Урок-гра
Тема: «Закріплення вивчених букв».
Мета: закріплення звукового значення вивчених букв;
формувати навички читання слів та речень з вивченими буквами, уміння читати,
розмовляти відповідно до норм літературної вимови; розвивати мовлення учнів,
пізнавальні інтереси; виховувати у дітей любов до рідної природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин, таблиці для ігор,
роздавальні картки для гри «Розшукай літери», макет телевізора, барабан.
ХІД УРОКУ I. Організація
учнів до уроку
Учитель
Любі діти, у наш
клас
Завітали люди
щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
Учні
Ми вам раді,
люди добрі,
І вітаєм щиро
вас!
І запрошуєм ласкаво
На урок читання в перший клас.
II.
Повідомлення теми і мети уроку
Учитель
Сьогодні у нас
незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок в
країну відому, в країну чудову, в країну Грайландію.
—
Ви носитимете
почесне звання Грайландики. А повноправною господаркою цієї країни є Гра.
Під час подорожі по країні Грайландії ми зупинимось в
трьох портах:
Букви------- ► Слова------ ► Речення.
(Показую
на карті подорожі.)
—
Подорожувати
будемо швидким і зручним видом транспорту — кораблем. Роботи у нас багато і,
щоб усю її зробити, ви повинні бути:
Уважними,
Розумними,
Організованими,
Кмітливими!
— Лише тоді швидко й цікаво пройде урок.
III.
Розвиток артикулярного апарату
—
Спочатку нам
треба зробити розминку. Зранку ви йшли до школи, і ваші ручки й ніжки зробили
зарядку. Щоб добре читати під час подорожі, треба зробити зарядку для губ,
язика та зубів.
1.
Вправа
«Горішки» (для розслаблення нижньої щелепи).
— Уівіть собі, що у вас багато горішків і вам дуже
хочеться їх розгризти. Стисніть міцно зуби, напружте нижню щелепу. Розколовся
горішок — розслабте рот. Ви вже не напружуєтесь, вам легко. А тепер те саме
робіть під віршик:
Я горішки
розгризаю,
Зуби міцно я
стискаю.
Як розгриз — то
відпускаю,
І тепер
відпочиваю.
У нас горішків
ще багато,
Довго гризти їх малятам.
2.
Вправа
«Льодова гірка» (для розслаблення м’язів язика).
— Давайте зробимо з язика льодову гірку. Язик напружте,
його кінчик притисніть до нижніх зубів, тоді язик випнеться гіркою. Відкрийте
рот, я подивлюся, яка у вас льодова гірка. Але ось прийшла весна. Розтопилася
гірка, і наш язик розслабився. А тепер те саме робіть під вірш:
Раптом спинка
язика
Стала гіркою
льодка.
Розтопитись їй
звелю,—
Я напруги не
люблю.
Став на місце
наш язик,
Бо до льоду він не звик.
3.
Вправа
«Хоботок» (для розслаблення м’язів губ).
— Ви всі були у зоопарку і бачили там слона. Уявіть
собі, що ми всі слоненята. Я вам прочитаю віршик, а ви робіть те, про що там
буде говоритись:
Я наслідую
слона,
Губи хоботком
тягну.
А тепер їх
відпускаю
І на місце
повертаю.
Потягну — і розслабляю,
Потягну — і розслабляю.
4.
Робота
над скоромовками.
Діти розшифровують скоромовку: «Коси,
косо, поки роси». Читають тихо, напівголосно з підвищенням швидкості, швидко.
Потім підбирають скоромовки до малюнків.
Заболіли зуби в
зебри.
Йти до зубра,
зебро, треба.
Як не хочеш буть
беззуба,
Лікуватись йди до зубра.
Три кролики на
роликах.
Не кролики
королики!
Чи ж зможе і корова купить кролячі
ролики І стать як кролик-ролер?
IV.
Подорож до країни «Грайландії»
—
Подорожувати ми
будемо з Азбуквариком. Чому у нього таке дивне ім’я? Перша його частина — це
ім’я мами Азбуки, а друга — тата Букваря. Ось і вийшло Азбуквар. Тільки всі
його ласкаво стали називати Азбукварик.
Час вирушати! Приготувались. Наш
корабель піднімає вітрила. Дме зустрічний вітер.
1.
— Наш курс — порт
«Букви». Ось ми й на місці призначення.
Щось в порту дуже тихо. Доки ми пливли до цього
порту, надійшла телефонограма, яка повідомляла, що в порту «Букви» з’явилися
жуки- буквоїди. Вони наробили лиха, пошкодили букви. Нам треба їм допомогти,
тобто відгадати, які це букви.
1)
Гра «Відгадай букву».
— Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
— Чому звуки називаються голосними?
2)
Гра «Букви на
прогулянці».
— Збираючись на прогулянку, букви вишикувалися парами.
Розрізни букви у кожній парі.
3)
Гра «Розшукай
літери».
На
малюнку зашифровано 10 букв. Треба їх знайти, зафарбувати і вписати у пусті
клітинки.
Фізкультхвшинка
Знає добре буква
кожна,
Що хворіти їй не
можна,
І тому на
фіззарядку Всі піднялись без оглядки.
Всім узятись
руки в боки,
І робіть, як я,
малята,—
Починається зарядка.
Букви стали по
порядку,
Всі зібрались на
зарядку.
Руки вгору
підняли,
До сонечка
потягли,
В різні боки
розвели,
Й полетіли, попливли.
Потім їх вперед
зімкнули І в долоні всі сплеснули.
На розминку
кличе вас Буква «Г» — у добрий час!
Повернулись
вліво, вправо,
Нахилились взад,
вперед,
Усміхнулися
щасливо,
Утворили букву «Ф».
Підстрибнули —
раз, два, три.
Читай, читай,
голівонько,
Та трішки
відпочинь.
А спинка, мов
лінієчка,
Усі турботи скинь.
— Під час читання весь час працюють очі. Зробимо й для
них відпочинок.
Сплять маленькі
совенята (Очі заплющені).
Раз — розкрили
оченята,
Подивилися
навколо
(Круговірухи
очима),
Потім вгору і
додолу.
(Лише очима,
головою не рухати.)
Оченята — блим,
блим, блим!
Відпочити треба
їм!
Вправо, вліво
оченята
Повертали
совенята.
Совенята будуть
спати,
А ми будемо читати.
2.
— Ми минули порт
«Букви» і наближаємося до порту «Слова».
Ви, діти, не забувайте, що ми мандруємо країною
Грайландією разом з Азбуквариком. А в цій країні повинно бути весело і цікаво.
Подорож буде не такою сумною, коли ми пограємо в гру «Що? Де? Коли?».
Із командою знавців, учнями 1-го класу, виявили
бажання грати звірята й птахи. А ведучою буду я, якщо ви не заперечуєте.
1) — Отже, кручу барабан, стрілка вказує на конверт №
1 (на екрані з’являється Білочка).
Беру конверт і зачитую:
«Шановні друзі! Спочатку відгадайте, як мене звуть. А
потім я в дарунок вам передам ялинку із завданням».
Гра «Впізнай ім’я
білки»
Поряд із білкою намальовані квіти, які відрізняються
між собою за кольором і формою пелюсток. У середині кожної квітки написана
буква. Білочка тримає такі самі квіти, але розміщені вони в іншому порядку.
Учні відгадують, що лісову красуню зовуть Клара.
На ялинці білка розвішала слова,
Вітер пустотливий букви позривав.
Букви на галявинці діти
підберуть,
Швидко на ялинку білці подадуть.
|
МУЗ.КА
Діти тримають віяла з буквами, що позначають голосні
звуки.
—
З першим
завданням ви впоралися добре, я задоволена вами й гадаю, що Білочка теж.
Продовжую гру, кручу барабан.Що могла каркнути Ворона?
—
Як ці слова може
прочитати задоволена Ворона?
Гра
«Відгадай назву професії»
Кожному
в пісочниці
Дуже
грати хочеться.
Бо
не просто в ній пісок:
Тісто в ній на пиріжок.
Для
фортеці — цегла в ній,
Для
машин — гараж новий.
Ось чому в пісочниці
Всім погратись хочеться.
Допоможи
Старій Вороні написати назви професій, в які граються дітлахи в пісочниці. Бо
вона написала тільки те, що знала,— «кар!».
(Діти
пишуть на дошках ПЕРУКАР, ЛІКАР, ПЕКАР.)
—
Знову перемога на користь знавців!
3)
Кручу барабан останній раз. Випадає
конверт № 3.
Зачитую лист: «Учні! До вас звертаюся я, Лев. Я вмію стрибати, як у цирку,
з одного слова в інше. Відгадайте слова, в які я стрибнув».
Вивішую слова із зображенням лева:
СТАЛЕВАР, ТЕЛЕВІЗОР, ЛЕВАДА.
Гра «Кому дзвонив лев?»
Треба здогадатися, кого вітав Лев з Новорічними і Різдвяними святами. Я
буду набирати номер телефону, а ви читаєте назву тварини, яка відповідає цьому
номеру, але вголос не говорите, а піднімаєте малюнок із зображенням цієї
тварини. Так ми разом з Левом і зрозуміємо, чи правильно ви прочитали.
Оведмідь’
©кабан' © півень,
© собака>©
крокодил, (б) білочка
—
Назвіть серед них свійських тварин.
—
Які тварини можуть виступати в
цирку?
Гра «Зваримо борщик»
—
Лев вирішив змінити своє меню.
Зайчик дав йому овочі. Але Лев забув, як вони називаються. Допоможемо леву?
Зараз я буду піднімати табличку з вашим ім’ям. Учень йде до дошки, бере
слово з написом овоча й прикріплює до малюнка. Так ми допоможемо Леву вивчити
назви овочів.
Час рушати до останнього порту.
3.
— Перешкод для корабля немає. Ми —
в порту «Речення».
Тут також проживають тварини.
Гра «Допоможи лебедятам»
На малюнку
зображені лебеді, які плавають по річці. На листочках лілій написані слова.
Речення
лебедята почали складати,
Не
знають, з якого їм слова почати.
З великої букви
знайдемо ми слово,
А
для кінця у нас крапка готова.
Усе навкруги вкрив
сніг.
— Прочитайте речення здивовано. Уявіть, що вранці ви прокинулися, подивилися
у вікно, а все навкруги вкрив сніг, якого звечора не було.
А тепер речення прочитаємо задоволено.
Гра
«Зберемо човники»
Плаче
гірко вовченя:
Скільки
клопоту щодня!
Тільки
човники збере,
Знов
їх вітер рознесе.
Допоможем вовченяті
Його човники зібрати.
На човниках написані слова. Треба їх поставити в певному порядку, щоб
вийшло речення.
Вітер колише на морі корабель.
—
Прочитайте речення з різними
інтонаціями. (Я співчуваю. Запитую. Обурююсь. Насміхаюсь.)
Гра «Намалюємо картину»
У гості до школярів приходить Зайчик з плакатом, на якому записані слова.
Зайчик замислився, як йому краще намалювати картину.
Діти допомагають Зайчику — складають оповідання, використовуючи слова з
плакату.
Коли у
класі заслуховується 3—4 оповідання, стається диво — Зайчик намалював картину.
Я перевертаю плакат з опорними словами на зворотний бік, і перед дітьми
відкривається готова картина. Учні бачать результат своєї праці. Всі учні
допомагали Зайчику, і він намалював картину.
У. Підсумок уроку
—
Ви сьогодні були не тільки
Уважні,
Розумні,
Організовані,
Кмітливі,
А ще були щасливими мандрівниками.
Кому сподобався урок?
(Якщо учні піднімають зелений кружок, це означає «так», коли піднімають
червоний кружок,— «ні».)
Азбукварик
на згадку дарує дітям книжки з оповіданнями про тварин.
Немає коментарів:
Дописати коментар