середа, 12 грудня 2012 р.

Урок 251 Тема. «Кольорові вірші» (читання)


Урок 251
Тема. «Кольорові вірші» (читання)
Мета: удосконалювати вміння читати поезії, працювати з текстом; розвивати прагнення до розуміння краси в природі; сприяти розвитку образності мовлення учнів, їх мислення; вчити працювати спільно; виховувати гуманні почуття, любов до природи.
Обладнання: малюнки грибів; картки із завданнями для групової роботи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Удосконалення навичок читання
— Прочитайте обидва речення. Визначте слово, якого немає у другому реченні.
Оля живе недалеко від КОЛИШ.
Недалеко від школи... Оля.
Весна була АННЯР.
Була рання...
УЕНІБ співали жайворонки.
Жайворонки... у небі.
По СУЕЛ пройшли лосі.
Лосі... по селу.
2 Читання «ланцюжком» оповідання О. Іваненко «Джмелик» (с. 60)
3 Гра «Засічка-кидок»
Кількаразове читання твору з підрахунком кількості прочитаних слів.
4 Виразне читання тексту «Дивний ранок» (с. 63)
— Чому ранок був дивним?
— Що цікавого дізналася дівчинка про бджілок?
5 Гра «Загадкове прислів’я»
— Розшифруйте прислів’я та поясніть їх зміст.
(Бджолам милий весняний цвіт.)
(Одна бджола меду не наносить.)
III. Робота над темою уроку
1 Слухання вірша С. Жінчика «Хмаринка-плаксуня»
ХМАРИНКА-ПЛАКСУНЯ
У небі голубому хмариночка плила.
За дуба зачепилась —
І плакать почала.
— Не плач, мала Хмаринко,—
Їй каже Вітерець.
— Дивись: твої сльозинки
Змочили дуб увесь.
І Вітерець плаксуню
Від дуба відчепив.
Хмаринка усміхнулась
І поплила за ним.
А там, де сльози лила
Хмаринка дощова,
Знайшла я біля дуба
Такого ось гриба.
2 Розглядування малюнків грибів, визначення їстівних та отруйних (с. 64, завдання 2)
3 Уточнення знань про омоніми (без називання терміну)
— Назва якого гриба може позначати ще й тварину? (Лисички)
— Складіть речення, щоб це слово вживалося в різних значен­нях. (У козу бочку Тарасика був один боровик та безліч лисичок. Маленькі лисички під кущем чекали маму з полювання.)
4 Робота в парах. Читання деформованого вірша В. Лучука «Білий гриб» (с. 64, завдання 1)
Фізкультхвилинка
ПОДОРОЖ ДО ЛІСУ
Петрик йшов, йшов, йшов
І суницю знайшов.
З’їв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов
І горішок знайшов.
З’їв і далі пішов.
Петрик йшов, йшов, йшов
І грибочок знайшов.
Поклав у корзинку
І додому пішов.
(Імітація дій хлопчика.)
5 Цікавинка «Утворення білого кольору спектра»
— Чи знаєте ви, що на перетині синього, зеленого та червоного променів утворюється білий колір?
6 Підготовчі вправи до читання оповідання
в теплі
у повені
променисті
лапаті
конвалія
парасольки
7 Ознайомлення з оповіданням «Дощиковий цвіт» (за З. Мензатюк) (с. 66–67)
— Спробуйте здогадатися, у якому місці пройшов дощ.
8 Виразне читання оповідання дітьми
9 Відповіді на запитання підручника. Уточнення знань дітей про веселку,причину її виникнення (с. 67)
— Скільки кольорів у веселки? Назвіть їх.
— Чи знаєте ви, чому виникає веселка?
Веселка (також райдуга) — оптичне явище в атмосфері, що яв­ляє собою одну, дві чи декілька різнокольорових дуг, що спостері­гаються на тлі хмари, якщо вона розташована проти Сонця. Черво­ний колір ми бачимо із зовнішнього боку веселки, а фіолетовий —з її центральної частини.
Веселка пов’язана з заломленням і відбиттям сонячного світла у водяних краплях, зважених у повітрі. Ці крапельки по-різному відхиляють світло різних кольорів.
10 Робота в групах. Гра «Веселка»
Весняний дощ, теплий дощ!
Веселкове свято!
Гайда всі по воді
Човники пускати!
Парасольки під дощем
Виросли, як квіти!
Та невидимим плечем
Їх штовхає вітер!
— Скажіть, на яку квітку за кольором веселки схожа парасоль­ка, за зразком: червона парасолька — квітка мак, оранжева пара­солька — ...
11 Робота в групах. Виразне читання віршів. Підготовка до міні-конкурсу «Найкращий читець вірша»
12 Міні-конкурс «Найкращий читець вірша». Виразне читання «кольорових» віршів
ФІОЛЕТОВІ ЗАГРАВИ
Фарбували в лузі трави,
Фіолетовий фломастер
Фарбувати також майстер.
Фіолетові фіалки
Фарбував для нас, Оксанко.
Г. Чубач
Синім джерельцем з синіх снігів
Синій струмочок задзюркотів.
Синьою піснею день привітав,
Синьою стрічкою гай заквітчав.
Щедро розсипав скрізь у долині,
Наче намисто, проліски сині.
А. М’ястківський
РОЗМАЛЬОВАНИЙ МЕТЕЛИК
Я метелика малювала,
Крильця білі-білі
Я йому розмалювала
Фарбами своїми.
Навкруги червоно-сині
Обідки зробила.
А серединку такою,
Як була, лишила.
Зверху дала голубого,
Мов шматочок неба.
І метелик — кольоровий,
Кращого не треба.
Г. Пономаренко
Жовте листя опадає,
Облітає тихий сад.
Рання осінь поспішає,
Наступає листопад.
Л. Первомайський
Червоні жоржини,
На них золотіють
Уранці росинки.
М. Сікач
ЗЕЛЕНИЙ ШУМ
Зодягнув лісочок
Зеленую шубу,—
Повно у лісочку
Зеленого шуму!
— Шуме, шуме,
здрастуй!
Чом ти зеленастий?
— А тому що в мене
вся рідня зелена:
клени та дубочки —
то мої браточки,
молода травичка —
дорога сестричка,
деревій та м’ята —
любі мама й тато,
верес і кульбаба —
мої дід та баба!
Л. Компанієць
ГОЛУБИЙ ДЗВОНИК
Рано в тиші лісовій
Дзенькнув дзвоник голубий,
І почався у пташок
На галявині урок.
В. Заєць
IV. Підсумок уроку
— Коли з’являються гриби?
— Які гриби можна класти собі до кошика?
— Чому буває веселка?
— З яких кольорів вона складається?
— Який колір вам найбільше подобається? Порівняйте його з певним предметом.


Немає коментарів:

Дописати коментар