пʼятниця, 21 грудня 2012 р.

Урок 269 (читання) Тема. «У тварин, як у людей». Робота з дитячою книжкою. Т. Коломієць «Веселе місто Алфавіт»


Урок 269 (читання)
Тема. «У тварин, як у людей». Робота з дитячою книжкою. Т. Коломієць «Веселе місто Алфавіт»
Мета: удосконалювати читацькі навички; формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне; розвивати прагнення до розуміння краси в природі; учити дітей бути спостережливими, уважними; розвивати творчі здібності учнів засобами художнього слова; виховувати гуманні почуття, любов до природи; формувати позитивне ставлення до навчання.
Обладнання: малюнки птахів; магнітофон; аудіозапис голосів птахів; додаткові завдання на картках; Коломієць Т. Веселе місто Алфавіт. Вірші: Для дошкіл. в. / Мал. А. Кохан. — К. : Веселка, 1991. — 42 с., іл.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Робота над загадками
— Діти відгадують загадки, користуючись підказками.
Пшак

мезер

стівакла

летяд

акчка

алекел

Шпак

ремез

ластівка

дятел

качка

лелека

Ця пташка високо літає,
Хвоста, як ножиці має. (Ластівка)
• Це чиє в саду гніздечко?
Це чиє в гнізді яєчко?
Хто літає і співає,
Від комах сади спасає. (Шпак)
З бадилинок і травички
Сплів гніздечко-рукавичку.
Пташенятам там спокійно,
Тепло, затишно, надійно. (Ремез)
• Чалапає по болоті
У червоних він чоботях.
Як угледять його жабки,
То дають у воду драпки. (Лелека)
У річці купається,
В сорочку не вдягається,
В повітрі літає,
А завжди суха буває. (Качка)
• Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел)
— Про яких птахів ми читали на минулому уроці?
До вікна мойого теплий промінь ластиться,
Синьооке небо в шибку загляда —
Прилетіла ластівка голубою ласкою
До моєї хати, до свого гнізда.
— Чим птахи допомагають людині?
2 Робота над деформованим текстом
— Прочитайте текст телеграми. Хто її автор?
ТЕЛЕГРАМА
ляОгнули ківнішпа вивлеготоні мива. лиЗашились волезадоні. ткуВлі відмодячи. щимоЗни хісв нишкідків дасу.
(ТЕЛЕГРАМА
Оглянули шпаківні виготовлені вами. Залишились задоволені. Влітку віддячимо. Знищимо всіх шкідників саду.)
3 Додаткова інформація про шпаків
Звучить аудіозапис голосів птахів.
ШПАКИ
Лише світає — птахи на крило. Шпак працює на добу 17 годин. Та менше йому працювати не можна. Щоб нагодувати своїх пташе­нят шпак повинен приносити корм за день не менше 200 разів.
Шпаки трохи менші за дроздів. Маса тіла до 98 грамів. Пошире­ні майже по всій Європі (крім крайньої Півночі). Птахи ці перелітні, зимують у південних областях Європи. В Україні їх можна побачити в мішаних і листяних лісах, ярах і урвищах, на скелях. Пісня — гучна, насичена звуками із пісень інших птахів, гавкання собак. Живляться майже виключно комахами.
4 Читання оповідання «Хатка на тополі» (за В. Чухлібом) (с. 103)
— Розкажіть свою загадку про пташку.
5 Гра «Хто більше?»
— Складіть якомога більше слів, використовуючи тільки ті букви, з яких складене слово ластівка. Перемагає той, хто складе найбільше слів.
Ластівка — стіл, ласт, каса, вата, лак, сік, ква, кіт,...
III. Робота над темою уроку
1 Вступна бесіда
Розгадування загадки
Є голова, та нема волосся,
Є очі, та немає брів,
Є крила, а не літає.
В холоді мерзне,
Спеки боїться. (Риба)
Гра «Впіймай рибку»
— Оберіть слова — назви риб.
Уточнення знань дітей про риб
— Розкажіть, що ви знаєте про риб?
— Де вони живуть?
— Чим живляться?
2 Ознайомлення з казкою О. Іваненко «Казка про золоту рибку» (с. 104)
— Чому хвилювалася мама маленької рибки?
3 Читання оповідання дітьми
4 Обговорення прочитаного
— Від чого застерігала маленьку рибку мама?
— Чи прислухалася мала до матусі?
— Якою була маленька рибка?
— Чи справді поведінка рибки була небезпечною для її життя? Чому?
— За якими ознаками ми можемо довести, що прочитаний текст є казкою?
— Хто є персонажами цієї казки? (Мама рибки та маленька рибка)
— Дайте їм характеристику. (Рибка — маленька, смілива, до­питлива. Мама-риба — схвильована, розумна, мудра, турботлива.)
5 Гра «У тварин, як у людей»
— Людина, спостерігаючи за тва­ринами, виявила багато схожих на свої рис характеру, тому часто в каз­ках кожна тварина має свій характер, а в мовленні існує багато образних по­рівнянь.
Утворіть порівняння, використо­вуючи малюнки.
Хитрий, як...
Набундючений, як...
Упертий, як...
Колючий, як...
Мудрий, як...
Боягузливий, як...
6 Гра «Допоможи рибці»
— Допоможіть рибці уникнути небезпеки.
У цих словах замість рисок уявляйте букву О і читайте їх.
Д-бр-, м-р-з, г-л-с, ж-вт-к, г-л-д, м-з-к, с-р-м, г-р-х, к-л-, м-л-к-,б-л-т-, к-мп-т, к-л-с-к, з-л-т-, б-р-шн-, м-т-др-м, п-в-р-т, п-т-п, п-р-ш-к, в-л-кн-.
— Тепер уявляйте букву А.
М-м-, б-б-, б-нк-, б-н-н, м-вп-, б-з-р, ф-рб-, х-л-т, хм-р-,ч-б-н, ч-шк-, ч-йк-, к-н-рк-, л-в-нд-, с-в-н-, -кв-л-нг, -н-н-с, з-в-рк-, ш-хт-р, з-д-ч-,з-пр-вк-, б-кл-ж-н, б-р-б-н, з-б-г-нк-.
— А тепер — букву Е.
Л-в, ф-н, ж-л-, б-р-г, ш-рш-нь, с-кр-т, с-рц-, ч-р-п, ск-л-т, м-нш-, ц-м-нт, ф-рм-р, ц-нтн-р, м-ч, н-рв, ш-ф, н-р-ст, м-ч-ть, ш-д-вр, С-м-н.
— Рибка вдячна вам за допомогу, діти. Ів подарунок принесла цікаву книжку «Веселе місто Алфавіт» відомої української поетеси Тамари Коломієць.
Фізкультхвилинка
Нумо із-за парти встанем,
У віконечко заглянем.
В небі хмароньки біленькі.
Ось поставим руки в боки
Й пострибаємо навскоки.
Вліво, вправо нахиліться
І навшпиньки підніміться,
Руки вгору, руки вниз,
Кругом себе повернись.
Крок вперед зроби швиденько
Іза парту сядь тихенько.
(Діти імітують описані рухи.)
IV. Робота з дитячою книжкою Т. Коломієць «Веселе місто Алфавіт»
1 Розглядування книжки. Розповідь про різні види абеток давнини
2 Ознайомлення із вступним віршем
Веселе місто Алфавіт.
Йому сьогодні наш привіт.
До нього нам лягає путь, —
У ньому літери живуть.
Живуть там літери в словах,
А кожне слово — звір чи птах,
Травиця чи барвистий цвіт.
Отож в похід за мною вслід!
Аа
Аеропорт. Гайда звідсіль
Автобусом до міста!
Нас обгоня автомобіль,
А в нім — автотуристи.
Стрічає аркою між віт
Веселе місто Алфавіт.
3 Читання одного з віршів. Визначення особливості його побудови(більшість слів вірша починаються з однієї букви)
Рр
Рак рибі рано у ріці
Розповідає радо:
— Лишив рибалці поплавці
Іпозрізав принаду!..
4 Вибіркове читання віршів абетки. Виконання до них цікавих завдань
Наприклад:
Вв
На велотрек спішить ведмідь,
Всідається — і ну ревіть!
Вирулює велосипед —
Вовчисько вирвався вперед.
А от вівця — відстала,
З велосипеда впала.
Ребуси
— Розгадайте слова, що зустрілися у прочитаному вірші.
Єє
Спитайте у єнота,
Яка його робота.
— Єдина! — скаже вам єнот.—
Зіграть на флейті
Кілька нот.
«Професії»
— Знайдіть у сітці кросворда назви професій, що зображені на малюнках.

(Учитель, моряк, лікар, письменник)
Жж
Жмурки-піжмурки смішні
У звірят і комашні.
Жук-жучище жмуриться,
Жмуриться — не журиться:
— Жабка онде в жабуринні,
А журавка — в журавлині.
«Жмурки»
— Прочитайте слово та знайдіть його у схемі праворуч.

5 Творча робота
— Спробуйте скласти своє речення на одну букву.
Наприклад: К («ка») — Красивий Крим кличе кожного; Д («де») — Доброзичливому дідусеві дякували діти; М («ем») — Маленька Марійка мила малину.
V. Підсумок уроку
— Що вас зацікавило на уроці?
— Що було складним?
— Чого навчилися?

Немає коментарів:

Дописати коментар