ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ, ЯКІ РОЗВ’ЯЗУЮТЬСЯ ВІДНІМАННЯМ
Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв’язувати рівняння, задачі; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення. Робота в парах
— Додайте відповіді в порядку спадання — і ви дізнаєтеся, як у Стародавньому Римі називали богиню краси (Грація).
Я 140 + 60 – 280 : 7 • 5
Г 90 • 3 + 20 – 140 : 5
А (400 – 25 • 3 • 2) : 10
І (17 + 7 • 9 + 5 • 8) : 40
Р 130 • 2 – 360 : 30
Ц (270 – 240 : 4 • 3) : 9
3. Математичний диктант
- Записати в секундах: 2 хв; 4 хв 12 с.
- Знайти, скільки годин складає 1/2 доби; 1/4 доби.
- Ділене виражено різницею чисел 48 і 27, дільник 3, записати частку.
- Перший доданок 74, другий — частка чисел 35 і 5. Чому дорівнює сума?
- Невідоме число зменшили в 4 рази та отримали 24. Запишіть невідоме число.
- Лісники заготовили на зиму півтонни жолудів. Скільки це кілограмів?
- Чому дорівнює периметр рівностороннього трикутника, якщо його сторона дорівнює 15 см?
Відповіді: 120 с; 252 с; 12 год; 6 год; 7; 81; 96; 500 кг; 45 см.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Повторення алгоритмів письмового додавання і віднімання на основі розв’язування прикладів завдання 390.
+ 483 – 483
255 255
738 228
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв’язування прикладів (запис на дошці)
+ 352 + 27352
809 809
1161 28161
Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сотні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 2 од. додати 9 од., буде 11 од.— це 1 дес. та 1 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам’ятовуємо і т. д.
Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання.
Учні роблять висновок: письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконують так само, як додавання і віднімання трицифрових чисел.
2. Первинне закріплення
Завдання 391 (2) (фронтально)
За необхідності вчитель допомагає учням, дає правильний зразок пояснень.
+ 45374 – 5478 – 82346 + 3575 – 75431 + 54068 – 54068
8406 2349 5478 75431 3575 4306 4306
53780 3129 76868 79006 71856 58374 49762
3. Фізкультхвилинка
Хто вже, хто вже так стомивсь,
Що ліворуч нахилився?
Хто вже спить?
Треба дружно всім вам встати,
Фізкультпаузу почати. Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало
І проміння всім послало.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування рівнянь (з коментуванням)
- Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
х + 34 013 = 764 354
х = 764 354 – 34 013
х = 730 341
730 341 + 34 013 = 764 354
– 764354 + 730341
34013 34013
730341 764354
730 341 + 34 013 = 764 354
- Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до від’ємника додати різницю.
х – 20 244 = 45 645
х = 20 244 + 45 645
х = 65 889
65 889 – 20 244 = 45645
+ 20244 – 65889
45645 20244
65889 45645
65889 – 20244 = 45645
2. Робота над задачами
Завдання 392
— Ознайомтеся зі змістом задачі, повторіть її за скороченим записом. Складіть план розв’язання задачі на основі її аналізу від питання до даних.
Було — ?
Вивезли — 7250 кг
Залишилося — ?, на 3240 кг менше
1) 7250 – 3240 = 4010 (кг) — картоплі залишилося;
2) 7250 + 4010 = 11 260 (кг);
7250 + (7250 – 3240) = 11 260 (кг) — картоплі було в овочесховищі.
Завдання 393
Після ознайомлення зі змістом задачі проводиться її аналіз від запитання до даних.
22 кг — 5 кг
? — 75 кг
1) 75 : 5 = 15 (раз.)
2) 22 • 15 = 330 (кг) — насіння потрібно, щоб отримати 75 кг масла.
3. Завдання для допитливих. «Банк математичних цікавинок»
Завдання 394
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 395; 396 (с. 65).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Що дізналися про додавання і віднімання багатоцифрових чисел?
— Що здалося складним?
— Над чим ще слід попрацювати?
Немає коментарів:
Дописати коментар