Урок-знайомство з казкою
Тема: «На язиці медок, а на думці льодок. Казка
“Лисиця та їжак”».
Мета: вчити дітей переказувати зміст,
інтонаційно передавати мову дійових осіб; формувати вміння відповідати на
запитання повним реченням; знаходити спільне та відмінне в образах; бачити у
вчинках героїв приклад для наслідування; навчити учнів оригінально,
незвичайно, по-своєму сприймати зміст, творчо переосмислювати хід розповіді;
розвивати увагу, пам’ять; виховувати відповідальність, уміння знайти вихід зі
складних ситуацій.
Обладнання: таблиці для вдосконалення навички
читання; атрибути до казки «Лисиця та їжак», планшети, тіньові малюнки, таблиця
для характеристики головних героїв, картки із записом прислів’їв, магнітофон. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. Організаційна
частина
Учитель
Добрий
день!
В
добрий час!
Рада,
діти, бачить вас!
Ви
почули всі дзвінок?
Він
покликав на урок.
Кожен
з вас приготувався,
На
перерві постарався.
Зараз
сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ята.
II.
Мовна розминка
1.
Вправи на розвиток артикуляції..
«Побілимо стелю»
Мета: відпрацьовувати
рухливість язика і виробляти підйом його вгору.
Фарбувати
будем дім,
Запросимо
малярів.
Вниз
щелепу опускаєм,
Малярам
допомагаєм.
«Годинник»
Мета: виробляти ритмічність та диференційовані
рухи язика.
Відпочив
і потягнувся, (язик висунути вперед) Вліво-вправо повернувся,
Мов
годинник, вправно так:
Тік-так,
тік-так,
Тік-так,
тік-так.
«Жабка»
Мета: активізація м’язів губ.
Тягне
губи аж до вух —
Готується
ловити мух.
І
до комарів охоча,
Аж
вилазять в неї очі.
2.
Робота над скоромовкою.
До
бабусі Зіни з’їхалась родина:
Брат
з Карпат, сестра з Остра,
Дочка
з Криму, син із Риму,
Внучка
з Луцька, внук з Прилук,
А
ми з Вінниці.
Баба Зіна — іменинниця!
—
Вимовляємо швидко із загинанням
пальців.
— Вимовляємо з простукуванням олівцем повільно, швидко.
3.
Вправи для вдосконалення навички
читання.
1) Мовно-логічна вправа.
—
Які тварини заховалися у словах?
Ко...ка
б...кавка коро...а ...вай те...ізор ма...ра ...ай (лис) (лис) (лев) (коро)
(лев) (кіт) (Кит)
2)
Гра «Добери слово».
Попрацюєм
над словами І побачимо слова ми Незвичайні або й ні,
Може,
так здалось мені.
Добирайте
слова ці В кожнім рядку у кінці.
Які
лиси звірі? (Хижі)
Є
нора замість... (хижі).
Другий
місяць року... (лютий)
Лис,
коли голодний,... (лютий).
Замітав
хвостом він... (слід)
Сунув
ніс, куди не... (слід).
Звір
собак водив за... (ніс),
Так
втікав, ледь ноги... (ніс).
Що
початком днів є? (Ранки)
Лікував
в росі лис... (ранки).
Голова
від дум вже... (лиса),
Знають люди хитрість...
(лиса).
—
Діти, що ви помітили незвичайного у
словах?
1)
Встав закінчення.
Замість крапок
встав букви так, щоб вони були закінченням усіх слів.
III.
Повідомлення теми та мети уроку
—
Сьогодні продовжимо роботу над
казками про тварин.
Вони з’являться тоді, коли ви відгадаєте ребус і
загадку про них.
Смачна і поживна,
Без неї людина безсила, не дивно.
Гаряча, холодна.
Вона є, і ти вже не будеш голодна,
А в слові в кінці букву «к» як додати,
Тварину раптово ми будемо мати,
На спинці голок в неї дуже багато. (їжа — їжак)
|
—
На уроці ми прочитаємо казку, яка
так і називається — «Лисиця та їжак».
IV.
Довідкове бюро
—
Що ви знаєте про цих тварин? Де і
як вони живуть, чим живляться?
Характерною особливістю лисиці є її пухнастий хвіст, яким вона регулює, як
рулем, роблячи різкі повороти під час переслідування здобичі. Хвостом лисиця
прикривається, під час відпочинку скручується клубочком і носом заривається у
хвіст. Живе лисиця в неволі 20—25 років, у природі — менше.
їжак — хижа нічна тварина невеликих розмірів (довжина тіла 20—30 см, маса —
700—800 г), з коротким хвостом (довжина — 3 см).
Під час
зустрічі з лісовими тваринами (вовком, лисицею, куницею) їжак пирхає й
підстрибує, намагається уколоти ворога. Якщо це не допомагає, він згортається
у клубочок, підставляючи тим самим ворогу свою колючу спину. Весною у їжачихи
з’являється 5—7 сліпих з м’якими голками їжачат, яких вона годує молоком. До
місячного віку діти знаходяться у гнізді. Якщо гніздо знайде людина чи
тварина, їжачиха переносить у зубах своїх дітей в інше місце.
У. Опрацювання казки «Лисиця та їжак»
1.
Слухання казки.
Діти слухають магнітофонний запис казки. Під час прослуховуван- ня
самостійно стежать за текстом.
2.
Перевірка
первинного сприйняття.
—
Звідки йшла Лисичка?
—
Кого зустріла?
—
Що Лисиця запропонувала їжаку?
3.
Словникова робота.
Невдале — безрезультатне, погане.
Позирає — дивиться, заглядає.
Потупав — пішов.
Тугіше — щільніше.
Солодкими оченятами — улесливо, нещиро дивитися.
4.
Фізкультхвилинка.
Ми
читати всі учились,
В
нас голівки потомились.
Зробили
в праці ми зупинку —
Проведемо
фізкультхвилинку.
їжачок ішов лісочком,
Вмить
згорнувся він клубочком.
А лисичка походила Й
їжачка того не з’їла.
Зникли
втома, лінь, розмови,
Друзі,
плеснемо в долоні,
Посміхнемося
гуртом.
Навкруги
все стане гарним,
І
веселим, і принадним.
Знов
за руки беремося,
До
роботи вернемося.
І урок стає чудовим,
Теплим, милим і
святковим.
5.
Повторне читання
казки окремими учнями.
6.
З’ясування
послідовності подій казки за тіньовими малюнками.
—
Кого із героїв казки ви б зобразили
теплим кольором? Холодним?
7.
Вибіркове читання.
—
Що зробив їжак після привітання?
—
Прочитайте, про що повідомив їжачок
Лисичці.
—
Як змінився настрій Лисички?
—
Знайдіть звертання в тексті.
—
Зачитайте питальні речення.
—
Читання речень із знаком оклику.
—
Знаходження й читання слів і
висловів, за допомогою яких можна намалювати усний портрет Лисички.
8.
Характеристика
головних героїв.
Гра «Що зайве?»
їжак Лисиця
винахідливий підступна
розумний чесна
кмітливий безсоромна
забудькуватий улеслива
—
Чому ви підібрали саме ці
характеристики, а не інші?
—
Чому, на вашу думку, вибрані вами
слова є зайвими?
9.
Виховування
почуттів.
—
Як би ви вчинили на місці їжачка?
— Чи правду казала Лисичка їжачкові? Для чого був її обман?
—
А їжачок був правдивим? А чому ж
обманув їжачок?
—
Отож вони обоє обманювали одне
одного. Чий обман був хижий, корисний?
10.
Підбір прислів’їв
до образу героя та сюжету казки.
•
Словом, як листом стеле, а ділом,
як голками, коле.
•
На язиці медок, а на думці льодок.
•
Де сила не візьме, там розум
допоможе.
•
У нього стільки правди, як у решеті
води.
—
Які з цих прислів’їв ви підберете
для героїв казки?
—
Яке прислів’я підберете до сюжету
казки?
11.
Гра «Фантазери».
—
Як би ви хотіли продовжити цю
казку?
—
Хто міг би бути на місці їжачка?
—
Чи змінився б тоді сюжет казки? Як,
на вашу думку, розвиватимуться події далі?
12.
Читання за
особами.
—
Як треба читати слова Лисички?
—
Як треба читати слова їжачка?
—
Знайдіть і прочитайте слова
Лисички.
—
Знайдіть і прочитайте слова їжачка.
—
Розіграємо казку «Лисиця та їжак».
(Діти
читають казку за особами, без слів автора.)
VI. Підсумок уроку
Гра
«Намалюй карту»
Діти діляться на групи та отримують
завдання — намалювати карту- схему подій.
Виграє група, яка найкраще складе карту до твору. (Діти працюють на планшетах.)
—
Чого навчає нас ця казка?
—
Кому у цій казці ви більше
симпатизуєте? Чому?
—
Чим подобаються вам казки?
—
Який висновок ви зробили для себе?
—
Продовжте речення:
В їжачка не було неприємностей, тому що....
Немає коментарів:
Дописати коментар