четвер, 22 жовтня 2015 р.

Природознавство 4 клас СТЕПИ

СТЕПИ 
Мета: сформувати поняття «степ» та уявлення про природу степу; пояснити особливості пристосування тварин і рослин до життя в умовах степу; розвивати спостережливість, увагу, уяву; виховувати дбайливе ставлення до природи; вчити розуміти і відчувати її красу. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 141–142) 
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?» 
- Чи вірите ви в те, що перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп? 
- Чи вірите ви в те, що в межах лісостепу не розташовані Харківська, Полтавська, Черкаська області? 
- Чи вірите ви в те, що характерною рисою зони є поєднання лісу і степу? 
- Чи вірите ви в те, що опадів у лісостеповій зоні випадає багато? 
- Чи вірите ви в те, що територію не перетинають ріки Дністер і Дніпро? 
- Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові ґрунти? 
- Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля? 
3. Гра «Упізнай мене» 
— Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави. 
— До якої природної зони ми потрапили? 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про зону степів. 
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Бесіда 
— Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ? 
— Знайдіть цю природну зону на карті. 
— Яким кольором її позначено? 
— Що ви можете сказати про її розміри? 
— Де на території України розташована лісостепова зона? 
2. Робота за підручником (с. 142–146) 
Вправа «Мікрофон» 
Учні відповідають на запитання на с. 142. 
— Де розташована зона степу? 
— Які форми поверхні тут переважають? 
— Назвіть річки цієї зони. 
— Розкажіть про погодні умови і ґрунти. 
— Розкажіть за малюнком 124 про рослини степу. 
— Як вони пристосувалися до життя у степу? 
— Розкажіть за малюнками 125, 126 про тварин степу. 
— Яке забарвлення вони мають? Чому?
— Чим займаються люди у цій природній зоні?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 146.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Так чи ні?»
- Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?
- Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?
- Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?
- У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?
- У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?
- Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?
2. Гра «Знайди “зайве” слово»
Перепілка черепаха степова півники
стрепет ящірка прудка крокуси
дятел гадюка степова тюльпан
дрохва тушканчик півонії
боривітер типчак
3. Слухання уривка з оповідання О. Гончара
— Про які ознаки степової зони йдеться у тексті твору?
Тиша панує тут. Дзвенять цикади. Гаряче пахнуть насичені сонцем трави. Лише зашерхоче десь суха зелена ящірка, пробігаючи в траві. Та ще жайворонки дзюркочуть у тиші. Вони невидимі в повітрі, як струмки, що течуть розмаїті, джерельно-дзвінкі. Здається співає саме повітря.
Кожна стеблина закоренилась в суху, місцями вже потріскану землю. Пливуть гнучкі тонконогі, квітучі типчаки. Серед золотавого їх розливу рясніють в улоговинах озеречка квітів. Сизіють де-не-де, немов покриті інеєм, острівки степового чаю. Зрідка видніються над ковилами кулясті кущі, верблюдки, каршена та молодого кураю.
4. Вікторина «Відгадай!»
- Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
- Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)
- Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
- Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
 - Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)
5. Гра «Вірю — не вірю»
- Зима в степу тепла, зі значною кількістю снігу. (Ні)
- Найкращою порою року в степу є весна. (Так)
- Зона степів займає північну частину країни. (Ні)
- У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)
- Основне багатство степу — соснові ліси. (Ні)
- Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)
- Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)
- Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)
- Майже всі степи розорані. (Так)
- У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні) 
6. Робота в парах
— Запишіть назви тварин степу за групами.
Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.
Звірі Птахи Комахи Плазуни
7. Тестування
1. У зоні степів ростуть такі рослини:
а) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;
б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;
в) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.
2. У зоні степу є заповідник:
а) Розточчя;
б) Поліський;
в) Асканія-Нова.
3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:
а) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;
б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;
в) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.
4. Великі міста зони степів:
а) Ялта, Запоріжжя, Львів;
б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;
в) Черкаси, Полтава, Суми.
5. Які заповідники створені в степовій зоні?
а) Асканія-Нова, Медобори;
б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;
в) Поліський, Ялтинський.
6. Які з поданих тварин є типовими для степу?
а) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;
б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;
в) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.
7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?
а) Торфу;
б) глини, мармуру;
в) залізних, марганцевих руд, кам’яного вугілля.
8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
а) Рівнини, горби;
б) рівнини, горби, яри, балки.
8. Розгадування кросвордів «Степ»
Кросворд «Рослини»
1 С
2 Т
3 Е
4 П
1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)
2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)
4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин) 
Кросворд «Тварини» 
С 
Т 
Е 
П 
1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак) 
2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик) 
3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел) 
4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка) 
9. Робота в групах 
— Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це пов’язано? Запишіть назви цих тварин. 
— Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов’язано? Запишіть. 
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому? 
— У яку пору року в степах буйно розростаються трави? 
— Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу? 
— Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу. 
— Які заповідники створено у зоні степу? 
— Які форми земної поверхні є в степовій зоні? 
— Які водойми зустрічаються в степовій зоні? 
— Які корисні копалини видобувають у степовій зоні? 
— Які заповідники діють на території степової зони? 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Підручник (с. 142–146). 

Немає коментарів:

Дописати коментар