середа, 24 квітня 2013 р.

Урок-гра «Знавці казок»


Урок-гра «Знавці казок»

Тема: «Добре того вчити, хто хоче все знати. Українська народна каз­ка “Дрізд та голуб”. Загадки. Підсумок теми».
Мета: систематизувати знання учнів про народні казки; вчити ді­тей зв’язно, логічно, послідовно викладати свої думки; розуміти мо­ральний зміст казок; розвивати мовне чуття, уяву, творчі здібності дітей;
виховувати доброзичливе ставлення одне до одного; прагнення до добра й справедливості.
Обладнання: малюнки із зображенням дрозда і голуба, торбинка, же­тони із зображенням казкових героїв, табло із назвами казок, конверти, картки із записами речень, уривками із казок, прислів’ями.
Тїіп уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
ХІД УРОКУ I.          Організаційна частина
Учитель
Доброго ранку! Доброго дня!
Доброго вчора, сьогодні, щодня!
Хай не псується годинник на вежі,
Хай буде все на землі, як належить,
Сонце — як сонце, літо — як літо,
Дощик — як дощик, діти — як діти.
Миру бажаєм кожній родині,
Щастя, здоров’я — кожній дитині!
II.         Повідомлення теми й мети уроку
    З якими творами ми ознайомилися?
   Чому у народних казок немає одного автора?
    Казки — найпопулярніші в народі твори. їх люблять всі: від ма­леньких дітей, котрі ще ходити не вміють, але вже з великим інтересом слухають і «Курочку Рябу», і «Козу-дерезу», і «Солом’яного бичка», до стареньких дідусів та бабусь, які залюбки читають своїм онукам та прав­нукам казочки.
Ми з вами познайомилися з багатьма українськими народними каз­ками. Сьогодні у нас підсумковий урок із цієї теми, і проведемо ми його у формі пізнавальної гри «Знавці казок».
Наш девіз:
ЗНАЄМО
ВИВЧАЄМО
ЦІКАВИМОСЯ
III.          Мовна розминка
   Але спочатку зробимо зарядку для губ, зубів та язика.
1.        Вправа на розвиток артикуляції.
«футбол» (влучи м’ячем у ворота, м’яч — кулька з вати)
Мета: виробляти довгий, цілеспрямований струмінь повітря, що йде посередині язика.
Відпочинок закінчився,
Бавитись язик навчився,
Будем вчити його грати:
М’яч в ворота забивати.
Носик робить довгий вдих,
На губі язик притих:
Ф-ф-ф — ось «холодом візьмем»
Та в ворота м’яч заб’єм.
«Фокус!»
Мета: виробляти підйом язика вгору, уміння надавати язику форму ківшика і спрямовувати струмінь повітря посередині язика.
З вами в цирку ми бували,
Фокуси спостерігали,,
Але й ми не ликом шиті,
Вмієм фокуси робити.
(Задуваємо на широкий язик вгору на ватку, що висить на нитці.)
2.         Робота із скоромовками.
Гра «Телефоністи»
Діти діляться за рядами на три команди.
Учитель говорить на вушко скоромовку тим, хто сидить першим у кожному ряду.
За сигналом капітани передають скоромовки на вушко своїм сусідам, а ті — далі. Останні у кожному ряду повинні голосно назвати передану їм «телефоном» скоромовку.
Перемагає та команда, яка першою закінчить передачу скоромовки і не перекрутить текст.
    Усіх скоромовок не перескоромовиш, не перескоромовиш.
    У нашого діда капелюх по-капелюхівськи.
    Ходить посмітюха по сміттю зі своїми посмітюшенятами.
IV.     Пізнавальна гра «Знавці казок»
    У мене є чарівна торбинка, яка містить цікаві завдання, конкур­си, загадки та ігри. Ця торбинка дасть змогу перевірити ваші знання і теми «Українські народні казки». За правильні відповіді ви будете от­римувати жетони із зображенням казкових героїв. Вони допоможуть оці­нити ваші знання.
1.        Гра «Класифікація казок».
   Казок у світі не злічити, але їх легко можна розділити на групи.
(На дошці виставлені конверти з написами: «Казки про тварин», «Побутові казки», «Чарівні казки».)
    По черзі витягаєте з торбинки назву казки, зачитуєте її вголос, ка­жете, в який конверт її слід покласти.
2.    Гра «Виправ помилки в казочках».
В країні Навпакинії Є місто Помилок.
На вулиці Безглуздості Живе казкар-дідок.
Свої казки розказує Він на ніч дітлахам...
А помилки ти виправиш,
Якщо побачиш, сам!
    Жили собі лід та жаба. Спекла якось жаба колосок. А він скік-поскік — та й утік!
    Зустрілися якось миска та бабка. Бабка й питає: «Як ти можеш в дір­ці шити? От я живу в ручці».
    Посіяв лід річку. Виросла річка велика-велика...
(Текст записаний на картках.)
   Закресліть помилкові букви і напишіть зверху правильні.
3.    Гра «Відгадайте назву казки».
       В цих словах складіть великі букви справа наліво — і знайдете на­зви казок.
    Катя, Оля, Борис, Олег, Ліда, Олена, Костя.
    Андрій, Кирило, Петро, Ірина, Руслан.
    Олександр, Корній, Розалія, Ігор, Світлана.
    Антон, Кузя, Чарльз, Олексій, Ліля, Анна, Степан, Ульяна, Роман.
    Аліса, Кіндрат, Чук, Ольга, Володя, Оксана, Марія, Йосип, Юля, Діна.
    Аманда, Зоя, Ентон, Римма, Едуард, Дмитро, Аркадій, Захар, Олег, Ксенія.
4.    Конкурс «Жарт за жартом».
1)  У відомій казці коза принесла козенятам:
а) молоко;
б) пепсі-колу;
в) жувальну гумку.
2)    Мишенят у казці «Колосок» звали:
а) Круть і Верть;
б) Стриб і Скок;
в) Гуп і Ляп.
3)    У відомій казці дід загубив річ, яка потім стала житлом для лісових звірів. Це була:
а) рукавичка;
б) шкарпетка;
в) сорочка.
Хатинка Баби Яги трималася на: курячих ніжках; слонячих вушках; їжакових колючках.
У казці «Ріпка» останньою на допомогу прийшла: кішка; мишка; собачка.
До приходу Червоної Шапочки у будинок бабусі забрався вовк. Він: ховався у ліжку; грав на комп’ютері; дивився телевізор.
У казці «Коза-дереза» Коза говорила дідові неправду: із скромності; через вередливість; тому що дотримувалася дієти.
Фізкультхвилинка.
Добре те, що сонце світить!
Добре те, що вітер віє!
Добре те, що цей ось ліс
Разом з нами ріс і ріс.
Добре те, що в нашій річці
Синя, не брудна водиця
 І мене матуся рідна після школи зустріча.
Добре гратися надворі,
Добре вчитися у школі! 
6.           Гра «Згадай початки казок».
    Жили-були...
    В деякому царстві, в деякому государстві...
    Не за високими горами, не за глибокими морями, не за дрімучими лісами...
7.           Гра «Згадай кінцівки казок».
    Вам казка, а мені бубликів в’язка.
    Стали вони жити-поживати та добра наживати.
    І я там був, мед-пиво пив, по бороді текло, а в рот не попало.
    Тут і казці кінець, а хто слухав молодець.
8.           Загадки про героїв прочитаних казок.
9.           Конкурси для казкознавців у групах.
1)    3 розрізаних малюнків складіть персонажів казок.
2)   Складіть прислів’я, користуючись числовими позначками. До яких казок можна віднести ці прислів’я?
3)        Гра «Перевірте себе».
Кожна група обирає собі казку й отримує картку із записаними ре­ченнями. Треба визначити, чи є в казці такі речення, й поставити знак «+», якщо вони відповідають змісту
І група — «Колосок»
    Мишенята було тільки й знають, що танцюють та в ігри грають.
    От вже й обмолотив Півник колосок.
    Треба тісто замісити та пиріжки спекти.
    Замісив тісто, приніс дрова, розпалив у печі.
    А коли нагоріло, посадив пироги.
    Хто ж таких танцюристів пиріжками пригощає?
II     група — «Вовк та козенята»
    Зробила собі хатинку у лісі на пагорбі.
    Кожного дня ходила коза в ліс за їжею.
    Козенята почують матінку й відмикають ворота.
    Наша матінка співає тонесеньким голоском.
    Відчинили козенята вовкові.
    Повернулася коза додому і похвалила діток за те, що вовкові дверей не відчинили.
III     група — «Лисичка та журавель»
    Були собі лисичка та журавель.
    А лисичка наварила картоплі, розмазала по тарілці та й припро­шує.
    Журавель до кашки — стукав, стукав дзьобом по тарілці — нічого не вхопить.
    Он уже лисичка йде до вовка в гостину.
    А журавель не гуляє: все дзьобом у глечик, усе в глечик.
    Так розсердилася, що й подякувати забула, як годиться.
4)        Гра «Салат казок»
Кожна група складає казку, використовуючи декілька сюжетів з різ­них казок.
V.                    Опрацювання казки «Дрізд і голуб»
   Сьогодні нам залишилось прочитати казку «Дрізд і голуб».
1.        Підготовча робота.
   Розгляньте уважно малюнки. Яких птахів ви пізнали?
   Що знаєте про голуба та дрозда?
2.        Читання казки вчителем.
   Яким може бути кінець казки?
3.        Читання казки учнями (мовчки).
4.         Бесіда за змістом.
   Про що попрохав голуб дрозда?
   Чому дрізд розгнівався на голуба?
   Як він проявив свій гнів?
   Чи навчився голуб гніздо мостити?
   Чого вчить ця казка?
5.         Робота над прислів’ями.
   Яке з відомих вам прислів’їв може бути заголовком до казки?
VI.             Підсумок уроку
       Ви, діти, виявилися справжніми знавцями казок. Я переконала­ся, що ви і знаєте, і вивчаєте, і цікавитесь ними. Зараз підрахуємо же­тони із зображенням казкових героїв.
Перед кожним з вас знаходиться табло з назвами казок, які ми ви­вчили. Поставте всі свої жетони проти тієї казки, яка вам найбільше сподобалася.
Ми зустрілися у казці,
Щоб у радісну мить Зрозуміти, як прекрасно 
У світі білому жить.
Хай минає дитинство 
У маєві літ,
Не забудеться казки 
Лагідний світ...

1 коментар: