Урок-свято «День народження букви
Е»
Тема: «Закріплення букви Е, е та звука [е]».
Мета: закріпити в учнів уміння читати слова й тексти з
буквою е, виконувати
аналітико-синтетичні звукові і звуко-буквені вправи, повторити вивчені букви.
Обладнання: листівки із зображенням букв, малюнки для підбору
рими, ребуси, кросворди, ілюстрації із зображенням казкових героїв, круги,
букви розрізної азбуки.
Тїіп уроку: урок узагальнення й систематизації знань, умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I.
Організаційний момент
Учитель
У святковий час
ми зібрались тут,
Щоб день
народження відзначити,
Порозважатись і
пограти,
Гостинцями всіх
обдарувати,
Успіху всім побажати.
II.
Святкування дня народження букви Ее
—
Не тільки люди,
але й букви мають свій День народження.
1.
Відгадування
загадки.
— Відгадайте, про яку букву йде мова.
Прибива малий
хлопчина До стовпчика три жердини.
—Що
це? Вгадуйте, зове!
Відгадали? (Буква
Е)
—
Який звук буква
позначає?
—
Які ще голосні
звуки знаєте?
2.
Вітальні листівки
гостям.
—
Буква Ее роздала вітальні листівки гостям (буквам). (На
листівках у вигляді малюнків зашифровано букви п, м, л, к, е, и, н, р, у,
ш,
в, с, о.)
Яким
саме? (Учні називають їх.)
—
На що схожі ці
букви?
3.
Читання складів з
буквою е.
—
На дні народження
співають веселі пісні.
Букви, що позначають приголосні звуки, не можуть
співати. А от разом з е у них виходить весела пісенька.
ВЕ КЕ ЛЕМ Е НЕ ПЕ РЕ СЕ ТЕ
Букви, що позначають голосні звуки, вміють співати, а
от з іменинницею виходить ще краще!
ЕА-ЕИ-ЕІ-ЕО-ЕУ
III.
Вручення подарунків
1.
Подарунки від
букв, що позначають голосні звуки.
— Першими завітали до Е найближчі подруги, які жили з
нею на одній вулиці.
Подарували іменинниці вірша.
Визначте у ньому
слова з буквою е.
В лісі тихо, все
поснуло,
Шепчуть
сосни: лю-лі, лю-лі...
Вліз ведмедик в
теплу хату,
Смокче
лапу волохату.
Та не
спить малий, зітхає,
Хоче меду, та... немає.
— У вірші обов’язково повинна бути рима!
Подруги вірні
подарували ось такі цікаві малюнки. Треба вписати назву того, що зображено на
картинках. Слова обов’язково повинні римуватися. (Том — гном, малина —
калина, рак — мак, баран — банан, корона — ворона, коса — роса.)
2. — Буква К
принесла загадки. Слова-відгадки
містять букву е.
Крила в птаха не з пір’їн,
А
з паперу і з новин.
Він щодня на диво-крилах
їх розносить по квартирах. (Газета)
Запитав Орел в Шуліки:
Де дістати можна ліки?
Цей будинок недалеко,
Називається... (аптека).
— Викладіть слова аптека і газета з розрізної азбуки.
В
спеку песику і киці
Гриць приніс води з криниці.
Ті прибігли: ну й біда!
З миски зникла вся вода!
Хто це воду випив? Хто це?
Здогадались дітки? (Сонце)
Ця тварина всім відома,
Не виходить
ніколи з дому,
їсть, гуляє й
спить в хатині,
Навіть носить її на спині. (Черепаха)
Де не глянь — ріки, гори, ліси,
Полонини,
озера, поля...
Не
знайти ще такої краси,
Як на нашій планеті... (Земля).
3.
Т — почесна гостя.
— Буква Т прийшла не з пустими руками, вона чемно
привіталася і вручила Е ребуси, кросворди.
Спробуємо їх і ми відгадати.
2 3 4 1 СЕЛО
(Осел)Вона
подарувала вітальну листівку із текстом, який прикрашений квітами.
—
Знайдіть у тексті
слово з буквою е.
—
Підберіть
протилежне слово до слова великі.
Фізкультхвилинка
Вепр у лісі зве
діток:
—Всі
швиденько на урок.
Станем дружно на
зарядку,
Всі шикуйтесь по
порядку.
Лапки вгору,
лапки вниз.
У землі ми
погреблись.
Круть наліво,
круть направо,
Роблять свинки
різні вправи.
Біг на місці
починайте,
Біль і слабкість
проганяйте.
Тато їм дає
урок,
Роблять дружно
крок до кроку,
Лапки ставлять
по порядку,
Люблять дітоньки
зарядку.
Вепр заняттям
тим радіє,
Вчити діточок він вміє.
—
З якою твариною
ми робили фізкультхвилинку?
Де знаходиться звук [е] у слові вепрі
1.
Вітає буква Н.
—
Буква Е любить
слухати казки. Н вирішила подарувати малюнки казкових героїв. Розгляньте
малюнки, знайдіть пару казковим героям (див. додаток 7).
—
Хто такий
грізний, лякає дітей? (Вовк)
— Де на нашому малюнку вовк сердитий, а у вірші, який
пропонує буква Н вивчити, він добрий, звеселяє лісових мешканців?
На широкому
екрані Грає вовчик на баяні,
Витанцьовують
сороки,
Чепурухи білобокі.
—
В яких словах
чуємо звук [є]?
—
Як на схемі звукового аналізу позначаємо голосні звуки?
Страви на день народження.
—
Буква Е —
гостинна хазяйка. Вона приготувала смачні страви. Прочитайте на стрічках їх
назви.
аверники
(Вареники)
аискред
(Редиска)
—
Тепер поставимо
їх на стіл. На десерт подала
чипево
(Печиво)
—
На кожну букву
слова «ескімо» пригадаємо слова.
III.
Розваги для гостей
—
Буква Е
приготувала ігри для дітей.
Спочатку за допомогою лічилки вибрали ведучого.
Рибку витяг
дикобраз — раз.
Жабка вигукнула:
«Ква!» — два.
Ворон каркнув
угорі — три.
Прилетіли сойки
сірі — чотири.
А глухі тетері
сплять — п’ять.
В щуки викликало
злість — шість,
Котик мовить: «Рибку з’їм!» — сім.
Дятел стукнув по горісі — вісім. Заблукався Кротик: «Де я?» — дев’ять. Всі ви
рибки наїстеся! — десять.
—
Які з назв чисел
містять звук [е]?
У класі знаходиться декілька кругів, у
середині яких лежать букви. Викликані учні займають місце в колі залежно від
того, на яку букву по-
чинається їхнє ім’я. Ведучий стежить, щоб учні правильно
обрали місце в колі. Потім учні кожного колі пригадують слова з обраною буквою.
IV.
Показ лялькової вистави
—
Буква Л
запізнилася на день народження. Вона вирішила іменинниці на її гостям
подарувати лялькову виставу.
Вітайте акторів! Вистава називається «Абетка — азбука».
Дорогу Песикові перейшла руденька Кицька.
—
Гав! —
по-дорослому гримнув на неї безприв’язний вуличний бешкетник.
—
Песику, виховані
діти спершу вітаються. І, взагалі, з дівчатками треба бути чемним й обов’язково
поступатися дорогою!
—
Звідки ти знаєш,
що я маю робити?— здивувався Песик.
—
Про це написано у
книжці.
—
У книжці? Ти
вмієш читати? Дивно...
—
Нічого дивного
немає: всі діти вчаться. Тільки ти один не розгорнув досі жодної книжки.
Песик сором’язливо опустив очі:
—
Розумієш, кицю,
мені ніколи цим займатися: то за вами ганяєшся, то за вітром у полі, то за
кістку воюєш... А як ти навчилася читати — це дуже важко?
—
Навіть легше, ніж
ганятися за вітром.
—
І ти мене навчиш?
—
Будь ласка, хоч
зараз.
—
З чого почнемо?
—
З вивчення букв.
—
Де ж ці букви
знаходяться — далеко?
—
Живуть вони в чарівному
палаці, який називається Абетка.
—
Кицю, чи багато
цих букв?
—
Тридцять три.
—
А чому цей палац
зветься Абеткою?
—
Кажуть, його
назвали іменами двох перших букв А та Б і додали закінчення -етка. Як,
наприклад: піпетка, таблетка, ракетка, етикетка. А ще АБЕТКУ називають АЗБУКОЮ
— від перших давньоукраїнських букв аз і буки.
—
Цікаво, кицю,
цікаво.
—
Отже, розпочнемо
урок?
—
Звичайно, кицю,
АБи ВиГоДа була від того!
—
Ось бачиш,
Песику, ти вже й сам назвав перші букви абетки:
А, Б, В, Г, Д...
V.
Підсумок уроку
—
Яка буква
святкувала день народження?
—
Які букви вона
запросила в гості?
—
Які подарунки вам
сподобались найбільше?
—
Який звук
позначає буква Е?
Я зараз кожному з вас роздам картки, а ви підкресліть
правильно написані літери Е. Своєю роботою ми теж привітали букву Е з днем
народження.За це вона пригостила нас цукерками
Немає коментарів:
Дописати коментар