Урок 270 (письмо)
Тема. Слова, протилежні за значенням
Мета: ознайомити учнів зі словами, протилежними за значенням; вчити добирати такі
слова до поданих, знаходити їх у реченнях; удосконалювати навички
каліграфічного письма, уміння складати звукову модель слів та виконувати
складовий аналіз, відгадувати загадки; розширювати словниковий запас учнів;
розвивати увагу, спостережливість, образне, творче мислення, уміння описувати
предмети, творчі здібності, мовне чуття, культуру мовлення, уміння давати
правильні відповіді на поставлені запитання; виховувати вміння працювати у
парах змінного складу, самостійно, колективно, за варіантами; сприяти
формуванню дружніх стосунків серед учнів класу.
Обладнання: міні-підручник із завданнями до уроку; картки для роботи у парах змінного
складу, для роботи за варіантами; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С.
Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
В країну багатої рідної мови.
Всі сядьте рівненько, працюйте уважно —
Потрапить туди щоб було нам неважко.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Каліграфічна хвилинка
Ц ц ц к к у у у к е р р р о о а в к и й
— Складіть слова, використовуючи тільки
подані літери. (Цукор, цукерка, цукровий)
— Перевірте написання даних слів за
підручником (с. 105).
— Поставте наголос.
— Поділіть дужками на склади.
— Складіть звукову модель слова цукровий.
— Який за смаком цукор? (Солодкий)
— Продовжте речення.
Цукор солодкий, а лимон — … (кислий).
—
Знайдіть слова, що не дружать, слова-«вороги». (Солодкий — кислий)
III.
Повідомлення теми та завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося зі
словами, протилежними за значенням (ще можна їх назвати словами-«ворогами»);
будемо вчитися знаходити такі слова в нашому мовленні.
IV. Вивчення нового матеріалу
1
Прочитайте і відгадайте загадки, випишіть парами слова,протилежні за значенням
• Біла
латка, чорна латка по дереву скаче. (Береза)
• Серед
двора стоїть копа: попереду вила, позаду мітла. (Корова)
2
Робота за підручником
1) С.
105, вправа 1
—
Прочитайте слова. Доберіть до них пару з поданих слів.
Білий
гриб — чорний ґрунт, солодкий мед — кислий лимон.
— Усно
складіть речення із однією парою словосполучень.
Фізкультхвилинка
Дружно в ліс ми всі пішли,
Скільки тут грибів знайшли!
В кошики ми їх збирали,
Доки повними не стали.
|
Ще й побігали там трішки,
Натомили свої ніжки.
Поверталися бадьорі,
А про це вже знали в школі.
|
2) С. 105, вправа 2
— З
тексту «Казка про золоту рибку» випишіть виділені слова. Доберіть до них слова
з протилежним значенням.
Маленький
— великий, далеко — близько.
3) С.
105, вправа 3
—
Випишіть останнє речення з цієї ж казки. Позначте у словах наголошений звук,
підкресліть наголошений склад. Виконайте звуко-буквений аналіз підкресленого
слова.
3
Робота у парах змінного складу
— Прочитайте вірш. Випишіть парами слова,
протилежні за значенням.
Варіант 1
Два
брати жили на світі,
Був
один з них працьовитий,
А
другий — ледачий дуже.
Слухай
казку про них, друже.
|
Варіант 2
Той
хоробрий і правдивий,
Той
брехливий, полохливий,
Той
розумний, той дурний,
Той
великий, той малий.
|
Варіант 3
День і ніч брати сварились
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
|
Варіант 4
Кожен рать повів свою,
Стрілись вороги в бою.
Із високим стрівсь низький,
На товстого йшов тонкий.
|
4
Робота за варіантами
— Прочитайте. Знайдіть і випишіть слова з
протилежним значенням.
Варіант 1
Сірий
зайчик ще улітку
Наносив
дровець в повітку.
Взимку
чим топити має,
Як
завія загуляє…
М.
Пономаренко
Варіант 2
Йде
зима в поля, гаї,
Ми
вже бачили її.
В неї
сніг та хуртовина,
Довга
ніч, коротка днина.
|
Варіант 3
Струмку
сказала річка:
— Ти
вузький, а я широка,
Ти
мілкий, а я глибока.
Про
одне лиш забула ріка,
Що й
сама починалась з струмка.
Варіант 4
Розкішний
степ; убогі села…
Це
ти, мій краю чарівний?
Мій
рідний край такий веселий,
Мій
рідний край такий сумний.
|
5
Колективна робота (за міні-підручником)
1) Прочитайте. Замініть виділені слова словами, протилежними за значенням.
Запишіть відредагований текст
Настала осінь. У перелітних пташок — сум. Вони летять у вирій.
(Настала весна. У перелітних
пташок — радість. Вони летять у рідні краї.)
2) Прочитайте речення. Замість пропусків запишіть для опису картин природи
слова, протилежні за значенням
• Дощ навесні (який?) …, а восени (який?) … .
• Вітер навесні (який?) …, а восени (який?) … .
• Сонце навесні (яке?) …, а восени (яке?) … .
• Навесні небо (яке?) …, а восени (яке?) … .
Слова для довідки: теплий, холодний, легкий, сильний, веселе, сумне, чисте,
похмуре.
V. Підсумок уроку
— З
якими словами ознайомилися на уроці?
— Яка
робота для вас була цікавою?
— Що
було важким?
—
Доберіть до слова початок протилежне за значенням. (Кінець)
— Наш урок добіг свого кінця, бажаю вам
успіхів.
Немає коментарів:
Дописати коментар