пʼятниця, 14 грудня 2012 р.

Урок 256 (письмо) Тема. Буква ь («м’який знак»). Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за опорними словами. Урок-ярмарок


Урок 256 (письмо)
Тема. Буква ь («м’який знак»). Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за опорними словами. Урок-ярмарок
Мета: вчити першокласників складати зв’язну розповідь за опорними словами; закріпити знання учнів про звуки (голосні, приголосні), букву, що не позначає звука; удо­сконалювати навички переносу слів з рядка в рядок, виконання звуко-буквеного аналізу, складання речень за поданою схемою; повторити правопис словникових слів; розвивати мовлення, логічне мислення, словниковий запас, естетичні смаки,
уміння виразно читати вірші; виховувати любов до рідної України, українських звичаїв та традицій.
Обладнання: вишиванки, рушники, вироби народних умільців для прикрашання класу; 5 сто­лів з лотками: 1 — з грушами у кошику, 2 — з яблуками, 3 — з вишиванками;4 — з бурячками, капустою, 5 — з морквою; п’ять конвертів із завданнями на кожного учня (міні-підручник); картки із завданнями; малюнок лисички (або м’яка іграшка); музичний запис української музики, магнітофон; українські костюми для учнів-продавців, учителя; підручник «Післябукварик. 1 клас» / М. С. Вашуленко, В. О. Науменко, М. Д. Захарійчук. — К. : Літера ЛТД, 2008.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Клас святково прикрашений. На передньому плані стоять 5 столів з фруктами, овочами, рушниками, вишивкою, виробами народних уміль­ців. Звучить запис веселої української музики. До класу заходять діти, сі­дають на свої місця. Четверо учнів стають біля дошки.
Учитель. З давніх-давен на Полтавщині в селі Сорочинці про­водиться ярмарок. І чого тут тільки не продають: помідори і яблу­ка, часник і цибуля, кавуни і гарбузи…
Одні везуть, щоб продати, інші їдуть, щоб купити. І обов’язково на ярмарку лунають українські пісні, організовуються народні ігри, танці…
Лунає українська музика.
Подивіться, люди добрі,
Тягнуться степи за обрій,
А дорогами, стежками
З ближніх сіл з торбами
І ідуть, і їдуть славні трударі,
Гончарі і хлібороби,
Пекарі і садоводи,
Рукодільниці, майстри…
Гей, народ збирається —
Ярмарок починається!
1-й учень
Увага! Увага!
Спішіть, поспішайте.
Запрошуєм в гості —
Глядіть не минайте.
На ярмарок прошу —
Гуртом, поодинці,
Чекають на вас тут
Чудові гостинці!
2-й учень
На ярмарку нашім,
Веселім, багатім,
Є, чим дивуватись,
Іє, що придбати.
3-й учень
Тут щедрі дарунки
Із саду, городу,
Тут пісня і жарти —
Усім в нагороду.
4-й учень
Тут речі умільців,
Ні з чим не зрівняні,
Барвисті стрічки,
Рушники вишивані,
Полив’яний посуд —
глечики, горнятка,
Сопілки хлоп’ятам,
Намисто дівчатам.
Учитель
Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,
Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте.
Звучить музика. Діти сідають на свої місця.
Учитель. Вітаємо вас, шановні гості, любі діти! Запрошуємо на наш граматичний ярмарок. Купуйте все, що подобається. Не проходьте, заходьте!
Урок навчання грамоти
У першому класі!
Праця тут іде завзята,
Вмій без помилок писати.
Вмій кмітливо все збагнути,
Першим в відповіді бути.
Ледарів у нас немає,
Хто руки не підіймає?
Вирушаємо у путь,
Нас цікаві завдання ждуть.
Але хочу вам сказати:
Гроші будуть не потрібні,
Щоб щось купити, щось придбати,
Вам знання потрібно мати.
Але, щоб ярмарок розпочати,
Треба нам все вивчене згадати.
II. Повідомлення теми і завдань уроку
— Сьогодні на ярмарку ми перевіримо, як ви засвоїли відомості про м’який знак, його вживання у словах; чи знаєте, коли його пи­сати, а коли — ні; чи вмієте переносити слова з м’яким знаком.
III. Повторення вивченого матеріалу
1 Повторення вивченого про м’який знак
— На які групи поділяються звуки в українській мові? (На при­голосні та голосні)
— Якими бувають приголосні звуки? (Дзвінкими та глухими; твердими та м’якими)
— Чим позначається м’якість приголосних звуків? (Буквами я, є, і, ю та м’який знак)
— Яка з цих букв не позначає звука? (М’який знак)
— Для чого вживається м’який знак? (Для позначення м’якості попереднього приголосного на письмі)
2 Каліграфічна хвилинка
— Пропоную згадати, як пишеться м’який знак.
1) Письмо м’якого знака
2) Письмо буквосполучень з м’яким знаком: ньк, ськ, цьк, льк
3) Письмо слів з м’яким знаком: осінь, тінь, палець, Ольга
Після каліграфічної хвилинки вчитель підходить до першого столу з товаром, що продається на ярмарку. Біля першої лавки сто­їть учень-продавець.
IV. Робота над темою уроку
1-й учень-продавець
Добрий день, шановні гості!
Прошу завітати до моєї лавки.
Скуштуйте цю грушу солодку, рум’яну,
У роті немовби медок вона тане.
Учитель
Чи купити ви готові груші запашні?
Так чи ні?
— Шановні покупці, щоб придбати товар, необхідно виконати завдання продавця.
Продавець дістає конверт із завданням.
Завдання 1. Прочитати вірш. Виписати слова з м’яким знаком. Підкреслити орфограму.
Півен.., горобець.., ведмід.. —
Знак м’який в словах стоїт.. .
Журавел.., дел..фін і рис.. —
М’який знак, не помилис.. .
Завдання 2. Прочитати. Списати, вставляючи замість пропусків, де потрібно, м’який знак.
Лет..ів горобец.., с..ів на хл..івец...
А як прийшов стр..ілец.., то вт..ік горобець...
Завдання 3. Робота в парах.
Записати слова, змінюючи їх таким чином, щоб вони позначали один предмет. Підкреслити орфограми.
Наприклад. Папірці — папірець.
Варіант 1
Пальці — …
вітерці — …
олівці — …
горобці — …
молодці — …
олені — …
Варіант 2
Коні — …
учителі — …
тіні — …
дні — …
гусені — …
жолуді — …
За правильну відповідь учень отримує грушу.
Учитель підходить до другого столу. Біля нього стоїть другий учень-продавець.
2-й учень-продавець
Лоточків із яблучками не минайте.
Які до смаку вам, такі й вибирайте.
Сортів тут багато, усі вони різні.
Ось яблука ранні, ось яблука пізні.
Учитель
Діти, щоб яблучка соковиті придбати,
Треба правила переносу з м’яким знаком згадати.
— Як переносяться слова з рядка в рядок? (По складах)
— Як переносяться слова з м’яким знаком? (М’який знак за­лишається на попередньому рядку біля приголосного, який пом’якшується.)
Робота у групах змінного складу
Завдання 1. Прочитати слова. Списати, поділяючи їх на склади для переносу.
Варіант 1
Пальто, кільце, сильний, скільки.
Варіант 2
Вузький, річенька, забудько, батько.
Варіант 3
Дядько, слизький, празький, їдальня.
Варіант 4
Пеньки, деньки, молотьба, польський.
Варіант 5
Ольга, біленький, гарненький, опеньки.
Варіант 6
Вітальня, пральня, полька, редька.
Робота з підручником (с. 73)
Завдання 1, с. 73.
Прочитати виділені слова у тексті «Зайчик і Вовчик» (текст чи­тали на уроці читання). Поділити ці слова на склади для переносу.
Завдання 2, с. 73.
Завдання 3, с. 73.
Доповнити речення словами з тексту.
Завдання 4, с. 73.
Прочитати загадку. Звернути увагу на вимову підкреслених слів. Виконати звуко-буквений аналіз виділених слів.
За правильну відповідь учень отримує яблуко. Учитель підходить до третього столу, на якому розкладені вишиті речі.
3-й учень-продавець
Купуйте, але не баріться,
Краса то яка, підійдіть, подивіться!
Яка то робота, які то узори!
В цих вишивках пісня й лани неозорі,
Садів щебетання, весняні світання,
Квітковий розмай і калини зітхання.
Робота на картках
Завдання 1
Варіант 1. Прочитати слова. Дописати, де потрібно, м’який знак.
Шумит.., Гриц..ко, заєц.., хлопец..
Варіант 2. Прочитати слова. Дописати, де потрібно, м’який знак.
Молодец.., б..ілен..кий, дріб..ний, муд..ріст..
Варіант 3. Прочитати слова. Дописати, де потрібно, м’який знак.
Хл..іб, гус..ін.., степ.., дощ..
За правильну відповідь учень отримує вишиту серветочку.
Фізкультхвилинка
Звучить українська народна музика.
Ой, заграйте, музики,
В мене нові черевики!
Ти сопілочко, заграй,
Нас усіх звеселяй!
Ой, заграйте, музики,
Бубон, ложки, сопілки,
Пляшки, гребінь, заграйте,
Нас усіх звеселяйте!
Діти виконують танцювальні рухи під музику.
Учитель
Відпочили? Молодці!
Тож не гаймо часу, перший клас!
Нові завдання чекають на вас.
Учитель підходить до наступного столу.
4-й учень-продавець
Беріть бурячки, вони пречудові,
До вашого столу хоч зараз готові.
Розвиток зв’язного мовлення. Складання розповіді за опорними словами
— Пропоную скласти невеличке оповідання. А про кого — ді­знайтеся із загадки.
В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
А зовуть її… (лисиця).
Учитель показує малюнок із зображенням лисички.
На дошці написані опорні слова — відповіді на запитання вчителя.
— Де живе лисичка? (У лісі)
— Який в неї характер? (Хитра)
— Яка в неї шубка? (Руда, пухнаста)
— Який хвостик? (Довгий, з білим кінчиком)
— Які вушка? (Гострі)
— На кого полює? (На зайчиків, курочок, півників)
Діти читають свою розповідь. Перші троє учнів, що правильно викона­ли завдання, отримують по невеличкому бурячку. Учитель підходить до наступного столу, на якому лежить морква.
5-й учень-продавець
Купуйте, купуйте, це морква
Під сонечком щедрим зростала.
Земелька водою її напувала,
Тому-то морквина така соковита,
Морквяного соку нам треба попити.
Завдання. З поданих букв утворити слова. Записати їх, підкресли­ти орфограму. Які з цих слів словникові? Скласти зі словниковим словом одне речення за поданою схемою.
VI. Підсумок уроку
— Чи були для вас якісь труднощі, вагання?
— Хто не виконав завдання?
Отже, виконали всі.
Іза всі свої труди,
Подарунки всім сюди!
Учитель пригощає всіх дітей яблуками, грушами.

Немає коментарів:

Дописати коментар