Урок 257 (читання)
Тема. «Наші зелені друзі»
Мета: удосконалювати читацькі навички, вчити виділяти головне з
прочитаного, робити власні висновки та аргументувати їх; розвивати прагнення
до розуміння краси природи; учити дітей бути спостережливими, уважними,
виробляти звичку планувати власні дії, самостійно контролювати результати своєї
праці, розвивати словесну творчість учнів засобами художнього слова; виховувати
любов до природи; вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до
навчання.
Обладнання: малюнки птахів, дерев; магнітофон; аудіозапис пташиного
співу; індивідуальні картки для тестування.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 «Пірамідки слів»
небо
шибка
стрічка
шипшина
капелюшок
|
діжка
писочок
пуп’янки
дзеркало
шовкова
|
пасує
цікавило
зазирала
озвалася
шубовснула
|
зраділо
втішено
гукнула
милувалася
чепурилася
|
2 Вибіркове читання дітьми оповідання «Ката-чепурушка» (за Ф. Морою)та його
обговорення за питаннями (с. 74–75)
— Прочитайте, якою була Ката-Чепурушка.
— Знайдіть опис гарного капелюшка Кати.
— Чим киця була схожа на Кату?
— Які предмети використовувала дівчинка для
самомилування?
— З яким запитанням звертається автор до
дівчаток? Чому його це цікавить?
— Розкажіть, чому Кату звали чепурушкою?
— Як дівчина шубовснула в діжку?
3 Міркування
— Чого, на вашу думку, автор хотів нас
навчити?
4 Гра «Яке
слово зайве?»
• Луна, лисиця, ліс, латка, лото. (Слово «ліс», бо має
м’який звук [л′].)
• Ліс, лісок, лис, лісний. (Слово «лис», бо має твердий
звук [л].)
— Що ви можете сказати про останню групу
слів: ліс, лісок, лісний? (Споріднені слова) Аргументуйте свою відповідь.
— Чому до них не можна додати слово лис?
5 Гра «Впіймай
звук»
Коли діти чують слово, у якому зустрічаються звуки [л],
[л′], то плескають у долоні.
У літак сідає лис,
З міста він летить у ліс.
А лисиця й лисенята
Виглядати будуть тата.
Т. Коломієць
— Що
цікавого можна побачити у лісі?
III. Повідомлення теми і мети уроку
—
Сьогодні ми помандруємо до лісу. Дізнаємося про життя пташок у лісі і як у
ньому не заблукати. Визначимо, чому ліси називають народним багатством.
IV. Робота
над матеріалом уроку
1 Самостійне
читання тексту «Ліси —
народне багатство» (с. 76)
2 Обговорення прочитаного
— Про
що ви дізналися з розповіді?
— Як ви розумієте назву оповідання?
— Що
можна було б ще додати до цієї розповіді?
— Як
слід ставитися до лісів, і взагалі до природи?
— Що
ви робите, щоб зберегти ліси?
3 Робота в парах. Читання вірша В. Ткаленко «Дуб у лісі ріс немарно» (с. 76)
4
Виразне читання вірша
5
Граматичні приклади «Назви
дерев»
Пилесос
– пиле + наука – ука = ... (сосна).
Диня
– иня + голуб – гол = ... (дуб).
Берег
– г + коза – ко = ... (береза).
Лялька
– л – ь – ка + Марина – мар = ... (ялина).
6
Цікавинка
— Чи
знаєте ви, що ліс, у якому ростуть сосни, ялини, ялиці, називають хвойним? Дуб,
липа, верба, ясен складають листяний ліс. А от листяні та хвойні дерева
утворюють мішаний ліс.
7 Гра
«Складіть
прислів’я»
— Спробуйте пояснити, чому так говорять.
(Ластівка день починає, а соловей кінчає.)
8 Читання вчителем оповідання «Як Соловейко вскочив у біду» (за Ю. Ярмишем) (с. 78)
— Яка
біда трапилася у Соловейка?
9 Словникова робота. Вправи з швидкого та вибіркового читання
соловей
соловейко
солов’їха
солов’ятко
солов’їний
|
по-своєму
по-солов’їному
по-дроздиному
жовтогруда
чорноголовка
|
дрізд
славка
зяблик
вівсянка
вівчарик
|
залилося
промайнуло
підкорити
майнув
утне
|
Промайнути — показатись і швидко зникнути.
—
Прочитайте споріднені слова.
—
Зачитайте назви птахів. (Розглядування на малюнках.)
— У якому стовпчику записані слова, що
називають дію предмета? Зачитайте їх. Поясніть їх значення.
Фізкультхвилинка
ПТАШКИ
Крильця пташки розправляють,
|
(Руки розвести в різні сторони.)
|
Їх до сонця підіймають.
|
(Руки вгору, потягнутись.)
|
Потім можна політати
І комашок поганяти.
|
(Покрутитися, рухи руками вгору та вниз.)
|
На галявину злетілись,
Там зернят вони наїлись.
|
(Нахили голови назад-вперед.)
|
Потім знову полетіли,
На гніздечко хутко сіли.
|
(Присісти.)
|
10
Читання дітьми оповідання
11 Обговорення прочитаного
— Який талант мало маленьке солов’ятко?
— У яких турботах пройшло у пташеняти літо?
— Що сталося на прощальному концерті?
— Чи оволодів маленький соловей своїм
—
солов’їним мистецтвом?
— Чому співакові стало соромно?
— Яке прислів’я передає головну думку
твору?
• Майстер на всі руки.
• Пташку пізнають по пісні.
• Згаяного часу і конем не доженеш.
12
Слухання аудіозапису співу птахів
Погляньте-но краще в калину рясну:
Ото соловейко стрічає весну.
Щебече, витьохкує, срібно сміється.
Такий же маленький, а як він співа!
Немовби до нас вимовляє слова.
М. Познанська
13 Цікавинка
— Деякі птахи мають хист до передачі
навколишніх звуків і навіть людської мови. Найталановитіші з них — папуги,
сороки, ворони.
14 Аудіювання
Слухання тексту «Прогулянка» (с. 79). Перевірка засвоєння
і розуміння змісту тексту.
Тестування
1) У прочитаному оповіданні «Прогулянка» мова йшла про:
а) прогулянку по полю;
б) прогулянку до лісу.
2)
Зупинка тролейбуса називалася:
а)
Лісова;
б)
Школа.
3)
Хто навчив хлопчика орієнтуватися в лісі?
а)
Батько;
б)
бабуся.
4)
Кого побачили діти у лісі?
а)
Зайченят;
б)
птахів.
5)
Після прогулянки хлопчаки натомилися так, що
а)
навіть говорити не було сил;
б)
ледь-ледь дійшли додому.
Діти заповнюють табличку для тестування. Рахують квіточки
і визначають свою оцінку.
V. Підсумок уроку
— Що цікавого дізналися на уроці?
—
Чого навчило нас оповідання «Як соловейко вскочив у біду»?
— Чи потрібно берегти ліс? Як ви це можете
зробити?
Немає коментарів:
Дописати коментар