МНОЖЕННЯ ОДНОЦИФРОВОГО ЧИСЛА НА БАГАТОЦИФРОВЕ. ЗАДАЧІ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ
Мета: узагальнити уявлення учнів про переставний закон множення; ознайомити з прийомом представлення множників при письмовому множенні; вчити розв’язувати задачі на спільну роботу; підготувати учнів до вивчення теми «Площа»; розвивати мислення; виховувати посидючість.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
Гра «Влучний стрілець»
— Хто швидше з’єднає вирази з однаковими значеннями?
300 + 582 7 т 30 кг
195 хв 100 • 9
654 + 8725 3 год 15 хв
7030 кг 8725 + 654
728 хв 45 • 3
45 + 45 + 45 12 год 8 хв
90 000 : 100 299 + 583
73 ц 7 т 3 ц
3. Математичний диктант
— Запишіть тільки відповіді.
- Швидкість людини 5 км/год, а потяга — 120 км/год. У скільки разів швидкість потяга більше швидкості людини?
- Периметр ділянки, що має форму квадрата, 360 м. Чому дорівнює сторона квадрата?
- 1/5 числа становить 900. Чому дорівнює число?
- Добуток чисел 148 і 0 збільшити на 347.
- За 2 години черепаха подолала відстань 140 см. З якою швидкістю пересувалася черепаха?
- Швидкість реактивного літака 2000 км/ч. Скільки кілометрів пролетить реактивний літак за 2 години?
Відповіді: у 24 рази; 90 м; 4500; 347; 70 см/год; 4000 км.
Завдання 567 (усно, «ланцюжком»)
20 • 4 = 80 3 • 14 = 42 20 • 10 • 2 = 400 1200 • 5 = 6000
25 • 2 = 50 2 • 41 = 82 2 • (3 + 30) = 66 101 • 7 = 707
III. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Пояснення вчителя
— Потрібно помножити число 8 на 3247. Виконуємо обчислення двома способами.
× 8 × 3247
3247 8
56 25976
+ 32
16
24
25976
— Яку властивість множення застосуємо, щоб перейти до множення чисел в іншому порядку?
— Який спосіб обчислення найбільш зручний?
— Таким чином, при множенні одноцифрового числа на багатоцифрове для зручності обчислень множники переставляють і множать багатоцифрове число на одноцифрове.
2. Фізкультхвилинка
Нахились уперед, нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один, два, три, чотири —
набираємося сили,
Нахились, повернись
І до друга посміхнись.
Руки вгору підніміть.
Пальці швидко полічіть:
Ліворуч — 5, праворуч — 5,
Скільки разом? Як сказать?
Руки вгору піднесіть
І почнемо всі лічить.
Скільки пальців на руці,
Хором скажемо усі.
3. Первинне закріплення
Завдання 568 (колективно)
Завдання 569 (з коментуванням)
4 • 20 374 = 81 496 3 • 123 401 = 370 203
. 20374 . 123401
4 3
81496 370203
7 • 35705 = 249 935 2 • 240 756 = 481 512
. 35705 . 240756
7 2
249935 481512
Завдання 569 (2) («ланцюжком» з коментуванням)
Завдання 570 (самостійно, з подальшою взаємоперевіркою в парах)
4078 • 8 + 25 409 = 58 033
1) . 4078 2) + 32624
8 25409
32624 58033
6 • 43051 – 28 • 35 = 257 326
1) . 6 2) 28 3) - 258306
43051 35 980
258306 140 257 326
84
980
ІV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ. РОБОТА НАД ЗАДАЧАМИ
Завдання 573
Учні ознайомлюються із задачею за підручником. Записують умову задачі скорочено. Порівнюють текст з коротким записом задачі. Самостійно розв’язують задачу за планом. Один учень розв’язує задачу біля дошки. Самоперевірка задачі з дошки.
І: 24 т — 6 год 24 т — ? год
II: 24 т — 3 год
1) 24 : 6 = 4 (т) — викачує перший насос за 1 год;
2) 24 : 3 = 8 (т) — викачує другий насос за 1 год;
3) 4 + 8 = 12 (т) — викачують обидва насоси за 1 год;
4) 24 : 12 = 2 (год) — буде викачано 24 т води.
Відповідь: за 2 години викачають цю воду обидва насоси, якщо працюватимуть одночасно.
Завдання 571 (самостійно, з перевіркою в парах)
а (км) — відстань, яку проїхав автобус;
b (год) — час руху автобуса;
а : b (км/год) — швидкість руху автобуса;
(а : b) • 3 (км) — відстань, яку проїде автобус за 3 години.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 574; 575 (с. 93–94).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
— Чого вчилися на уроці?
— Яке завдання здалося вам найцікавішим? найскладнішим?
Немає коментарів:
Дописати коментар