Урок 261 (читання)
Тема. Персонаж твору. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час»
Мета: дати учням поняття про персонаж твору, вчити виділяти головні та другорядні
персонажі у прочитаному творі; проводити роботу над виразністю мовлення при
читанні та інсценуванні діалогів; розвивати мовлення, формувати вміння
аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, визначати головне, учити дітей
бути спостережливими, уважними, виробляти звичку до планування власних дій;
виховувати бережливе ставлення до часу, формувати вміння планувати свій вільний
час.
Обладнання: ілюстрації до казок чи відомих дітям оповідань; малюнки овочів; годинник;
картки для індивідуальної роботи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Гра «Слова у клітинках»
— Знайдіть у кожному рядку по 3 слова.
— Назвіть назви овочів серед знайдених слів.
— Де
ростуть овочі?
2 Виразне читання дітьми вірша О.
Журливої «На зеленому городі» та відповіді на запитання за змістом (с.
80–81)
— Де
заблукали Петрусь з хлопчиком?
— Хто
їх там знайшов?
— Які
овочі вони там побачили?
—
Знайдіть та зачитайте опис моркви.
— Як
автор описав цибулю?
—
Згадайте загадку про капусту, яку використала у своєму віршику О. Журлива.
3 Опис помідора, гарбуза, огірка за запитаннями підручника (с. 81)
4 Робота в парах
— За малюнками знайдіть назви овочів.
— Назва якого овоча в перекладі з латини
означає «голова»?
— Чи можна сказати, що часник — родич пахучій
лілії? Доведіть.
— Який овоч називають «золотим яблуком» та
«синьйором»?
— Чим корисні капуста, морква?
5 Читання «буксирчиком» оповідання «Нашому
організмові потрібні вітаміни» (с. 83)
— У яких стравах використовують моркву,
капусту?
6 Гра «Обід кота»
— Визначте перші звуки у назвах малюнків.
Пригадайте, якими буквами вони позначаються.
Ці слова означають назви страв. Саме цим хоче
пообідати котик Мурчик.
7 Проблемна ситуація
— Чи
описувалися в останньому оповіданні якісь події? (Ні, в оповіданні поданий
опис корисних властивостей капусти і моркви.)
— Як ви
гадаєте, чи є дійові особи в цьому оповіданні? (Ні)
8
Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми прочитаємо цікаве оповідання та
казку за дійовими особами, з’ясуємо значення поняття персонаж твору. Поміркуємо,
чи потрібно берегти час і як це зробити.
III.
Робота над матеріалом уроку
1 Слухання оповідання М. Герасименка «Хоробрий Степанко» (с. 84)
— Хто є дійовими особами оповідання? (Степанко і Ганнуся)
2 Читання оповідання сильними учнями
— Які
події відбувалися в оповіданні?
3 Самостійне читання учнями твору
4 Обговорення прочитаного
—
Назвіть персонажів твору.
Уточнення поняття персонаж твору (с. 84 «Скарбничка слів та понять»).
— Кого
боявся Степанко?
— З
яких слів ви про це довідались?
— Чи
був Степанко справді хоробрим?
— Чому
ж автор так назвав своє оповідання?
— Яке
прислів’я можна використати замість заголовка?
• У страху очі великі.
• Вовків боятися — в ліс не ходити.
5 Робота в парах
—
Розіграйте діалог. Промовляйте слова Ганнусі здивовано, слова Степанка —
злякано.
6 Заслуховування декількох пар
Фізкультхвилинка
Нумо
із-за парти встанем,
У
віконечко заглянем.
В небі
хмароньки біленькі.
Ось
поставим руки в боки
Й
пострибаємо навскоки.
Вліво,
вправо нахиліться
Інавшпиньки
підніміться,
Руки
вгору, руки вниз,
Кругом
себе повернись.
Крок
вперед зроби швиденько
Іза
парту сядь тихенько.
(Діти імітують описані рухи.)
IV. Робота з дитячою книжкою. Казка «Як мишеня зупиняло час»
1 Гра
«Годинник»
Учитель називає час, діти, дивлячись на годинник, визначають букву.
— Якщо ви правильно будете визначати час за
годинником, то зможете прочитати ім’я персонажа казки, яку ми сьогодні читатимемо.
2 Читання вчителем та сильними учнями казки «Як мишеня зупиняло час»(за І. Полагутою) (с. 86–87)
— Чи
вдалося мишеняті зупинити час?
3
Розглядування книжки (обкладинка, назва, автор, ілюстрації)
4 Тренувальна вправа з читання слів
Пояснення незрозумілих слів.
•
Осоння — місце, добре освітлене сонцем.
•
Досхочу — скільки забажається.
•
Аніруш — не рухається.
•
Бракувало — не вистачало.
•
Промайнуло — швидко пройшло; пролетіло.
5 Читання
казки учнями
6
Обговорення прочитаного
— Чому
Мишенятко вирішило зупинити час?
— Як
воно це зробило?
— Як
йому мама пояснила, в чому різниця між годинником і часом?
—
Прочитайте останній абзац казки і спробуйте визначити головну думку твору.
(Час ніхто й ніколи зупинити не може.)
7 Бесіда про бережливе ставлення до часу,
раціональне планування свого дозвілля
8 Робота над прислів’ями
V. Підсумок уроку
— Кого
називають персонажем твору?
— Що б
ви порадили маленькому Мишеняті?
— Як слід берегти час?
Немає коментарів:
Дописати коментар