Урок 248 (письмо)
Тема. Буква Щ («ща»). Урок-гра «Поле чудес»
Мета: систематизувати знання учнів про букву «ща»;
удосконалювати навички правильної вимови, каліграфічного письма, вміння ділити
слова на склади, ставити наголос, виділяти наголошений та ненаголошений склади,
виконувати звуко-буквений аналіз слів; формувати навички самоконтролю, роботи в
парах змінного складу; розширювати словниковий запас; розвивати фонематичний
слух, мовлення, увагу, мислення, інтелектуальні здібності, почуття змагання; виховувати
естетичні смаки, бажання працювати, перемагати.
Обладнання: табло із завданнями для гри «Поле чудес»; іграшка Щука;
фотокартки або малюнки із зображенням різних видів ящірок; міні-підручник на
кожного учня; магнітофон; запис голосів пташок; фішки, призи для переможців;
підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д.
Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
— Сьогодні на уроці ми пограємо в гру «Поле
чудес». Ви будете її учасниками, а я — ведучою. За правильно виконані завдання
кожен отримуватиме фішку. Учасниками турів гри стануть ті учні, що отримають
найбільшу кількість фішок. Наприкінці уроку ми підіб’ємо підсумок, і переможці
отримають призи.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Відгадування загадки. Звуко-буквений аналіз
слова-відгадки
Зуби гострі має,
Хвостом виляє,
Не ричить, завжди мовчить.
А в казці розмовляє,
Добрим людям допомагає. (Щука)
— Виконайте звуко-буквений аналіз
слова-відгадки.
— Які звуки позначає буква «ща»?
2 Зустріч з героїнею казки «За щучим
велінням»
—
Діти, до нас на урок завітала головна героїня казки «За щучим велінням».
Знайомтесь: Щука!
Завдання
Щуки
3
Каліграфічна хвилинка
1)
Письмо елементів та літер Щ, щ («ща»)
2) Письмо складів ща, щл, щі,
щя, щу, що
—
Назвіть склади букв із нижнім з’єднанням, верхнім, середнім.
3)
Послухайте вірш, запишіть слова, у яких є буква щ («ща»)
Щука
вчила щученя
Зуби
чистити щодня:
—
Швидко щіточку бери,
Не
лінуйся, гарно три.
Зуби
треба берегти,
Ми ж бо щуки — я і ти.
4) Утворіть і запишіть слова. Підкресліть букву, що вивчається
4 Вимова звуків [шч]
Спостереження
за вимовою звуків:
•
губи висунуто вперед, зуби видно;
•
зуби зближені;
•
широкий кінчик язика піднято вгору;
•
потік повітря йде через рот посередині язика;
• голосові
зв’язки не напружені, голос не утворюється.
5 Гра
«Додавайка»
Учитель
називає початок слова, учні повинні додати в кінці звуки [шч], записати слова у
зошит. Початок слів можна записати на картках або дошці.
До.. (щ), ля.. (щ), бор.. (щ), ку.. (щ), пла..
(щ), хру.. (щ).
6 Усний звуко-буквений аналіз слова (за вибором учнів)
—
Дайте характеристику звукам [шч]. (Звуки [шч] — тверді приголосні звуки. Перед
і пом’якшується звук [ч’], а звук [ш] залишається твердим.)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Ми
готові розпочати гру «Поле чудес». У завданнях будуть слова, які у своєму
складі мають букву щ («ща»).
IV. Гра «Поле чудес»
I відбірковий тур
— Щоб
стати учасниками першого туру гри, необхідно виконати низку завдань.
1) Прочитайте. Спишіть народну прикмету. Поясніть, як ви її розумієте? Підкресліть
двома лініями слова, у складі яких є буква щ («ща»). На які запитання вони відповідають?
Синиця пищить — зиму віщить.
—
Поясніть зміст прикмети.
2) Відгадайте
загадку. Дайте
характеристику звукам слова-відгадки
З цих
зелених маленьких листочків
Мама
зварить смачний дуже борщик.
Ми
зелених листочків нарвем,
Що усі називають… (щавлем).
3) Робота в парах
— Прочитайте слова з буквою щ («ща»).
Запишіть ті з них, у яких буква щ («ща») стоїть у другому складі. Поставте
наголос.
Приклади карток із завданнями для роботи в парах
Картка 1
Щит
щоб
щось
щічка
|
щось
щогла
щілина
ліщина
|
борщик
дощик
щодня
щебетання
|
Картка 2
Щука
щока
щогла
щодня
|
щавель
щабель
щастя
щиголь
|
щодуху
ящірка
вітрище
прізвище
|
— Запишіть слова за звуко-буквеною схемою.
Варіант
1
[ш ч и г о л′]
щиголь
|
[ш
ч а в е л′]
щавель
|
[ш
ч и т]
щит
|
Варіант 2
[ш ч о к а]
щока
|
[к
у ш ч′ і]
кущі
|
[л′
а ш ч′ і]
лящі
|
Варіант 3
[ш ч о д н′ а]
щодня
|
[п
л а ш ч]
плащ
|
[ш
ч и г л и к]
щиглик
|
Варіант 4
[х р′ а ш ч]
хрящ
|
[п
л о ш ч а]
площа
|
[д
о ш ч′ і]
дощі
|
Варіант 5
[б л и ш ч и т′]
блищить
|
[ш
ч е б е т]
щебет
|
[п
а х о ш ч′ і]
пахощі
|
Варіант 6
[ш ч и р′ і с т′]
щирість
|
[с
е л и ш ч е]
селище
|
[ш
ч е н′ а]
щеня
|
— Перепусткою до участі у першому турі буде
таке завдання.
З
поданих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть букву, що позначає два
звуки.
зайченя,
кущем, Маленьке, під, сиділо, ліщини.
щиглик,
Із, вилетів, куща.
щиглика,
злякалося, Зайченя.
—
Перші три учні, які правильно виконають завдання, стануть учасниками I туру
нашої гри.
I тур
Хто таку тваринку знає:
Губить хвіст, коли втікає.
Не шука й не пита,
Хто знайшов її хвоста,
Бо секрет для себе має —
Хвіст швиденько відростає. (Ящірка)
Додаткова інформація
Ящірки належать до плазунів. Температура їхнього тіла
залежить від температури довкілля. З приходом холодів ящірки засинають. Як
тільки навесні промені сонця прогріють землю, на її поверхню виповзають зі
своїх зимових притулків ящірки. У цей час вони ліниво лежать та відігріваються
в променях весняного сонця неподалік від місць зимівлі.
Для того щоб обдурити хижака і вижити, ящірка змушена лишати
йому свій хвіст. Звиваючись, хвіст ящірки відволікає увагу нападника, що дає
змогу ящірці сховатися. Через якийсь час у неї відростає новий хвіст.
Ящірки живуть по всьому світові, крім Антарктиди. Але найбільша
їх кількість мешкає у місцях з теплим кліматом. У світі зустрічаються й
отруйні ящірки. Ці види ящірок живуть на заході Північної Америки: ядозуб та
бородата ящірка.
Учитель
демонструє картинки із зображенням різних видів ящірок.
II відбірковий тур
Робота на картках
а) Прочитайте. До слів з лівого стовпчика доберіть слова з
правого. Запишіть отримані словосполучення
Малиновий
зелена
смачний
|
ящірка
борщ
кущ
|
б) Прочитайте
прислів’я, з’єднуючи праву його частину з лівою. Поясніть значення цих прислів’їв. Запишіть
одне з прислів’їв
Що
хата має,
Щоб багато встигати,
Що нині утече,
Що влітку родиться,
|
то завтра не зловиш.
то взимку згодиться.
тим і приймає.
треба рано вставати.
|
в)
Творче завдання
— Прочитайте вірш. Спишіть, вставляючи пропущені літери.
..иглик
..иро ..ебетав,
..игленяток
научав:
—
..об ..асливими вам стати,
Треба вміти ..ебетати!
— Яку букву вставили замість пропусків?
(«ща»)
— Назвіть птахів, щебет яких ви чули у
своєму житті. г) Слухання
запису голосів пташок
—
Яких пташок ви почули?
— Що
ви можете розказати про них?
1
Робота за підручником
Завдання
1 (с. 57)
Прочитати
перші три речення з вірша «Вийшов щиглик щавель їсти». Назвати звуки у
виділених словах («щавель», «дощ»).
Завдання
2 (с. 57)
Виписати
з тексту всі слова з буквою щ («ща»). Назвати в них звуки.
2
Відновлення тексту-анаграми
—
Учасниками II туру гри стануть учні, які першими зможуть прочитати і списати
текст-анаграму, а також дати правильні відповіді на запитання вчителя.
куЩа
виЖе в тавкус куща. маТ лавапють ройжі і
щіля. ваХоються бири дів кущи. леА куща тихра. наВо тачує ан всю дозбич. куЩа —
бира жиха.
Запитання
до 1-го учасника II туру
— Де
живе щука?
Запитання
до 2-го учасника II туру
— Які
ще риби плавають у цій водоймі?
Запитання
до 3-го учасника II туру
—
Чому щуку вважають хижою рибою?
II
тур
—
Отже, завдання II туру.
Традиційна українська страва з овочів та
м’яса. (Борщ)
Фізкультхвилинка
Буква
«Ща» сказала «Ша»:
— Ти
стрибаєш, як лоша.
Я на
тебе дуже схожа,
Хоч
стрибати так не можу.
— А
відгадка тут проста:
Я з
хвостом,
Ти — без хвоста.
III відбірковий тур
1) Гра «Вгадай
слова за описом»
—
Запишіть слово, опис якого дається в завданні.
• Бічна частина обличчя. (Щока)
• Великий, густий, важко прохідний ліс. (Хащі, пуща)
• Рослина, яку використовують для приготування борщу. (Щавель)
2) Робота за підручником (с. 57)
а) Продовжте речення словами з тексту
— Яка
буква у дописаних словах не позначає звука?
б) Завдання 4 (с. 57)
—
Прочитайте скоромовку.
—
Спишіть, вставляючи пропущені букви.
в) Завдання 5 (с. 57)
—
«Зберіть» слово, поділіть його на склади. Складіть і запишіть речення з ним.
3)
Робота на картках. Гра «Хто швидше?»
Учасниками III туру стануть учні, які
першими заповнять порожні клітинки.
III тур
—
Увага, завдання III туру!
Як називається приміщення між стелею і
покрівлею будинку?
Гра з
глядачами
В небі вітер-пастух отари
Заганяє в тісні кошари,
Із овець тче нитки шовкові
На ліси, на поля й діброви. (Дощ)
Фінал
—
Розпочинаємо фінал нашої гри. У фіналі беруть участь переможці трьох турів.
Як називається спеціальний учнівський зошит
для запису домашніх завдань і оцінок? (Щоденник)
Супер-фінал
Як
називається високий міцний стовп на кораблі, призначений для вітрил?
Одійшли
від неї люди,
Заскрипіла
вона стиха,
І тоді на повні груди
Парус
трепетний задихав. (Щогла)
За М. Нагнибідою
V. Підбиття підсумку уроку та результатів гри
Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих фішок:
за 5–6 фішок учень отримує подяку «Добре!», за 7–8 фішок — «Молодець!», якщо
фішок більше 8 — «Розумничок!», «Розумничка!»
Немає коментарів:
Дописати коментар