Урок 254 (письмо)
Тема. Перенос слів із буквою ь («м’який знак»)
Мета: розширювати і поглиблювати знання учнів про перенос слів
із рядка в рядок; вчити дітей переносити із рядка у рядок слова з м’яким
знаком; закріплювати знання про
весняні явища у природі; удосконалювати вміння складати
зі складів слова, ставити наголос, виконувати звуко-буквений аналіз слів,
працювати з текстом-анаграмою, каліграфічно писати; розвивати словниковий
запас, мовлення, вміння працювати в парах змінного складу, самостійно, колективно;
виховувати любов до рідної землі, живої природи, бережливе ставлення до неї.
Обладнання:
завдання для каліграфічної хвилинки на
окремих аркушах; велика веселка; кольорові смужечки для складання веселки на
магнітній дошці під час роботи у парах змінного складу; міні-підручник із
завданнями та вправами; кораблики із написаними на них складами; малюнок із
зображенням зайчика або м’яка іграшка; крапельки із написаними на них буквами;
запис пташиних голосів, співу зозулі; магнітофон; підручник «Післябукварик. 1
клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД,
2008.
Хід
уроку
I. Організаційний момент
—
Діти, чи помітили ви, що змінилося у природі?
— Ось
і скінчилася зима — біла, сонна, довга, сварлива. послухаймо весну: якими звуками вона
наповнює природу?
—
Погляньте на весняне небо: як яскраво світить сонечко! З чим можна його
порівняти? (З маминими руками — теплими, лагідними.)
—
Підставте обличчя і долоньки весняному сонечку, торкніться його промінчиків.
Які вони? (Ласкаві, теплі, лагідні)
Пригріло
сонечко — і кудись дівся сніг та крига.
Це
куди подівся сніг з гірки біля дому?
Він
струмочками побіг, не догнать нікому.
Наша
баба снігова сумувала, звісно,
Обернулася
струмком і втекла до лісу.
— Як
ви вважаєте, чому баба втекла до лісу? (Розтанула)
— А
чому вона розтанула? (Потеплішало)
— Чому ж потеплішало? (Настала весна.)
II. Актуалізація опорних знань учнів
Мов на крилах диво-птиці,
На зеленій колісниці —
Синьоока, світлолиця
Мчить вона, красна дівиця,
Вся вона, як та царівна:
Пишна, свіжа і чарівна.
— Як
ви вважаєте, чому весну називають чарівницею?
— Навесні легко дихається! Вдихніть на повні груди свіже
повітря: чим пахне весна? (Молодим листям, свіжістю, зеленню, теплом, радістю,
святом)
—
Так, весна сприймається як справжнє свято різноманітних пахощів. Ізапахи ці
запам’ятовуються на все життя.
— А
що приносить нам весна? (Відповіді дітей.)
Прокинувся
— і відразу
До
сонечка біжить,
Стрибає
по камінчиках,
Хлюпоче і дзвенить. (Весняний струмочок)
—
Придивіться до стрімкого руху талої води і спробуйте описати: якого він
кольору, на що схожий, який у нього настрій, про що він думає, куди поспішає?
Пусти
човник у струмок,
Понесе
його в лісок.
Босоніж
сміліш гуртом
Підем
разом за струмком.
Швидко
він біжить, гуде,
Нас до лісу доведе.
1 Із поданих складів складіть і запишіть
слова. Поставте наголос
— Що вони означають? (Назви весняних місяців.)
— Знайдіть у цих словах букви, що не позначають
звука.
— Підкресліть м’який знак. Виконайте
звуко-буквений аналіз одного слова.
— А чи знаєте ви, чому їх так називають?
2 Робота в групах. Читання текстів
— Прочитайте. Підкресліть слова з м’яким
знаком.
1-ша група
З першими теплими променями сонця пробуджується береза. Вона швидко наповнюється соком. От тому-то перший місяць весни називається березнем. А в давнину його ще називали сочень або соковик.
2-га група
Другий місяць весни називається квітнем. Уцей час вся природа на українських землях в першому цвітінні. Розпускаються бруньки, повертаються додому пташки. Квітень — це місяць квітів і тепла.
3-тя група
Останній весняний місяць — травень. Уцей час широкі українські простори вкриваються соковитою зеленою травою. Розпускаються квіти. Вітер розносить їх аромат над землею.
Після відповідей кожної групи вчитель виставляє картинку
з ілюстрацією кожного місяця.
III. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми поговоримо про
весну, її чарівність і красу, згадаємо букву «м’який знак», навчимося переносити
слова з цією буквою із рядка в рядок.
— Як
переносяться слова із рядка в рядок? (По складах)
— Яка буква в українській мові не позначає звука? (М’який
знак)
IV. Вивчення
нового матеріалу
1 Випишіть із текстів про весняні місяці слова з м’яким
знаком
2 Каліграфічна хвилинка
— Чи
прислухалися ви коли-небудь до шуму весняного дощу? Який він за характером?
(Веселий, бадьорий, радісний, моторний, завзятий, жвавий)
—
Порівняйте його з осіннім дощем.
А що нагадує вам весняний грім? З чим можна порівняти
його звуки?
Ось
по небу кінь біжить,
З-під
копит вогонь летить,
А внизу земля дрижить. (Весняний грім)
— А
тепер уявіть, що дощик став живим. Давайте усно опишемо його.
Хмарки небо закрили, дощ у гості запросили. На нашій галявині темно і
холодно. Це тому, що хмаринки закрили сонечко. Щоб розігнати дощові хмаринки,
слід виконати завдання з каліграфії.
3
Словниковий диктант
— Весна шумить не тільки водою, а і пташиними піснями.
Вслухайтеся в гомін пташок. (Слухання пташиних голосів.)
—
Який настрій вони приносять? Як співають пташки? (Дзвенять, тьохкають,
щебечуть, воркують, свистять, співають, бринять)
—
Кожна пташка має свій голосок. Ще одне завдання приготувала для вас пташка,
голос якої ви зараз почуєте. Впізнайте її! (Кує зозуля.)
—
Словниковий диктант приготувала для вас саме ця пташка.
Запишіть
у два стовпчики слова під диктовку: у 1-й — із м’яким знаком у середині слова;
у 2-й — із м’яким знаком у кінці слова. Підкресліть м’який знак.
Лялька,
олівець, парасолька, український, олень, дідусь.
—
Розбийте дужками знизу словникові слова для переносу.
— Як
переносяться слова з м’яким знаком у середині? (М’який знак залишається з
буквою, яку пом’якшує, тобто на попередньому рядку.)
— От
і опинились ми на узліссі. Про що потрібно пам’ятати, коли приходиш до лісу?
(Треба берегти природу.)
—
Чого в лісі не можна робити? (Відповіді учнів.)
Метелика
ловити я не хочу:
Він —
квітка неба, хай живе собі!
Хай
крильцями барвистими тріпоче,
Щоб
радісно було мені й тобі!
І квітку лісову не стану рвати,
Її
додому я не понесу,
Бо
вдома їй джмеля не погойдати
І не попити ранками росу!
І не стеблинку, гілку чи травинку
Я не
ображу: це — страшенний гріх!
Бо в
кожній з них живе тремка живинка,
Що
світиться довірою до всіх…
А. Костецький
— Чим же цікавий ліс сьогодні? (Він
прокидається від зимового сну.)
— Ой,
діти, подивіться, хто до нас у гості завітав.
Влітку
сірий, взимку білий. (Заєць)
— У
тексті загадки знайдіть слова - «вороги», тобто слова, протилежні за значенням. (Влітку
— взимку)
Учитель
демонструє малюнок із зображенням зайчика або м’яку іграшку.
— Чого ж він такий переляканий? (За ним женеться лисичка
чи вовчик.)
— Давайте спитаємо у верби.
Вона
росте у верболозі,
І дні, і ночі ронить сльози.
Ви
сльозинки позбирайте
І загадку відгадайте.
4 Із поданих букв складіть слова. Запишіть
їх.
— Чому ж з’явилися комашки? (Розпустилися
квіти.)
— А
ось і завдання від наших комашок.
Вставте, де потрібно, м’який знак і запишіть слова,
поділяючи їх для переносу.
Бурул..ка, дел..фін, вчител..ка, дон..ка, вел..вет.
5 Робота за підручником (с. 69, вправа 2)
—
Прочитайте текст. Спишіть, вставляючи пропущені букви. Поділіть для переносу
виділені слова.
— Як
правильно поділити слова з м’яким знаком у середині для переносу? (М’який знак
залишається на попередньому рядку.)
—
Молодці! Визирнуло сонечко, і над галявиною розкинулася різнокольорова веселка.
Кожний колір — радісний спів, присвячений приходу весни і тепла.
Учитель
демонструє малюнок веселки.
—
Пропоную разом з веселкою трішки відпочити!
Фізкультхвилинка
Варіант 1
Ліс — це дім, велика хата.
Ой, як всього тут багато:
Є дерева і кущі,
А вночі ведмідь тріщить.
Є і квіти, є і трави —
Все звірятам на забаву.
Тут гриби ростуть, горіхи,
Білочкам усе на втіху.
Влітку сонечко всім сяє,
Ягоди ми тут шукаєм.
Восени гриби збираєм,
Все до кошика складаєм.
|
Взимку ліс відпочиває,
В тиші силу набирає.
А весною оживає,
Знову все тут розквітає.
Вже летять пташки у ліс,
І ведмідь з барлогу зліз.
Розквітають трави, квіти,
І гуляють в лісі діти.
Чути спів пташок веселий
Аж у місті, аж у селах.
І живуть усі на диво —
Хай тут завжди буде все красиво!
|
Варіант 2
Ми — березки і кленці,
В
нас тоненькі стовбурці.
Ми
в стрункі стаєм ряди,
Виправляєм
гілочки.
Ледь
зіп’явшись з колінців,
Дістаємо
корінців.
|
Ми
стискаєм їх вогонь
В
зелені своїх долонь.
Хилять
свіжі вітерці
Вліво-вправо
стовбурці,
Ще
й верхівки кожен ряд
Нахиля
вперед-назад.
|
6 Робота в групах змінного складу
—
Діти, поки ми відпочивали, дмухнув вітерець, і всі смужечки веселки розкидав
по галявині. Необхідно виконати завдання і розташувати всі смужечки на небі.
Прочитайте
вірші. Випишіть слова (без повторень) з м’яким знаком у середині, поділяючи їх
для переносу.
Виконавши
завдання, діти отримують кольорові смужечки і розташовують їх на магнітній
дошці у вигляді веселки.
Варіант
1 (червона смужечка)
Тихо
над річкою в ніченьку темную
Спить
зачарований ліс.
Ніжно
шепоче хтось казку таємную,
Сумно
зітха верболіз.
С. Черкасенко
Варіант
2 (помаранчева смужечка)
Дзюрчить
веселе джерельце,
Збираються
пташата.
Як у
маленьке дзеркальце,
Вдивляються
дівчата.
Б. Пилат
Варіант
3 (жовта смужечка)
Поблискують черешеньки
в
листі зелененькім,
Черешеньки
ваблять очі
діточкам
маленьким.
Леся Українка
Варіант
4 (зелена смужечка)
Там,
де ниви урожайні,
де
дорідний колос гнеться,
Він
жнивує на комбайні,
хоч і
досі серпнем зветься.
Т. Коломієць
Варіант 5 (блакитна
смужечка)
Поливали
берізку тонесеньку,
Доглядали
щодня зеленесеньку:
Стала
берізонька веселенька,
Стала берізонька зелененька.
Варіант 6 (синя
смужечка)
Поклонися
щодня батькові низенько,
Бо в нього серденько до твого близенько.
Варіант 7 (фіолетова
смужечка)
Мій
дідусь старенький,
Як
голуб сивенький.
По
садочку ходить,
І мене малого,
Онученька
свого
За рученьку водить.
7 Розгадування анаграми
— Прочитайте текст-анаграму. Знайдіть слова з м’яким знаком,
поділіть їх для переносу.
еснВа
в ілсі
реСед лодмоої триав метьехтря жтеньовкі рочзіки гсячуої
бициульк. Піймьсаідютя нда млезею чвонері конвітьки меункди.аН рееавдх
ютьозпусркася ьнкубри. Увітпорі
аюлітть екмелити.
V. Підсумок
уроку
— Що
цікавого знайшли у лісі?
— Що
почули, що побачили?
— Чого навчилися?
— Як
слід поводитись у лісі?
Додаток
Поділіть слова з м’яким знаком для переносу.
Немає коментарів:
Дописати коментар