Урок 272 (письмо)
Тема. Підсумковий урок. Урок-подорож океаном Знань
Мета: узагальнити знання учнів за темами програми 1 класу; навички каліграфічного
письма; вміння виконувати звуко-буквений аналіз, складати речення за поданою
схемою, знання учнів про слова, що означають назви предметів, ознак, дій,
близькі та протилежні за значенням; розширювати словниковий запас учнів;
розвивати увагу, спостережливість, творче мислення, здібності, мовне чуття,
культуру мовлення, уміння давати правильні відповіді на поставлені запитання,
доводити свою точку зору; виховувати любов до Батьківщини, уміння працювати в
парах змінного складу, самостійно, колективно, за варіантами, сприяти
формуванню дружніх стосунків у колективі.
Обладнання: карта подорожі океаном Знань з островами Гімназійний, Каліграфічний, квітка
з відривними пелюстками із завданнями для творчої роботи; підручник
«Післябукварик. 1 клас» / М. С.Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д.Захарійчук. — К.
: Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент. Повідомлення теми та завдань уроку
— Ми закінчили вивчати всі теми, заплановані
програмою. Тож настав час повторення всіх вивчених тем. Сьогодні ми проведемо
урок-огляд ваших знань. Ваше завдання — пригадати все, що вивчали протягом
навчального року. Моє завдання — перевірити ваші знання, зробити висновки: які
теми вивчили добре, а над якими слід буде краще попрацювати у другому класі,
підбити підсумок нашої роботи за навчальний рік.
А щоб повторення було цікавішим, я пропоную
вам здійснити подорож океаном Знань. Звичайно, ж подорожувати зможе лише той,
хто не боїться показати звої знання та вміння, напрацьовані протягом
навчального року. Серед нас немає боягузів? Тоді уперед! Ми з острова
Гімназійного відправляємося в путь!
Звучить музика, учитель переставляє кораблик
на карті маршруту до першого острова на шляху — Каліграфічного.
II. Узагальнення та систематизація вивченого
матеріалу........
— Ось перша наша зупинка на острові
Каліграфічному.
1 Каліграфічна хвилинка
1) Робота за підручником
— На с. 109 (останні чотири рядки) знайдіть і
запишіть по три букво з’єднання:
• з нижнім з’єднанням літер;
• з верхнім з’єднанням літер;
• із середнім з’єднанням літер.
2) Запишіть літери за поданим описом. Складіть слово з цих букв
• Перша
літера складається з двох елементів: прямої похилої із заокругленням угорі і
внизу і довгої прямої похилої, заокругленої внизу ліворуч. Це велика літера.
(У)
• Друга буква складається з трьох елементів: прямої короткої лінії і двох
кривих. (к)
• Третя літера складається з двох елементів: довгої прямої лінії і короткої
прямої лінії, заокругленої вгорі і внизу. (р)
• Четверта буква складається з двох елементів — лівого півовала і прямої
лінії, заокругленої внизу праворуч. (а)
• П’ята літера складається з трьох елементів: короткої прямої лінії,
заокругленої внизу праворуч, і двох крапок над нею, що не поєднуються з першим
елементом. (ї)
• Наступна буква складається з трьох елементів: двох прямих коротких
ліній, з яких одна заокруглена внизу праворуч, і прямої горизонтальної короткої
лінії. (н)
• Остання літера складається з двох елементів — лівого півовала і прямої
лінії, заокругленої внизу праворуч. (а) (Україна)
—
Вирушаємо далі.
— Діти,
океан Знань дуже великий. Щоб не заблукати у ньому, нам необхідно користуватися
нашою картою. Який же наступний острів на нашому шляху? (Звуко-буквений)
2 Звуко-буквений, складовий аналіз слів
1) Виконання звуко-буквеного аналізу слова Україна
2) Добирання слів, близьких за значенням
— Як
по-іншому можна назвати Україну? (Діти записують слова Батьківщина, Вітчизна,
рідний край, рідна земля)
—
Вирушаючи у подорож, ви завжди повинні пам’ятати, що ваша Батьківщина —
Україна. Це ваш рідний дім, земля, де ви народилися, виросли. Саме тут ви
зробили свій перший крок, сказали своє перше слово, перший раз посміхнулися,
заплакали, розсердилися, зраділи. Ви повинні пам’ятати, що тут вас люблять і
чекають. Любіть свою рідну Батьківщину всім серцем, будьте справжніми
українцями!
—
Прочитайте вірш. Випишіть слова-родичі до слова Україна.
Українська
наша мова
Завжди
в Україні.
В
українців у пошані
Здавна і донині.
— А ми вирушаємо далі маршрутом карти.
Наступна зупинка — на острові Словниковім.
3
Словниковий диктант
1) З
поданого вірша випишіть словникові слова. Підкресліть букви, правопис яких необхідно запам’ятати
• Я взяв лінійку й олівець,
Замалював
весь папірець!
Посередині
їжак…
Дуже
колеться! Ось так!
• Ганна
ґудзик на ґанку
Пришивала
на світанку.
Поки
ґудзика пришила,
То
година пролетіла.
Але
Ганна і не знала,
Бо годинника не мала.
2) Складіть за поданою схемою речення зі
словниковим словом
— Молодці! Наша подорож триває і наступна
зупинка — на острові Предметів.
4
Робота зі словами, що позначають предмет або істоту
— На
які питання відповідають ці слова? (Хто? що?)
— Які
слова відповідають на питання хто? (Ті, що позначають істот)
— Які
слова — назви предметів відповідають на питання що? (Ті, що позначають неживі
предмети)
1) На картці обведіть олівцем слова, що
відповідають на питання:I варіант — хто?; II варіант — що?
I варіант — хто?
Місто, ставок, сонячний, лижник, олень,
година, вітрильник, подруга, вилітає, молоко, кішка, кухар, рибка, ведмежа,
поле, тополя, писати, сірник
|
II варіант — що?
Школяр, дерев’яний, шубка, білка,
приїздити, зайчик, синій, мороз, зимувати, весна, проліски, цукор, цуценя,
садок, перлина, весело, сніг
|
2) Робота
у парах змінного складу. (Рухається другий варіант)
— Запишіть подані слова так, щоб вони
означали один предмет.
3) Гра «Знайди пару»
Бджола
Олень
Київ
Лелека
Бабуся
Цукор
|
Зозуля
Їжак
Джміль
Цукерка
Україна
Дідусь
|
Пальчикова гімнастика
Ось
рука і ось рука.
На
долоні є ріка,
А на
річці плавав гусак,
Гусак
великий, молодий.
Вказівник
його зловив.
А
середній общипав,
Безіменний
суп зварив,
А
Мізинчик піч топив.
Полетів
гусак у ротик,
А із
ротика в животик.
От тобі
— на!
А гусака — нема!
— А ми
продовжуємо нашу подорож. Наступна зупинка — на острові Ознак.
5 Робота зі словами, що означають ознаки предметів
— На
які питання відповідають слова, що означають ознаки предметів?
—
Наведіть приклади таких слів.
—
Мешканці цього острова приготували для вас завдання.
1) Робота у групах змінного складу. (Рухається
перший варіант.)
— До
поданих слів доберіть слова, що означають ознаки.
Наприклад: м’яч — гумовий м’яч.
— А ми продовжуємо нашу подорож. Наступна
зупинка — на острові Дій.
6
Робота над словами, що позначають дії предметів
— На
які питання відповідають слова, що означають дії предметів?
—
Наведіть приклади таких слів.
1) Гра «Навпаки»
—
Мешканці цього острова люблять грати. Давайте і ми зараз пограємо.
Учитель
кидає м’яч, учень ловить і повертає його вчителю, називаючи слово, що означає
дію предмета і є протилежним за значенням до названого.
Мовчати, дружити, сміятися, ловити, питати, шукати, робити,
спати, лежати, любити.
2)
Творча робота
— А ще
чоловічки з цього острова люблять збирати квіти. Ось яку квітку вони
приготували для нас.
—
Відриваючи пелюстки, складіть слова, які б відповідали на питання що робити?
З’їхати (звернути увагу на правопис апострофа),
під’їхати (звернути увагу на правопис апострофа), переїхати, поїхати, заїхати,
від’їхати (звернути увагу на правопис апострофа), виїхати, доїхати, приїхати,
наїхати.
III. Підсумок уроку
— Молодці, ви впоралися із завданнями! Наша
остання зупинка — Гімназійна. Ми повернулися до стін рідної гімназії.
— Чого ви навчилися під час нашої подорожі?
— Що дізналися нового?
— Що повторили?
— Але наша подорож океаном Знань незабаром
продовжиться і триватиме все ваше життя!
Немає коментарів:
Дописати коментар