарасиком вулицею і раптом Миколка:
— О,
мої ластівки полетіли! Бачиш?)
•
Ознайомлення з текстом «Хатка на тополі» (за В. Чухлібом) (с. 103).
—
Слухайте уважно та спробуйте визначити персонажів твору.
—
Читання оповідання дітьми.
—
Обговорення прочитаного.
— Де
зліпили гніздо ластівки?
— У
кого поселилися шпаки?
— Як
тато з сином «запросили» до свого саду шпаків?
• Розглядування ілюстраційного матеріалу із
зображенням гнізд птахів.
Цікавинки. Десять цікавих фактів про птахів і їх гнізда.
10-те
місце. Наймайстерніші будівельники гнізд — ткачики. Вони навчилися не тільки
переплітати, але і зв’язувати вузлами рослинні волокна і травички. Вони можуть
за декілька хвилин розпустити на волокна великий пальмовий лист.
9-те
місце. Найміцніші гнізда будують пташки руді пічники. Вони роблять їх з
грудочок глини, змішаної з гноєм. Висохле на сонці гніздо можна розбити хіба що
кувалдою.
8-ме
місце. Найкрихкіші гнізда будують чубаті стрижі. Фактично, гніздо — це
крихітна пластинка зі слини і пари шматочків кори. «Гніздо» витримує вагу
одного-однісінького крихітного яєчка, а батьки сидять поряд на гілці.
7-ме
місце. Стрижі використовують як будівельний матеріал власну слину. З її
допомогою вони склеюють пушинки, клаптики паперу та інше сміття, що літає у
повітрі.
6-те місце. Стрижі-салагани будують гнізда
тільки зі слини. Саме з цих гнізд роблять знаменитий суп: у звареному вигляді
гнізда схожі на смачний розчин желатину. Оскільки гнізда салаганів їдять, їх
великі колонії стали великою рідкістю.
5-те місце. Найсучасніше гніздо було продемонстроване на одному з
орнітологічних з’їздів: це було вороняче гніздо, цілком зроблене з алюмінієвого
дроту.
4-те місце. Найбільш спартанське гніздо влаштовують пальмові стрижі. Вони
приклеюють до нижньої частини пальмового листа смужку слини, а на неї наклеюють
два яєчка. Пташенята ростуть в цьому «гнізді» у підвішеному вигляді.
3-тє місце. Гніздо королька важить усього 20 г, зроблене з павутини і
заізольоване пухом, так надійно зберігає тепло, що мама може залишати в нім
яйця на цілих півтори години. Під час дощу гніздо вбирає 60 г води, залишаючись
при цьому абсолютно сухим усередині. Коли пташенята підростають, гніздо
розтягується відповідно до їх розмірів.
2-ге
місце. Великі птахи, наприклад орли або лелеки, часто передають свої гнізда у
спадок. Одним з найстаріших зі знайдених орнітологами було гніздо білих лелек,
яке проіснувало 400 років.
1-ше місце. Зрозуміло, що кожне нове покоління птахів у таких випадках
ремонтує та оновлює гніздо. У результаті маса гнізда весь час збільшується.
Найважчим в світі було гніздо білоголових орланів: воно важило 2 тонни.
• Розвиток мовлення.
—
Спробуйте скласти загадку про пташку, яка вам подобається.
• Робота в парах. «Переплутанка».
— Відтворіть загадку та відгадайте її.
Чорні
блискавки ...
На льоту комах ...
Перед сильною ...
Б’ють у сполох над ...
|
водою.
літають,
хапають.
грозою
|
Відповідь:
Чорні блискавки літають,
На
льоту комах хапають.
Перед
сильною грозою
Б’ють у сполох над водою. (Ластівки)
У садочку понад ...
Я зробив йому ...
Він навколо ...
Засміявся й ...
Здогадались ви, однак,—
Хто в нас ...
|
хатину.
поселився?..
оселився.
тином
обдивився,
|
Відповідь: У садочку понад тином
Я
зробив йому хатину.
Він
навколо обдивився,
Засміявся
й оселився.
Здогадались
ви, однак, —
Хто в нас поселився?.. (Шпак).
Міркування.
Чому не можна руйнувати гнізд птахів?
III.
Підсумок уроку
—
Пташки показали нам дорогу додому. Завершилася наша подорож.
— Що
вам найбільше сподобалось?
— Чого навчилися? Що зацікавило? Здивувало?
Немає коментарів:
Дописати коментар