субота, 29 грудня 2012 р.

Людина без Батьківщини – що пташка без дому


Людина без Батьківщини – що пташка без дому

Тема. Розташування України на фізичній карті. Київ – столиця України.
Мета. Дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; розвивати спостережливість, увагу; виховувати любов до своєї Батьківщини.
Хід уроку
I. Привітання класу.
Прогноз погоди дає черговий учень.
II. Перевірка домашнього завдання.
Робота в парах.
(Консультант – учень).
Як пояснювали люди зміну дня і ночі в стародавні час? Чому відбувається зміна дня і ночі? Чому змінюються пори року?
III. Актуалізація опорних знань.
– Як називається наша країна?
Читання акровірша “Україна”.
– Чому називається Україна? Повернемося в історичне минуле.
Учень-консультант повідомляє про історичне минуле.
– А хто ж населяв Україну?
Учень-консультант. Українці з давніх-давен називали себе слов'янами.
(Розповідь про населення України).
Вчитель. Відправляємось у подорож по Україні (карта України). Бачимо її кордони (показує кордони). Учні працюють з фізичною картою України в атласах. Вся Україна поділена на 24 області і Автономну Республіку Крим. Виміряти протяжність України з Півночі на Південь – 893 км (22 см), з Заходу
на Схід – 1316 (33 см).
Назвати крайні точки.
– Який рельєф України? (Більше рівнин, є гори Карпатські і Кримські). З півдня омивають води Чорного і Азовського морів.
– Яка найбільша ріка України?
– Знов заглянемо в історію.
Учень-консультант розповідає про Борисфен, Славутич.
Вчитель. Дніпро – третя за величиною ріка у Європі і найбільша ріка в Україні... Населення України близько 47 млн людей різних національностей (українці, росіяни, білоруси, євреї...). Міста України (дивимося на карту, називаємо, показуємо).
Розгадайте – ривкий ріг, одінпрповсеськт.
Практична робота.
– В якому напрямку знаходиться Київ від Чернігова?
Відстань дорівнює на карті 3,5 см
(М:1 см : 40 км ) 35·40 = 140 (км)
Відправляємося на екскурсію до Києва.
Історична довідка.
Легенда про Кия, Щека, Хорива та Либідь.
Вчитель. Нас зустріли привітні й щирі люди.
Дівчинка. Хто ти, хлопчику маленький?
Хлопчик.
Син я України-неньки!
Українцем я зовуся
И тою назвою горжуся!
Дівчинка. А по чом тебе впізнаю?
Хлопчик.
По вкраїнському звичаю.
В мене вдача щира й сміла,
І відвага духа й тіла.
І душа моя здорова.
Українська в мене мова.
Дівчинка. Як поможеш свому люду?
Хлопчик.
Пильно все учитись буду,
Щоб свої мене любили,
А чужі щоби цінили,
Щоб про мій народ питали,
Україну шанували.
Києву – 1500 років, Чернігову – 1300. Продовжуючи екскурсію, ми говоримо, що Київ – історичний, легендарний
(учень повідомляє).
Політичний, промисловий, культурний центр.
– Які дерева найчастіше зустрічали на вулицях Києва?
– Яка головна вулиця міста Києва?
IV. Підсумок уроку: робота в зошиті.
– В якій півкулі знаходиться Україна?
– З якими країнами межує?
– Столиця нашої держави?
І ось настав час повертатися додому.

Немає коментарів:

Дописати коментар