Урок 260 (письмо)
Тема. Описуємо предмет. Урок-інсценізація
Мета: поглиблювати знання учнів про рідну природу, про овочеві культури рідного
краю, їх історію; вчити описувати предмети за кольором, формою, смаком,
добирати влучні слова, вирази; удосконалювати вміння учнів виконувати
звуко-буквений аналіз, складати речення за поданою схемою та опорними словами,
відгадувати загадки; формувати образне, творче мислення; розвивати зв’язне
мовлення, уяву, увагу, творчу думку, спостережливість, естетичні смаки, театральні
здібності; виховувати почуття любові до рідної природи, працелюбність.
Обладнання:
аудіозапис п’єси П. Чайковського «Жовтень»;
костюми овочів; музичний супровід на вихід кожного героя; магнітофон;
підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д.
Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід
уроку
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань учнів
— Діти,
відгадайте, про яку пору року йдеться у загадках.
• В
білому вбранні сама,
А
зовуть її… (зима).
•
Сонцем все зігріто,
Це,
звичайно, … (літо).
• Вітер
листя зносить,
Бо надходить… (осінь).
— А яка
зараз пора року? (Весна)
— Так,
настала весна. У садах, огородах люди насаджують різні рослини: дерева, кущі,
городину. А прийде осінь — і ми будемо мати чудовий урожай фруктів та овочів.
Пропоную
вам трішки помандрувати у часі та уявити, що осінь вже настала.
Звучить
аудіозапис п’єси П. І. Чайковського «Жовтень».
— Який
настрій навіяли ці звуки? (Сумний)
— А чи
завжди восени сумно? (Ні)
III.
Повідомлення теми та завдань уроку
— От і
ми не будемо сумувати, а пограємо у гру «Ходить гарбуз по городу», згадаємо
всіх гарбузових родичів, познайомимося з гарбузовою родиною.
IV. Робота над темою уроку
—
Голова родини — дуже шановний пан. А хто він, підкаже загадка.
•
Зелений кіт виліз на пліт,
Сидів, сидів, аж порудів.
Хвіст
унизу — миші гризуть,
Зліз би
— та де! А як упаде?
Здригнеться
світ: що то за кіт? (Гарбуз)
•
Репетує у саду:
— Ой,
рятуйте, упаду!..
Розкрутивши
зелен-вус,
На
паркан заліз… (гарбуз).
М. Дубов
— Прошу
вітати — Гарбуз!
Звучить
музика, заходить Гарбуз.
Ходить
гарбуз по городу,
Питається
свого роду:
А чи
живі, чи здорові
Всі родичі гарбузові?
Гарбуз. Моя батьківщина — Південна Америка, виростаю я вагою близько ста
кілограмів. Більших плодів за мене немає, а каротину в мені удвічі більше, ніж
у моркві. Дорослі і діти дуже полюбляють лузати моє насіння. Воно дуже смачне і
корисне.
А ще я приготував для вас завдання з каліграфії.
1 Каліграфічна хвилинка
Г р б а з у
—
Запишіть каліграфічно букви, складіть з них якомога більше нових слів.
(Наприклад: гарбуз, газ, зуб, граб, раб, бар, заруб.)
—
Назвіть страви, які готуються з гарбуза. (Гарбузова каша, пиріжки з гарбузом,
пудинг, джем, повидло, тістечка, котлети, суп-пюре, бісквіт тощо)
— Який
я на смак? (Солодкий, терпкий, смачний тощо)
— Де ж
моя дружина — жовта Диня?
Звучить
музика, заходить Диня.
2 Лексична робота
Обізвалась
жовта диня —
Гарбузова
господиня:
«Іще
живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові».
Диня. Моя батьківщина — Іран, Афганістан та середньоазіатські країни.
Таджик розрізає мене так само дбайливо, як і росіянин чи українець хлібину.
Узбек бере мене у далеку дорогу. Хто має диню, той не знає ані спраги, ані голоду. Динею лікуються,
використовують її як парфуми. А у країнах Південної Америки росте динне дерево.
Плоди його схожі на груші, а за смаком — на мене, диню. Цей овоч смачний і
корисний. У ньому багато вітаміну C, як у наших українських яблуках.
А
завдання моє таке.
Доберіть слова, щоб описати диню. Запишіть їх через кому. (Жовта, смугаста,
розкішна, велика, смачна, корисна, соковита, лікувальна, духмяна, запашна тощо)
— Діти, де ж мої синочки, де ж мої доньки?
3
Складання речення за поданою схемою та словами
Обізвались
огірочки,
Гарбузові
сини й дочки:
«Іще
живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові».
Звучить
музика, з’являються хлопчик і дівчинка, переодягнені у костюми огірків.
Огірки.
Ми — огірки, також належимо до гарбузової родини. З’явилися ми дуже давно —
понад 6 тисяч років тому. Наша батьківщина — теплі райони Індії та Китаю. Ми й
зараз там дуже розповсюджені. Ростемо і в Єгипті, і в інших теплих країнах. А
в північних країнах нас можна побачити в теплицях та на підвіконнях у
звичайнісіньких квартирах. До Європи нас привезли англійці.
Нас
маринують, квасять, консервують, солять, їдять сирими, роблять з нас салати, а
жінки накладають на обличчя як маску для живлення шкіри вологою.
А
завдання наше таке.
Доберіть
слова, щоб описати огірки. (Зелені, з пухирцями, колючі, тонкошкірі, соковиті,
корисні, смачні)
— Складіть і запишіть речення про огірки за
поданою схемою та словами.
(Моя матуся заготовляє огірки на зиму.)
Фізкультхвилинка
Виростем великими,
|
(Діти стають на пальці ніг, руки вгору.)
|
Яблук нарвемо,
|
(Імітують зривання яблук обома руками.)
|
В кошики великі
|
(Розводять руки в сторони.)
|
Ми їх складемо.
|
(Присідають, імітуючи
складання яблук.)
|
Щоб нам яблучка зірвати,
То потрібно пострибати.
|
(Стрибають.)
|
А вони на землю впали,
В руки щось нам не попали.
|
(Розводять руки в сторони.)
|
Тепер треба присідати
І ті яблучка збирати.
|
(Присідають.)
|
Гарбуз. У мене є сестриця, а як її звуть —
дізнаєтеся, відгадавши загадку.
У зеленій сиджу коморі,
А коса моя надворі. (Морква)
4 Звуко-буквений аналіз
Морква. Так. Я — красна дівиця. У багатьох країнах так мене називають.
Проте в Африці і Малій Азії росту я темно-фіолетова, майже чорна. В Середній
Азії — жовта. Та й європейська морква була жовтою. Чому ж я почервоніла? А
тому, що в мені збільшилась кількість каротину. Це вітамін A, який допомагає
дітям рости, розвиватися і гарно бачити. Вперше цей вітамін знайшли в мені. А
ще він є в інших червоних та жовтогарячих овочах та фруктах.
В яких саме? Згадайте самі! (Абрикос, ріпа, помідор, хурма, гарбуз,
перець, редька…)
—
Подані слова запишіть у тій послідовності, у якій представлені звукові схеми.
Поставте наголос.
Учитель демонструє картки зі звуковими
схемами.
Гарбуз.
Спасибі, огірочки, за цікаве завдання. А зараз до нашого столу запрошуються…
Відгадайте, хто це?
Хто ховає під кущі
Наші супи та борщі? (Картопля)
Під землею птиця кубло звила та яєць нанесла. (Картопля)
• Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Квасоля)
— Так,
це мої родичі — квасоля та картопля. А чи знаєте ви, що картоплю ще називають
бараболею?
Обізвалася
квасоля,
А за
нею й бараболя:
«Іще
живі, ще здорові
Всі
родичі гарбузові!»
Картопля. Завезли мене з Америки у XVI столітті. Але спочатку люди не
знали, що їсти треба клубні. Вони намагалися приготувати страви із бадилля,
стовбурів. Та все дарма. Ці страви були несмачні. Рослину спалили. А вранці на
попелищі випадково відшукали запечені клубні. Ось де була смакота!
А у Франції аптекар, який потім став
агрономом, приніс королю квіти картоплі. Вони так сподобалися його величності,
що той наказав усім при дворі носити ці квіти як прикраси.
А
називали картоплю «зеленими яблуками». Привчали селян до картоплі хитрістю.
Вдень поля з картоплею охороняли вартові. Вночі варту розпускали. Селяни
викопували кущі картоплі, гадаючи, що то був скарб. Так з часом всі селяни вже
вживали картоплю, як смачну страву. До Росії картопля потрапила, коли правив
Петро І. Він вирішив запровадити картоплю силою. Селяни називали цю рослину
«чортове яблуко». А Петро Інаказав всім садити, а потім їсти «чортове яблуко».
Іми зараз йому вдячні за це.
5 Опис
предмета
Картопля.
Я пропоную вам стати художниками і словесно описати овочі, з якими ми знайомі.
Вправа
1. Записати речення, вставивши пропущені слова
з довідки.
•
Гарбуз …., а кавун …, … . (Жовтий, зелений, смугастий)
• Огірок
…, а помідор … . (Зелений, червоний, довгий, круглий)
•
Морква …, а капуста … . (Довга, кругла, помаранчева, зелена)
•
Цибуля …, а яблуко … . (Солодке, гірка)
Вправа
2. Виписати з вірша назви культурних рослин.
Назвати бур’яни. Як необхідно з ними боротися? Чому їх необхідно знищувати?
Які ще овочеві культури вам відомі?
Стережіться,
бур’яни!
Вийшли
ми у «Колосочку» подивитись на грядки:
На
городі, як віночки, зеленіють бур’яни!
Все
зійшло: картопля, соя, редька, сонях, кавуни…
Гострі
сапи — наша зброя: стережіться, бур’яни!
Не
ховайте між рядками молочай, осот, гірчак,
Лобода,
будяк з голками,— не врятуєтесь однак!
А внизу
під лободою, хто забрався в холодок,
Трав’яною
бородою застелив увесь рядок!
Упізнали?
Це ж пирій, коренастий лиходій.
Ми його
як обступили та за бороду вхопили,
Підрубали корінець, — пирію прийшов кінець!
Фізкультхвилинка
Два городи обробили.
То-то дині уродили!
Ледь під руку я їх брав
Ідо хати поспішав.
Гарбуз
А оце хто причаївся?
Бачиш, як зачервонівся!
О, та їх ще й не один…
… (Помідором) зветься він.
О. Журлива
Вправа 3. За поданим планом усно описати помідор.
Записати одне речення про помідор у зошит.
План
1) Якого він кольору? (Червоний, буває жовтий, зелений)
2) Яку має форму? (Круглий, витягнутий, довгий)
3) Який на смак? (Солодкий, соковитий, смачний, духмяний)
4) Що готують з помідорів? (Томатний сік, пасту, пюре, оладки, салат,
кладуть у борщ, піджарку, фарширують, запікають)
Діти
усно складають опис помідора, записують одне речення за власним вибором.
Гарбуз.
Молодці, впоралися із завданнями картоплі! А я хочу вас познайомити з моїм
прапрадідусем.
Обізвався
старий біб:
«Я
піддержав увесь рід!
Іще
живі, ще здорові
Всі родичі гарбузові».
Старий біб. Я — найстарший у гарбузовій родині. Мене називають старим
дідом, бо я маю довгі вуса. Так, я дуже давній. Мене вирощували ще первісні
люди. Зараз я поширений у Великій Британії, Нідерландах, Греції, Північній
Америці, у Росії, Білорусі та в Україні на Поліссі та Волині.
З мене готують багато смачних страв: бобовий суп з олією, зелені тушковані
боби, готують салати. Я дуже корисний при захворюваннях печінки, кишечника,
нирок.
6 Цікаве завдання
— А
завдання моє цікаве.
Прослухайте казку. (Учитель читає текст казки дітям.)Запишіть назви овочів,
про які дізнаєтеся з тексту.
ДИВО-ОВОЧІ
Літнього дня сиділи ми із Сосновичком на лісовій галявині й слухали
скрекотіння сорок.
—
Слухай,— почав розмову Сосновичок,— одного разу почув я лементування сорок і
пішов подивитися, що там трапилось.
Прийшов, бачу, сороки літають над дивним предметом, що лежить на землі.
Підійшов я ближче. А то незвичайної форми скляний глечик. Інаповнений той
глечик насінням. Та таким, що я й не бачив такого. Розібрала мене цікавість: що
виросте з того насіння? Взяв я глечик з насінням, пішов до себе на город. Посадив
насіння. Івиросли з нього овочі!
Сосновичок на хвилину замовк.
— Пішли на город,— мовив він.— Подивишся сама.
Дійсно
на городі я побачила незвичайної форми овочі, назв яких я й не знала.
Сосновичок
почав називати й показувати овочі.
— Я дав
овочам свої назви. Оце ростуть огірбузи (огірки, гарбузи). Солодкі! Покуштуй
сама. А ось помідині (помідори, дині). Це смачна бурякоредиска (буряк,
редиска). А трохи далі запашний селерошок (селдерей, горошок). Ось моркопля
(морква, картопля). Смак у неї неперевершений. Ліворуч від моркоплі ростуть
баклачки (баклажани, кабачки). На олії їх підсмажити — наче риба на смак
стають. Це камбузи (кавуни, гарбузи). А он росте ворсиста зелена соковита
квапуста (квасоля, капуста). Теж смачна!
За Л.
Лещенко
— Які ж
овочі росли на городі у Сосновичка?
—
Запишіть назви цих овочів.
V. Підсумок уроку
— Чи
сподобалося вам в гостях у Гарбуза?
— Які
овочі ростуть на вашому городі?
— Який овоч вам більше до смаку?
Немає коментарів:
Дописати коментар