пʼятниця, 21 грудня 2012 р.

Урок 266 (письмо) Тема. Який? Яка? Яке? Які?


Урок 266 (письмо)
Тема. Який? Яка? Яке? Які?
Мета: ознайомити дітей зі словами, що називають ознаки предметів і відповідають на питання який? яка? яке?; формувати вміння ставити питання до поданих слів (без уживання терміну), вчити описувати предмети за кольором, формою, смаком, добирати влучні слова, вирази; удосконалювати вміння учнів добирати за поданою звуковою схемою слова, складати речення за поданою схемою та опорними словами; розширювати лексичний запас учнів словами, що називають ознаки предметів; розвивати увагу, спостережливість, образне, творче мислення, уміння описувати предмети, творчі здібності, навички каліграфічного письма, мовне чуття, культуру мовлення, вміння давати правильні відповіді на поставлені запитання; виховувати вміння працювати у парах змінного складу, самостійно, колективно; сприяти формуванню дружніх сто­сунків серед учнів класу.
Обладнання: чорно-біла та кольорова картинки; картки у конвертах із вправами; картка для ро­боти у парах змінного складу та за варіантами; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
Не базікать на уроках,
Як папуга чи сорока!
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Каліграфічна хвилинка
— До звукової моделі доберіть слова, запишіть їх каліграфічно.
(Зима, море, село, коло, коса, миша, баба, мама, тато тощо)
2 Повторення знань учнів про слова — назви предметів та істот
— На які питання відповідають слова — назви істот та предме­тів? (Хто? що?)
— У яких випадках ми ставимо питання хто? (Якщо це істота)
— Наведіть приклади.
— Коли ми ставимо питання що? (Якщо предмет неживий)
— Наведіть приклади таких предметів.
— Складіть речення за поданою схемою.
3 Вибірковий диктант
— Запишіть слова — назви предметів — у перший стовпчик, інші слова — у другий.
Море, глибоке, лимон, кислий, калина, червона, край, рідний.
— Прочитати слова з першого стовпчика.
— На яке питання вони відповідають?
— На які питання відповідають слова, записані у другому стовпчику? (Який? яка? яке?)
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— На попередніх уроках ми ознайомилися зі словами, що на­зивають предмети та істоти. Їх дуже багато. Погляньте навкруги і назвіть предмети, що оточують нас.
— Послухайте, як гарно звучать слова: сонечко, квітка, їжа­чок. Сонечко — світить, квітка — цвіте і пахне, їжачок буркотить… А які кольори! Сонечко — жовте, квітка — червона, їжачок — сі­ренький. Ми можемо дібрати колір до будь-якого предмета, вказа­ти його розмір, характер.
Учитель показує будь-яку чорно-білу картинку із розмальовки.
— Гарно? Ні!
— А якщо ми візьмемо фарби, картинка перетвориться на яскраву, різнокольорову.
Учитель показує розфарбовану картинку.
— Подобається вам?
Сонечко (яке?) … (жовте).
Небо (яке?) … (блакитне).
Трава (яка?) … (зелена).
Метелик (який?) … (білий).
— На всіх вистачить кольорів!
Простягніть долоньки до сонечка. Воно зігріє їх своїм теплом. торкніться травички. На ній, як на килимку, можна полежати.
Сонечко (яке?) … (тепле, лагідне).
Травичка (яка?) … (м’яка).
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі словами, що відповіда­ють на питання який? яка? яке? та означають ознаку предметів.
Відгадування загадки.
В нього хвостик веселковий,
Гребінь чарівний шовковий,
Крилечка цяцьковані,
Сережки гаптовані.
Сонцю брами відчиняє,
Сон-дрімоту проганяє.
На світанку у хлівку
Все співа: «Ку-ку-рі-ку!» (Півень)
— Усно доберіть до слова-відгадки слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які?
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Робота на картках
— Відкрийте конверти, дістаньте картку із завданням.
На картці обведіть олівцем слова, що відповідають на питання який? яка? яке?
Картка 1
глобус лелека вишневий стріляти троянда кам’яний турбуватися зима лікар добрий мудрішати тварина працювати розумний
Картка 3
крокодил кусається дорогий сім виделка писати товстий злий кіт черевики трудиться чорний соловейко підручний маленький
Картка 2
кружляє бадьорий молочний син чистить компот жовтий яблуня ліпить співає хвойний кішка ліс ковбаса готує кривий крижаний
Картка 4
морозний каркає помідор тінь скляний кавун солоденький чує літак щука зелений кує смішний крейда береже фруктовий співає
2 Проблемна ситуація
На дошці записано вірш.
Осінь (яка?) …. Літо — (яке?) … .
Весна — це красуня в (якім?) … вбранні.
Зима — (яка?) …, (яка?) … .
Та кожна із них — до вподоби мені.
Слова для довідок: багряна, барвисте, зеленім, синьо-біла, морозно-срібляста.
— Вставте слова із довідки замість пропусків.
Учитель вписує на місці крапок пропущені слова.
— Прочитайте вірш ще раз.
— Що допомогло вам виконати завдання без помилок? (Пи­тання)
— Що означають вставлені слова? (Ознаки предметів)
— На які питання відповідають слова — ознаки предметів? (Який? Яка? Яке?)
3 Словникова робота
Ознака — характерна риса, прикмета, за якою можна визначи­ти будь-який предмет чи явище.
— Тобто, за ознакою ми можемо сказати, що саме про той чи інший предмет йдеться.
4 Робота за підручником
1) С. 93, вправа 1
— Допишіть слова за поданими ознаками.
• (Що?) Морква (яка?) соковита.
• (Що?) Огірок (який?) хрумкий.
• (Хто?) Миша (яка?) сіра.
2) С. 93, вправа 3
— У кожному ряду знайдіть зайве слово.
Лимон (який?) жовтий, солодкий, кислий.
Помідор (який?) червоний, солодкий, білий.
Фізкультхвилинка
Сонце в спини припікає,
Муха з щілочки втікає,
Легко крила розправляє
Ідо сонечка злітає.
Дмухнув вітер їй на крила,
Сіла муха — сила збила.
Та недовго все ж сиділа,—
Знов знялася й полетіла.
Крила вгору, вниз здіймала,
Муха крилами махала
Й на ходу відпочивала.
А побачила поживу —
Вмить до неї полетіла
Іна парту тихо сіла.
5 Робота у парах змінного складу
1) Допишіть слова-ознаки за зразком. (Рухається другий варіант
2) До слів — назв предметів підібрати слова-ознаки. (Рухається перший варіант)
6 Творчий диктант
— Запишіть речення під диктовку. Вставте слова-ознаки.
(Слова-ознаки записані на дошці.)
…вітер пробігає у верховітті. Незабаром вдягнеться … ліс у лис­тя, защебечуть над струмками … соловейки. Із … притулку виле­тить перший джміль.
За І. Соколовим-Микитовим
Слова для довідки: теплий, молодий, дзвінкоголосі, зимового.
7 Робота за варіантами (на картках)
Варіант 1
Згрупуйте слова — назви предметів зі словами ознаками.
Вірш
апельсин
малина
молодість
ранок
радість
молодий
малиновий
віршований
ранковий
радісний
апельсиновий
Варіант 2
Дібрати до слів — назв ознак слова — назви предметів чи істот.
Золотий
спляча
синя
розумна
червона
снігова
гидке
дівчинка
королева
ключик
каченя
красуня
шапочка
борода
8 Гра «Хто швидше?» (по рядах)
— Заселіть слова у будиночки. Оберіть і запишіть слова, що від­повідають на питання, записане на даху будинку.
Білий, похмура, раннє, пташиний, коротке, золота, швидке, березовий, весняна, пухнастий, яскрава, хитре, м’який, блискуча, ранкове, синій, лагідна, українське, рідний, солодка, сонне.
V. Підсумок уроку
— Про які слова ви дізналися на уроці?
— На які питання відповідають слова, що називають ознаки предметів?
— Наведіть приклади слів-ознак.
Все навкруги свої ознаки має,
Про них слова-ознаки нам розповідають.
На питання який? яка? яке?
Слова ознаки відповідають.
— Подякуємо цим словам за те, що наша мова така багата і кра­сива.

Немає коментарів:

Дописати коментар