ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ НА 10; 100; 1000
Мета: вдосконалювати вміння учнів читати, записувати і порівнювати багатоцифрові числа, розв’язувати задачі, обернені до задач на знаходження суми двох добутків; ознайомити з правилом множення на 10; 100; 1000; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Ланцюжок»
- Добуток чисел 6 і 20 збільшити у 5 разів; збільшити на 80; зменшити на 200; зменшити у 80 разів; знайти добуток отриманого числа і 15; знайти частку отриманого числа і 2; дізнатися, на скільки ця частка менше, ніж 100; дізнатися, у скільки разів отримане число більше, ніж 11; у скільки разів отримане число менше, ніж 100; на скільки отримане число менше, ніж 1000; зменшити його в 10 разів; зменшити на 1 десяток. Що вийшло? (88)
(120; 600; 680; 480; 6; 90, 45; 55; 5; 20; 980; 98; 88)
Робота в групах. Хто першим вгадає слово?
35 60 320 25 7 54
+ 5 – 2 : 80 : 5 • 70 : 1
: 8 : 29 • 9 • 60 : 10 + 62
• 9 • 100 – 8 – 9 + 15 : 4
: 3 + 0 : 7 : 3 : 8 • 0
• 10 : 4 • 50 + 8 • 6 + 60
А С Г Д У Р
200 60 150 105 48 50
Градус — ним вимірюють кути, температуру, щільність нафти, міцність спирту тощо.
3. Математичний диктант
- Запишіть числа, що містять: 572 од. ІІ класу і 863 од. І класу; 50 од. II класу та 5 од. I класу; 6 од. ІІ класу і 172 од. I класу.
- Напишіть два числа; одне, яке слідує за числом 10 000; інше, яке передує йому.
- Запишіть цифрами числа: сім тисяч двісті; тридцять три тисячі вісім; сто п’ять тисяч вісім.
- Запишіть найменше п’ятицифрове число, найбільше шестицифрове.
Відповіді: 572 863; 50 005; 6172; 10 001; 9999; 7200; 33 008; 105 008; 10 000; 999 999.
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Ознайомлення з правилами читання й запису багатоцифрових чисел
Завдання 283
Учні аналізують правило читання і запису багатоцифрових чисел.
Завдання 284 (усно)
Завдання 285, 286
Учні записують числа цифрами.
Діти працюють у зошитах, один учень біля дошки коментує запис чисел.
Завдання 287 (робота в парах)
Перевірка — методом «Мікрофон».
2. Ознайомлення з прийомами множення і ділення на 10; 100; 1000
Завдання 288
Учні розглядають записи на дошці й роблять висновок.
Пояснення:
2 • 10 = 10 • 2 = 20; 3 • 100 = 100 • 3 = 300; 3 • 1000 = 1000 • 3 = 3000
10, достатньо дописати до нього праворуч 1 нуль
Щоб помножити число на 100, достатньо дописати до нього праворуч 2 нулі
1000, достатньо дописати до нього праворуч 3 нулі
Завдання 289
10, достатньо відкинути в запису числа праворуч 1 нуль
Щоб розділити число на 100, достатньо відкинути в запису числа справа 2 нулі
1000, достатньо відкинути в запису числа справа 3 нулі
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Обчислення виразів
Завдання 290 (робота в парах, метод «Мікрофон»)
Завдання 291 (самостійно з подальшою взаємоперевіркою)
На дошці записані відповіді: 60 000; 4; 3600; 80; 1800; 8100.
2. Робота над задачами
- За день у саду зібрали 740 кг яблук. Частину яблук розклали у 26 ящиків, по 10 кг у кожний, а решту розклали в більші ящики, по 12 кг у кожний. Скільки всього використали ящиків?
26 ящиків по 10 кг 740 кг
? ящиків по 12 кг
Розв’язання
1) 26 • 10 = 260 (кг) — розклали в менші ящики;
2) 740 – 260 = 480 (кг) — розклали в менші ящики;
3) 480 : 12 = 40 (ящиків) — розклали в більші ящики;
4) 40 + 26 = 66 (ящиків)
Відповідь: усього використали 66 ящиків.
- У ящики по 10 кг і 5 кг розклали 400 кг огірків. Ящиків, які вміщують по 5 кг, було 24. Скільки знадобиться ящиків, які вміщують 10 кг?
24 ящики по 5 кг 400 кг
? ящиків по 10 кг
Розв’язання
1) 5 • 24 = 120 (кг) — в ящиках по 5 кг;
2) 400 – 120 = 280 (кг) — в ящиках по 10 кг;
3) 280 : 10 = 28 (ящ.)
Відповідь: знадобиться 28 ящиків, які вміщують 10 кг.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 293 (с. 46).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— З якими правилами ознайомилися сьогодні на уроці?
— Наведіть приклади їх застосування.
Немає коментарів:
Дописати коментар