четвер, 4 квітня 2013 р.

Урок-мандрівка


Урок-мандрівка

Тема: «Закріплення вивченого матеріалу про звуки мови. Моделю­вання слів односкладових, двоскладових».
Мета: закріпити вміння моделювати односкладові та двоскладові сло­ва, відповідно до схем ставити слова, утворювати різні злиття із запропо­нованих учителем звуків, чітко й швидко промовляти віршики, насичені певним звуком; розвивати мовно-рухові відчуття; виховувати турботливе ставлення до природи, культуру мовленнєвого спілкування.
Обладнання: ілюстрації із зображенням картин осені, репродукція картини «Золота осінь», малюнки дерев, білки, грибів, зайця, роздаваль­ний матеріал до гри «Допоможіть кожному потратити додому», грамза­пис п’єс П. І. Чайковського з циклу «Пори року».
Тип уроку: урок систематизації знань.
ХІД УРОКУ
I.                          Організаційна частина. Перевірка готовності до уроку
Звучить грамзапис П. І. Чайковського «Пори року».
II.                    Повідомлення теми і мети уроку
  Діти, на сьогоднішньому уроці ми помандруємо до осіннього лісу. Дідусь-лісовичок запросив нас у гості. Тож вирушаймо!
А чому цей ліс такий красивий? Якими словами можна описати (на­звати) ліс?
Ліс — червонястий, жовтий, чарівний, замріяний, чудовий, пре­красний.
(Використовую репродукцію картини І. Левітана «Золота осінь».)
  А щоб потрапити нам у гості до дідуся-лісовичка, необхідно від­гадати загадки й записати моделі цих слів.
А зараз будемо тихенько йти (виконують тупотілку) й слухати вірш про ліс:
Ой у лісі, ой у лісі
Мох закрив поляни лисі,
Скрізь ялини та дуби,
А під кущиком — гриби.
На галявині суниці
Лісові клюють синиці.
І завзятий дятел — стук! —
Гострить дзьобика об сук.
Тут живуть хороші звірі —
їжачки, зайчата сірі.
Кожен з них прибігти рад
Прямо в казку для малят.
А тепер відпочинемо на лісовій галявині і прислухаємося до співу пташок, до стуку дятла, про якого говорилося у вірші.
Є час для відгадування загадок.
Загадки
У білій одежині, в хустині жовтенькій
Сумує край долини тонесенька Оленка. (Береза)
Ніщо не летіло, ніщо не злякало,
А вся затремтіла, а вся задрижала. (Осика)
Сини в шапках, а батько — ні. (Дуб, жолуді)
Стоїть при дорозі на одній нозі,
Шапочку має та нікого не вітає. (Гриб)
III.             Мандрівка до лісу
1.        Розвиток мовлення.
  Діти, а як називається це дерево, що росте в лісі? (Дуб)
(Малюнок дуба із дуплом.)
А чому в загадці його названо батьком? (Він має багато «жолудів- синів».)
А чиє то дупло в дубі? І хто так швидко перескакує з гілки на гіл­ку? (Білочка)
   А зараз послухайте початок казки про двох білочок і продовж- те її.
Жили собі дві білочки в густому лісі. Однаково гарні, пухнасті, але не однакової вдачі. Одна з них цілий день трудилася. То збирала горіш­ки, то гриби, то жолуді. І все це складала у дуплі дерева на зиму. А друга білочка тільки те й робила, що цілими днями стрибала з гілки на гілку.
Діти можуть продовжити казку так:
Особливо любила вона ялинкове насіннячко. Ласувала ним цілісінь­кий день. Не готувалася мала господиня до зими. Настали морозні дні, а в неї в комірчині немає харчів. Пострибала до подруги просити пора­ди. А вона їй відповідає: «Хто дбає, той і має».
  Що зробила перша білочка?
Вказуємо у схемі перший і останній звуки. Діти визначають картка­ми кількість звуків у словах:

горіхи 6 зв.                                гриби 5 зв.                                жолуді 6 зв.
2.         З’ясування значення слів.
  А зараз давайте помандруємо далі.
Зверніть увагу на кленовий листок.
Ось широке листя клена: п’ятикутне і різьблене,
Наче скульптор різаком працював над тим листком.
Листочок пропонує нам свої завдання:
«Я — листок. А де ви ще можете зустріти мою назву, крім дерев і ку­щів?». (У зошиті, блокноті, книжці)
  Чи правильно записана схема слова «листок»? 
Викладіть її з карток на парті.
  Діти, кленовий листочок ще дещо хоче запитати у вас. (Малюнок підберезовика і зайця)
  Чому предмети так називаються?
Підберезовик — це гриб; має таку назву тому, що росте під бере­зою.
Заєць (діти не знають походження цього слова).
  Послухайте віршик:
Куцохвостику вухатий, чому зайцем тебе звати?
   Так давно мене назвали і на вуха не зважали.
Бачили, що молодець, і назвали стрибунець.
Бо «заяти» — то «стрибати».
Сам ти можеш порівняти:
Продавець — від продавати,
Видавець — від видавати,
Ну, а заєць — від заяти,
Щоб ясніше — то стрибати.
  Складіть речення про гриби, зайця.
3.         Ознайомлення з формою листків.
    Ось підходимо до наступних дерев. Що це за дерева? (Діти- п’ятикласники у вбранні різних дерев.) Розглянемо листочки цих дерев.
1-         й    учень
У верби листки довгенькі,
Гостроверхі і дрібненькі,
Все лопочуть потихеньку Під вітрами навесні.
2-         й    учень
У сосни зеленотканий Свій наряд — тонкі голки.
Он біленькі серги-слізки Вкрили гілочку тонку.
Легко нам впізнать берізку.
  Назвіть перші звуки у словах назвах дерев. Охарактеризуйте їх.
  Який останній звук у цих словах?
  Утворіть злиття з попередніми звуками. (Ва, са, ба)
  У назві якого дерева є два однакові звуки? (Сосна)
4.         Гра «Про кого так говорять?»
   Ось і наш дідусь Лісовичок. За те, що вміємо поводиться в лісі й виконали всі завдання, він пропонує нам ігри.
Про кого так говорять в казках та оповіданнях?
Сірий... (вовк).
Клишоногий... (ведмідь).
Косий, побігайчик... (заєць).
Білобока... (сорока).
Хитрячок... (їжачок).
Руда, кума, шахрайка... (лисичка).
  Поділимо слова на склади.
  Яке серед цих слів найдовше, найкоротше?
  В якому слові один голосний звук?
5.         Рухлива гімнастика.
Імітація рухів мешканців лісу (з різним видом завдань).
6.        Гра «Допоможіть кожному потрапити додому».
Діти правильно розкладають картинку тварини і навпроти — її бу­диночок.
Ведмідь — барліг риба — акваріум собака — будка шпак — шпаківня бджола — вулик жаба — вода птах — гніздо білка — дупло миша — нора
7.         Гра «Яка пора року зображена на малюнку?».
(Ілюстрації лісу в кожну пору року.)
IV.            Підсумок уроку
  Що вам найбільше сподобалося робити на уроці?
  Які ж дерева ростуть у лісі?
  А які тварини живуть?
Наче в казці побували ми сьогодні.
І красива вся природа, і багата!

Немає коментарів:

Дописати коментар