вівторок, 30 квітня 2013 р.

Уроки трудового навчання 1 клас

Уроки трудового навчання 1 клас

Тема. Рвання паперу. Аплікація «Осінь»
Мета: навчати учнів з'єднувати відірвані частини паперу за допомогою склеювання; вчити дотримуватися послідовності дій під час виготовлення аплікації з рваних частин паперу; розвивати дрібну моторику рук, охайність, самостійність; виховувати любов до природи, до праці.
Обладнання: кольоровий папір, картон, клей, серветки для рук, ілюстрації осінньої тематики.
ХІД УРОКУ
І.     Організаційний момент
1        Привітання
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
2        Перевірка готовності до уроку
3        Упорядкування робочих місць
II.     Робота над новим матеріалом
1        Оголошення теми та мети уроку
   Сьогодні на уроці ми ознайомимося з технікою виготовлення аплікації з рваних частин паперу.
2        Вступна бесіда
На дошці — ілюстрації із зображенням осінньої природи.
   Ми сьогодні вирушимо на екскурсію до лісу. Пропоную до неї підготуватися. Поміркуйте, що оточує нас за містом. (Природа) Це трава, квіти, дерева, озеро, річка і багато іншого. Людина і при­рода — єдине ціле. Умовно природу можна розділити на земний, водний і повітряний простір.
Природа багата і різноманітна. Вона щедро ділиться з людиною своїми дарами. Людина отримує від природи різні рослини, рибу, птахів, звірів, сировину для виготовлення матеріалів, з яких вона виготовляє різні предмети.
Учень
Вишиває осінь на канві зеленій Золоті квітки.
Квіти оживають, і з дерев спадають Жовті нагідки.
Яблука і груші падають на землю,
Боки, спини б’ють.
Люди їх збирають, у мішки ховають,
Кури їх клюють.
Бавляться дітками, бавляться квітками,
Моляться батьки.
Вишиває осінь на канві зеленій Золоті квітки.
Олександр Олесь
   Осінь — чудова пора. Листя золоте, червоне, зелене, жовтога­ряче. Сьогодні ми спробуємо відтворити цю красу на картоні — зро­бимо аплікацію з рваних частин паперу.
III.   Демонстрація та аналіз зразка
►► Інструктаж
    Такі аплікації виходять, якщо папір не різати, а обривати. У цьому випадку краї виходять більш «живими», ворсистими.
    Під час обривання за заздалегідь намальованим контуром пальці рук повинні розташовуватися впритул до контуру з двох боків.
  Обривання робиться невеликими відрізками. Якщо рвати па­пір по волокну, край буде більш гладкий, якщо впоперек — більш «стихійний», з білим ореолом, що непогано, якщо ви робите море — на хвилі відразу виходить піна.
   Спочатку поміркуйте, що ви хочете показати на своїй апліка­ції: дерева в лісі, як відлітають птахи у вирій або, як готуються звірі до зими (білочка та їжачок).
   Потім доберіть кольоровий папір, нарвіть маленькі шматочки паперу, розташуйте аплікацію за вашим задумом на картоні.
А потім охайно склеюйте рвані частини паперу.
Берізки
    Наприклад, для берізок переведіть на білий папір малюнок стовбурів беріз та обірвіть за контуром.
      Обірвіть трикутнички та приклейте їх до стовбура беріз знизу.
   З чорного паперу обірвіть короткі смужки і приклейте їх вроз­дріб по стовбуру. Приклейте стовбури на картон.
     З чорного паперу обірвіть смужки-гілочки і приклейте до стовбурів на картон.
     Із зеленого (жовтого, помаранчевого, червоного) паперу ви­ріжте або відірвіть від нього смужку й обірвіть її на квадратики- листочки. Приклейте їх.
IV.   Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі Гне дерева молоді.
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице;
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище!
V.     Практична робота учнів
  Які правила необхідно повторити перед початком роботи?
       Не заважати сусіду працювати;
       стежити, щоб не розлити клей;
       роботу виконувати охайно;
       не забувати користуватися серветкою для рук.
Учні розпочинають роботу. Учитель допомагає дітям порадами.
VI.   Виставка та оцінювання робіт
  Яка робота сподобалася найбільше? Чому?
  Яка робота найохайніша?
  Хто не встиг зробити аплікацію? Чому?
VII.   Підсумок уроку
  Чому був присвячений наш урок?
  Чого навчилися?
  Як називається аплікація, яку ми робили?
  Що таке аплікація?
Додаток до уроку 5
АПЛІКАЦІЯ
Слово аплікація походить від латинського «applicatio», що означає прикладання, приєднання. Техніка аплікації полягає в на­клеюванні або пришиванні шматочків паперу, тканини, шкіри, рослинних матеріалів на паперовий, тканинний або інший фон. Аплікація — це вирізування і наклеювання фігурок, візерунків або цілих картин з паперу, тканини, листочків, соломки, берести та ін­ших матеріалів. Яскравими узорами здавна оздоблювалося багато предметів побуту і господарства: шатра, господарський інвентар, одяг, взуття і предмети домашнього вжитку, виготовлялися вироби декоративно-прикладного мистецтва.
Основним матеріалом для аплікації з давнини були шкіра тва­рин і вовна, а пізніше — вовняні та шовкові тканини, шкіра, хутро, сап’ян, оксамит, шнури, тасьма, бісер, лелітки.
Аплікація — давня, традиційна техніка прикрашання виробів, що полягає у накладанні на поверхню предметів вирізаних клапти­ків шкіри (сап’яну), сукна, металевих пластин, барвистих вовняних шнурків, шкіряних ґудзиків, тороків, китиць. Особливою оригі­нальністю візерунків відзначаються гуцульські кептарі, оздоблені шкіряними витинанками.
Народні художні тканини, що виготовлялися і виготовляються в Україні, орнаментовані не тільки в процесі ткання, плетіння, а й такими техніками, як вибійка, ручний розпис, мережання, ви­шивання, аплікація тощо.
Види аплікації, за формою:
       опукла;
       плоска.
Види аплікації за кольором:
       одноколірна;
       багатобарвна.
Види аплікації за тематикою зображення:
       предметна;
       декоративна;
       сюжетна.

Урок-КВК


Урок-КВК

Тема: «Підсумковий урок з теми “Казки українських письменни­ків”»
Мета: перевірити, як учні засвоїли матеріал з даної теми; навчити виразного читання та переказування творів; розвивати зв’язне мовлен­ня; виховувати бажання поповнювати свої знання; вивчати творчість ук­раїнських письменників, почуття доброзичливості, бажання прийти на допомогу тому, хто її потребує.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь і нави­чок.
Обладнання: смужки паперу із заголовками казок; портрети письмен­ників, діафільми до казок; грамоти учням, медалі; картки із записани­ми уривками до казок.
ХІД УРОКУ
I.       Організаційна частина
Учитель
Сьогодні у нас незвичайний урок:
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас.
В казках є завжди перешкоди, та знаю:
Для творчих дітей їх ніколи немає.
II.       Актуалізація знань учнів
   От ми говоримо: «Казка, казка».
А що таке казка?
   Які види казок ви знаєте?
   У чому полягає відмінність літературної казки від народної?
III.          Повідомлення теми і мети уроку
     Сьогодні ми маємо можливість перевірити ваші знання з теми «Казки українських письменників» за допомогою пізнавальної та інте­лектуальної гри КВК — конкурсу веселих і кмітливих.
Здрастуйте, здрастуйте, здрастуйте,
КВК — перші ластівки!
Радісно нам у цьому залі,
Що ви до нас сьогодні завітали.
   Гра буде проходити за участі двох команд. Журі працює у складі... (вчителі, старшокласник). За кожний конкурс виставляються бали від
2   до 5.
Перелік конкурсів
1.        Презентація команд.
2.         Розминка.
3.         Кращий переказувач.
4.         Назвіть дійових осіб.
5.         Відгадайте назву казки.
6.        Кращий читач.
7.         Створіть діафільм.
8.        Темна конячка.
IV.             Перевірка готовності до КВК
Учитель
Тож слухайте, слухайте, слухайте всі!
До вас наша промова...
В цей радісний час,
У святковий цей час До конкурсу команди готові?
Чий це сміх веселий,
А в очах — іскринки вогнів?
Це команди веселих,
Розумних, кмітливих школярів!
У.     КВК за темою «Казки українських письменників»
Конкурс 1. Презентація команд
Команда «Всезнайки»
Девіз:
Голову високо,
Ширше крок.
Життя — це чудовий урок.
Не бійся боротись,
Рушай в дорогу.
Відважних та спритних Чека перемога!
Команда «Ерудити»
Девіз:
КВК — чудова гра:
Конкурс веселих і кмітливих,
Конкурс розумних, щасливих,
Конкурс для тих, хто в чесній боротьбі Шлях перемоги прокладуть собі.
Конкурс 2. Розминка
За допомогою міміки і жестів показати одного з героїв улюбленої казки.
Конкурс 3. Кращий переказувач
Учасники кожної команди переказують казку. Команда, яка слухає переказ, відгадує назву казки.
Конкурс 4. Назви дійових осіб
Учитель показує кожній команді по два заголовки казок, а вони на­зивають дійових осіб.
Команда «Всезнайки»
Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку (рибка лебідь жабка горобчик Наталочка)
Як Лиска голосок собі кувала (коваль лиска дід лис)
Команда «Ерудити»
Зайчаткова казочка (Зайчатко Лисиця Вовк Хлопчик)
Чи є зима? (черепаха сорока ворона)
Конкурс 5. Відгадайте назву казки
Капітан команди зачитує уривок казки (записаній на картці).
Інша команда відгадує та записує назву у кружечки.
Команда «Всезнайки»
Нюхає Лисичка — смачно пахне. Встромлює голову в глечик — не йде голова.
Пробує лапкою — не витягне. Крутиться лисичка, скаче навколо гле­чика, а Журавель їсть собі шматочок за шматочком, поки всього не виїв. («Лисичка і Журавель»)
0000000*00000000
Команда «Ерудити»
Тут один цапок сміливий нишком глянув через пліт.
Бачить — вовк страшний, жахливий причаївсь біля воріт. («Вовк і козенята»)
ООООІОООООООО
Фізкультхвилинка
Все у лиски вже в порядку,
Вийшла лиска на зарядку.
Лапки вгору, лапки вниз
Й роззиралася геть скрізь.
І на місці поскакала,
І вставала, й присідала.
Головою покрутила,
Вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.
Конкурс 6. Кращий читач
Кожна команда обирає собі одну казку й зачитує уривок з неї. Оці­нюємо виразність.
Конкурс 7. Створіть діафільм до казки
Цей конкурс учні виконували вдома. Казку обирали самостійно і створювали до неї діафільм.
Конкурс 8. Темна конячка
Учитель демонструє портрети письменників. Учні впізнають і нази­вають їх, а також згадують казки цих письменників, що вміщені в «Чи­танці» (Н. Л. Забіла «Вовк і козенята»; В. О. Сухомлинський «Соло­вей і жук»; І. Я. Франко «Лисичка і Журавель»; Л. В. Костенко «Бузи­новий цар»).
VI.       Підсумок уроку
Журі
Скінчився час випробувань Нам до душі ваш рівень знань,
Та ще багато треба знати,
Щоб «Школу майбутнього» побудувати.
Ми врахували всі ваші старання,
Ви гарно пройшли через всі випробування.
Тож вас члени журі вітають,
Кінцевий результат повідомляють.
Нагороджуються переможці, а також найкращі в номінаціях:
«Міс (Містер) Читайка»,
«Кращий переказувач»,
«Талановитий художник».
Учитель. Ось і добігає наша зустріч кінця. Хочу подякувати всім вам за участь, за те, що хвилювалися, вболівали за свої команди, за те, що своїми оплесками підтримували всіх, і за хвилини радості, сміху, які ви нам подарували.
Намагайтеся, діти, бути схожими на позитивних героїв казок. Будь­те добрими, щирими, працьовитими!
Плинуть роки, минуть літа В навчанні, іграх, праці.
Вас привітає новий КВК На «житійському уроці».

Фізкультхвилинка


Фізкультхвилинка

Все у лиски вже в порядку,
Вийшла лиска на зарядку.
Лапки вгору, лапки вниз
Й роззиралася геть скрізь.
І на місці поскакала,
І вставала, й присідала.
Головою покрутила,
Вітрячка вона зробила,
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.

Математика 1 клас Тема: віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток(загальний випадок)


Математика 1 клас

Тема: віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток(загальний випадок)
Мета: ознайомити з алгоритмом  віднімання двоцифрового числа  без переходу через розряд ; формувати вміння  розв’язувати й складати задачі на знаходження невідомого від’ємника, складені задачі; розвивати логічне мислення ; виховувати бажання вчитись.
Хід уроку
І.Контроль, корекція й закріплення знань
Розв’язання віршованих задач на віднімання
Дуже добрий тато лис
Лисенятам рибу ніс.
Одинадцять риб усіх.
Серед них – три карасі.
Скільки у дворі линочків
Для рудих синочків?
(11-3=8)
Тринадцять штук линочків
Зловили ми в ставочку.
П’ять коту подарували.
Скільки у відерці стало?
(13-5=8)
ІІ. Опрацювання нового матеріалу
1.       Ознайомлення з правилом віднімання
Прийом віднімання двоцифрових чисел пояснюють самі учні за малюнком до завдання 180 на с. 137
2.       Виконання завдання 181 на с. 137
3.       Виконання завдання 182 на с. 137
- Що означає число 48? 32?
Складається коротка умова
Було – 48 кг                                       Розв’язання
З’їли - ?                                               48-32=16(кг)
Залишилось - 32 кг                          Відповідь : 16 кг з’їли .
- як знайти невідомий від’ємник?
- складіть подібну задачу.
- розв’яжіть мою задачу
Повітряні кульки
Кусати любить Булька.
Було у нього двадцять штук.
Бабах! Почувся раптом звук.
Лишилось ще три кульки.
А скільки знищив булька?
(20-3=17)
ІІІ, Розвиток і закріплення знань, повторення вивченого
1.Виконання завдання 185 на с. 138
До задачі складається коротка умова або малюнок на дошці:
Качці – 5 кг                курці -? На 2 кг менше
- скільки зерна треба курці?(5-2=3)
- скільки зерна потрібно качці і курці разом?(5+3=8 кг)
             2. Виконання завдання 183,184 на с. 138
              3. виконання завдання 186 на с. 138
- повернімось до с. 117 нашого підручника. Знайдіть у таблиці чисел першої сотні рядок де є нулі. Скільки чисел мають нулі?(10)
- скільки чисел  мають цифру 7? Де міститься цифра 7?(стовпчик 8- го десятка має цифру 7 і горизонтальний ряд, що має сімку в числі одиниць, а ще цифра 7 є у числі 70. Усіх квартир із цифрою 7 у будинку 19)
ІV. Підсумок уроку
- розкажіть правило за яким треба виконувати віднімання двоцифрових чисел?

Математика 1 клас Тема: порівняння виразів . Збільшення числа на кілька одиниць . Складання і розв’язування задач на різницеве порівняння


Математика 1 клас

Тема: порівняння виразів . Збільшення числа на кілька одиниць . Складання і розв’язування задач на різницеве порівняння
Тема:  вправляти в читанні й порівнянні числових виразів , складання за поданою схемою розв’язання задач різних типів ; формувати вміння розв’язувати задачі на збільшення числа на кілька одиниць, що містять в умові доні в непрямій формі; розвивати логічне мислення; виховувати бажання вчитись
Хід уроку
І. Контроль, корекція й закріплення знань
1. виконання завдання  172 на с. 136 підручника
Зразок : сума чисел 20 і 70 менша від 100, тому що вона дорівнює 90
2. самостійна робота (виконання завдання 173)
Скільки виразів ви виписали?(три)
ІІ. Розвиток і закріплення знань
1.       Виконання  завдання 175
Складання кількох подібних задач
- якого типу ці задачі?(збільшення числа на кілька одиниць)
- яке «ключове» слово в цій задачі?(більше)
2.       Виконання завдання 179
- що означає слово молодший?
- ми звикли, що менше це означає що нам треба відняти а в цій задачі треба додати. Чому? (бо ми шукали вік сестри, а слово менший стосується брата)
3.       Виконання завдання 174
- які це будуть задачі на додавання , крім збільшення числа на кілька одиниць?(на знаходження суми, на знаходження невідомого зменшуваного)
4.       Виконання завдання 177
5.       Виконання завдання 178
- що спільне у фігур?
ІІІ. Підсумок уроку
- що на уроці було складним?

неділя, 28 квітня 2013 р.

Математика 1 клас Тема: застосування різних прийомів знаходження суми двоцифрових чисел. Складання і розв’язування задач на знаходження невідомого доданка.


Математика 1 клас

Тема: застосування різних прийомів знаходження суми двоцифрових чисел. Складання і розв’язування задач на знаходження невідомого доданка.
Мета: вправляти в додаванні чисел у межах 100 без переходу через розряд; формувати вміння розв’язувати прості задачі на знаходження зменшуваного, доданка, суми, на зменшування числа на кілька одиниць; розвивати просторову уяву; виховувати самостійність.
Хід уроку
І. Контроль, корекція та закріплення знань
1. Математичний диктант
1.       Запишіть число у якого 8 дес. і 4 од
2.      Запишіть число у якого 4 дес. і 8 од
3.      Яке число на 2 дес більше ніж 40
4.      Яке число на 3 дес менше ніж 100
5.      До 20 додати 25
6.      Обчисли суму чисел 32 і 5
7.      Запиши більше з названих чисел 45 і 54
8.      Запиши число що є попереднім для числа 90.
2. Виконання завдання 165 на с. 135 підручника (самостійно)
ІІ. Розвиток і закріплення знань, повторення вивченого
1.       Виконання завдань 163,164,на с.135 підручника
Поясни прийоми обчислень
2.      Виконання завдання  168 на с. 135
3.      Виконання завдання 166, 167 на с. 135(усно)
4.      Виконання завдання 171 на с. 136
Запис короткої умови задачі:
Було- ?
Вистрибнуло – 6 п.
Залишилось – 20 п.
Розв’язання: 20+6=26(п)
Відповідь: було 26 парашутистів
Повторення правила на знаходження невідомого зменшуваного
5.      Виконання завдання 170 на с. 135 підручника
Якщо учні не здогадуються учні можуть самі знайти правильний варіант
ІІІ. Підсумок уроку
- яке завдання було найлегше виконати?

Математика 1 клас Тема: застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до випадків виду: 54+30; 54+3


Математика 1 клас

Тема: застосування загального правила додавання двоцифрових чисел до випадків виду: 54+30; 54+3
Мета: ознайомити з прийомом додавання до двоцифрового числа круглих одноцифрових чисел; удосконалювати вміння розв’язувати прості задачі на знаходження суми й остачі, на зменшення числа на кілька одиниць, обчислювальні навички; розвивати логічне мислення ; виховувати бажання вчитися
Хід уроку
І. Контроль, корекція та закріплення знань
·         Виконати завдання 145 на с.132
Використання переставної властивості додавання.
ІІ. Опрацювання нового матеріалу
1.       Повідомлення теми уроку
Сьогодні на уроці ми ознайомимось з новим прийомом  додавання чисел, і ви самі ці прийоми будете пояснювати. А допоможе нам підручник.
2.       Виконання завдання 146 на с. 132
- отже, якщо числа розкладати, значно легше додавати! Чи діє наше правило на вирази такого виду?(так, до десятків додаємо десятки, до одиниць – одиниці)
3.       Виконання завдання 147 на с. 132
45+30=75 (грн.)
          40+5
ІІІ. Розвиток і закріплення знань, повторення вивченого
1.виконання завдань 149,151,152 на с. 133
- що спільного в цих задачах?(розв’язується дією віднімання)
2. виконання завдання 150 на с. 133
- якою дією виконується порівняння за довжиною?(відніманням)
3. виконання завдання 148 і 153 на с.133
4. виконання завдання 154 на с. 133
- ким ваша бабуся приходиться вашій мамі чи татові? (мамою)
- отже, бабуся, теж мама. А мама бабусі ким доводиться?(дочкою)
Тож, серед бабусі, її дочки і бабусиної внучки є й дві мами(бабуся і мама), і дві дочки, і це лише три жінки.!
ІV. Підсумок уроку
42+50                     42+5

пʼятниця, 26 квітня 2013 р.

Математика 1 клас Розв’язування задач на знаходження суми. Порівняння виразів.


Математика 1 клас

 Розв’язування задач на знаходження суми. Порівняння виразів.
Мета: ознайомити  з прийомом додавання двоцифрового числа до круглих та до одноцифрового числа; формувати вміння розв’язувати прості задачі на додавання із застосуванням вивчених прийомів обчислень, складеної задачі на знаходження третього  доданку за сумою і двома доданками; розвивати логічне мислення;  виховувати бажання вчитись
Хід уроку
І. Контроль, корекція та закріплення знань
1. усна лічба : знайди зайвий
20+27       30+17      43,+4        27+10        40+7
- чому він зайвий?
2. порівняння виразів
20+16        45+3   18+ 50                  36+2
16+20       3+45     50+18                  2+36
- чи змінюється сума від перестановки доданків?
ІІ. Опрацювання нового матеріалу
1.       Пояснення учням нових прийомів  додавання на основі  розкладання на розрядні доданки другого доданку(за завданням 156 на с. 134 підручника)
2.       Виконання завдань 155, 157, 160, на с. 133- 134 підручника
3.       Виконання завдання 161 на с.134 підручника
Запис короткої умови:
І- 4 м
ІІ- 5 м
ІІІ- ?
- як знайти третій доданок? (спочатку треба знайти суму перших двох)
ІІІ. Розвиток і закріплення знань, повторення вивченого
1.       Виконання завдань 158 і 159 на с. 134 підручника
2.       Виконання завдань 162 на с. 134 підручника
Гараж – автомобільний дім,
Машина спочиває в нім.
А де цей дім, підкаже знак.
Хто з вас на здогадку мастак?
ІV . Підсумок уроку
- сподобався вам урок?