Урок 250 (письмо)
Тема. Вимова звуків [дз], [дз′], [дж]; написання буквосполучень
дз, дж
Мета: удосконалювати вміння учнів вимовляти звуки [дз], [дж],
навички каліграфічного письма, уміння виконувати звуко-буквений аналіз слів,
складати речення за поданою схемою, розгадувати загадки; закріпити правопис
словникових слів; формувати навички самоконтролю, вміння працювати у парах
змінного складу; розвивати інтелектуальні здібності, охайність під час
виконання письмових завдань; увагу, пам’ять, дрібну моторику; виховувати
бажання пізнавати нове, бути освіченою людиною.
Обладнання: міні-підручник; картки для роботи у парах змінного
складу; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М.
Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи, перший клас!
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок немарно.
III. Повторення вивченого матеріалу
— З чого складаються слова? (Зі звуків)
— Які дві групи звуків є в нашій мові?
(Голосні та приголосні)
— Чим голосні звуки відрізняються від
приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, а при вимові приголосних
звуків є перешкоди: зуби, губи, язик.)
— Наведіть приклади голосних та приголосних
звуків.
— Які букви позначають по два звуки?
— Яка буква не позначає звука?
— Які буквосполучення позначають один звук?
IV. Повідомлення
теми і завдань уроку
— Сьогодні на уроці ми повторимо написання
буквосполучень дз, дж. Згадаємо, які звуки вони позначають на письмі і як вимовляються.
V. Робота
над темою уроку
1 Закріплення знань про вимову звуків [дз], [дз′], [дж]
• Вимова звуків [дз], [дз′], [дж];
• придумайте слова, які б починалися з цих звуків;
• звуко-буквений аналіз одного з цих слів (усно).
2
Каліграфічна хвилинка
1) Письмо букв д, з, ж
2) Письмо буквосполучень дз, дж
3) Прочитайте
вірш. Випишіть
слово із буквосполученням дж
Як прибралась, одяглася,
На леваду подалася,
Сірих воликів взяла,
Напоїти з джерела.
О. Олесь
3 Словникова
робота. Повторення
правопису словникових слів
—
Згадайте, які словникові слова у своєму складі мають буквосполучення дз, дж.
(Бджола, джміль, дзиґа, дзьоб, ґудзик)
—
Запишіть їх з нового рядка у зошит.
—
Підкресліть орфограму.
4 Творча робота
— Утворіть зі складів слова і запишіть їх. Поставте
наголос.
5 Робота в парах
Варіант
1
Відгадайте
загадку. Випишіть слова з буквосполученням дж (без повторень).
Дженджик,
дженджик, дженджуристий,
Жевчик
каро-золотистий,
Між
робочих бджіл джеркоче,
Із
джерельця пити хоче —
Льотчик, що квітки лоскоче. (Джміль)
Варіант
2
Прочитайте
вірш А. Німенко. Випишіть слова з буквосполученням дж. Підкресліть
буквосполучення дж.
Нам
дала англійська мова,
Часто
«дж» — початок слова:
Джерсі
— в’язана тканина,
Джемпер
— плетена кофтина,
Джем
— желе із фруктів й цукру,
Джинси — зручні усім брюки.
6 Прочитайте слова. Доберіть до них пару з довідки
Працьовита...
Лісові...
Чисте...
Слова
для довідки: джерело, дзвіночки, бджола.
7
Робота за підручником (с. 61, завдання 4)
— Зі словами бджола, джміль складіть
речення за схемою:
8 Відновлення тексту-анаграми
—
Прочитайте текст-анаграму. Спишіть. Підкресліть буквосполучення дж.
Джмелик
іЛвет
мджіьл бяіл ерджьцеля. Зхяоілатос ойум сптиолуха ерьджнелу упеньіск. вСі
дежмлик ан кочвітку і слзаяаухвс. иДрзючть доичвка, утбещечь паишкт.
Фізкультхвилинка
Дзьобнув
хлібця горобець,
Дзьоб
обтер об стовбурець.
Барабольки
подзьобав —
По бруківці пострибав.
9
Робота в групах
1-ша група
Відгадайте загадку. Зробіть звуко-буквений аналіз
слова-відгадки.
Балерина
закружляла на підлозі край стола,
Притомилася, упала і в коробку спать лягла.
(Дзиґа)
2-га група
Прочитайте вірш. На місці пропущених літер вставте д або
дз. Зробіть звуко-буквений аналіз виділених слів.
..ятел
.. ..обом ..овбе ..уба,
..ім
бу..ує ..іткам любим,
І сміється ..ітвора:
— ..уже міцна голова!
3-тя група
Прочитайте слова. Запишіть їх у два стовпчики: у 1-й — зі
звуком [дз], у 2-й — зі звуком [дз′].
Дзиґа,
дзьоб, джунглі, дзюркотіти, дзенькіт, дзюрчати, ґедзь.
4-та група
Прочитайте текст. Спишіть, вставляючи пропущені слова з
довідки.
Пісенькалісовихдзвіночків
Над лісовими ... кружляють працьовиті … . Вони весело
співають свою пісеньку: ... Радіють … і …: …!
Слова для довідки: дзвіночками, бджілки, дз-дз-дз,
дзвіночки, дзвенять, дзінь-дзінь-дзінь.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу
1 Робота у групах змінного складу
— Прочитайте слова. Знайдіть ті, у яких не зустрічається
буквосполучення дз, дж. Обведіть їх олівцем.
Картка 1
дзиґа
здоба
вздовж
|
дзеркало
родзинки
джерело
|
дзвоник
бджола
наждак
|
Картка 2
ґедзь
тиждень
відрядження
|
дрізд
ґринджоли
джентльмен
|
ходжу
гвоздика
дзвін
|
2 Робота над віршем
— Прочитайте вірш. Випишіть слова із
буквосполученням дж, дз.
Дрізд із дятлом дивувались,
Як джмелі на вишні грались,
Дзюркотіли, мов джерельце,
Що в дубове б’є відерце.
|
Дятел дуба доглядав:
Дзьобом вправно діставав
Його грізних ворогів —
Ненаситних шкідників.
|
3 Робота з прислів’ями
— Складіть прислів’я, поясніть, як ви його
розумієте
Відповідь. З малого джерельця велика річка
починається.
4
«Слова у слові»
—
Відшукайте у слові дзвіночок нові слова. Запишіть їх.
Віночок,
дзвін, ніч, кіно, він, віз, вік.
VII.
Підсумок уроку
— За
чим ми спостерігали сьогодні на уроці? (За вимовою звуків [дз], [дз′], [дж])
— Що повторили?
— Чи
задоволені ви своєю роботою на уроці?
— Що
вдалося виконати легко?
— Під час виконання яких вправ відчули труднощі?
Як скласти схему до слова джунглі?
ВідповістиВидалити