субота, 17 жовтня 2015 р.

Математика 4 клас ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 200 000. МІЛЬЙОН. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ

ЧИТАННЯ І ЗАПИС ШЕСТИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 200 000. МІЛЬЙОН. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЗНАЧЕННЯМ ЙОГО ДРОБУ 
Мета: вчити учнів лічити сотнями тисяч до 10 сотень тисяч; ознайомити їх з новою лічильної одиницею — мільйоном; повторити усні прийоми обчислень множення і ділення; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета. 
ХІД УРОКУ 
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 
1. Перевірка домашнього завдання 
2. Усні обчислення 
Робота в групах. Хто швидше знайде число? 
130 + ___ = 300 • __ = 900 + ___= 1000 : ___= 500 :___ = 2 • ____= 150 
(170; 3; 100; 2; 250; 75) 
270 + ___= 500 • ___= 1000 :___ = 10 • ___= 700 : ____= 2 • ____= 240 
(230; 2; 100; 70; 350; 120) 
Гра «Влучний стрілець» 
— З’єднайте приклади з рівними значеннями. 
500 • 2                          350 • 2 
150 • 4 + 300                900 • 2 
4 • 100 + 300                540 : 60 • 50 
750 • 2 + 300                200 • 4 + 200 
810 : 90 • 50                 150 • 3 + 450 
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
Завдання 257 (1) 
Учні пояснюють, як можна отримати число 200 000. 
Завдання 257 (2) (фронтально) 
200 000 — найбільше число; 56 605 — найменше число. 
Завдання 257 (3) 
Учні «ланцюжком» читають числа, називаючи, скільки в кожному із них усього тисяч. 
Завдання 258 (усно) 
IV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ 
1. Пояснення вчителя 
— Мільйон означає тисячу тисяч. 
Мільйонами рахують населення великих міст, країн. 
Мільйон — це найменше семицифрове число, перше число третього класу чисел. 
Слово «мільйон» з’явилося в Італії в 1500 р. За переказами, його вперше вимовив італійський купець Марко Поло, який після повернення з тривалого перебування у Південно-Східній Азії, розповідаючи слухачам про незліченні багатства Індії та Китаю, замість «милле» (тисяча) вжив нове слово «мільйоні», що означає «велика тисяча», або «тисчища» (як іноді кажуть замість 
слова «камінь» — «каменище», замість «стовп» — «стовпище»). З тих пір число тисячу тисяч почали називати мільйоном.
Завдання 259
184 532 = 100 000 + 80 000 + 4000 + 500 + 30 + 2
2. Фізкультхвилинка
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Перетворення одиниць вимірювання довжини (завдання 260)
Повторення співвідношення між одиницями довжини
1 км ______  1 м   _____ 1 дм _________ 1 см ______  1 мм
3 м 7 см = 307 см                    80 мм = 8 см
4 дм 5 см = 45 см                    540 см = 5 м 40 см
1 см 9 мм = 19 мм                    540 см = 5 м 4 дм
2. Розв’язування рівнянь
х + 220 • 3 = 880               х – 400 = 620 : 2
х + 660 = 880                    х – 400 = 310
х = 880 – 660                    х = 310 +400
х = 220                              х = 710
220 + 220 • 3 = 880          710 – 400 = 620 : 2
   880 = 880                           310 = 310

(х – 240) : 2 = 410                х • 4 + 240 = 680
х – 240 = 410 • 2                  х • 4 = 680 – 240
х – 240 = 820                       х • 4 = 440
х = 820 + 240                       х = 440 : 4
х = 1060                               х = 110
(1060 – 240) : 2 =410         110 • 4 + 240 = 680
410 = 410                            680 = 680
3. Самостійна робота (завдання 261)
500 : 10 = 50               720 : 9 • 2 = 160
280 : 4 • 10 = 700        972 : 36 = 27
500 : 2 = 250               60 • 3 + 7 = 187
620 + 80 : 8 = 630       288 : 36 = 8
— Прочитайте відповіді в порядку спадання. (700; 630; 250; 187; 160; 50; 27; 8)
4. Робота над задачами
Завдання 262
Учні вивчають умову задачі за текстом. Аналізують задачу від даних до питання. Знаючи, що всього в магазині було 354 кг крупи, а рис становить — 1/3 всієї крупи, можна дізнатися, скільки було рису. Знаючи, скільки було рису, можна визначити решту крупи і 1/4 решти.
Потім аналізують задачу від питання до даних. Щоб дізнатися, скільки було пшона, потрібно знати, скільки кілограмів зерна становить решта крупи, а для цього необхідно визначити, скільки рису було в магазині: про це можна дізнатися за даними задачі.
Учні самостійно записують розв’язання задачі. Самоперевірка — з дошки. Один учень працює біля дошки.
1) 354 : 3 = 118 (кг) — рис;
2) 354 – 118 = 236 (кг) — решта;
3) 236 : 4 = 59 (кг) — пшоно.
Творча робота над задачею 
Учні дізнаються, на скільки кілограмів було більше рису, ніж пшона. 
Завдання 263 
Учні ознайомлюються із задачею за текстом підручника. Повторення змісту задачі об’єднують зі складанням її короткого запису. 
245 пакетів по 2 кг 
? пакетів по 3 кг          1000 кг 
Розв’язання задачі записують у зошити. Один учень коментує кожну дію. 
1) 2 • 245 = 490 (кг) — у пакетах по 2 кг; 
2) 1000 – 490 = 510 (кг) — у пакетах по 3 кг; 
3) 510 : 3 = 170 (пак.) — по 3 кг. 
5. Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» 
Завдання 264 (колективно) 
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Завдання 265; 266 (с. 41–42). 
VII. ПІДСУМОК УРОКУ 
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці? 
— Чого навчилися? 

Немає коментарів:

Дописати коментар