ЗБІЛЬШЕННЯ (зменшення) ЧИСЛА В 10; 100; 1000 РАЗІВ. ЧИТАННЯ І ЗАПИС БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. ЗАДАЧІ НА ПРОПОРЦІЙНЕ ДІЛЕННЯ. САМОСТІЙНА РОБОТА
Мета: узагальнити правила знаходження числа повних десятків, сотень, тисяч, десятків тисяч в багатоцифрових числах; учити збільшувати (зменшувати) числа у 10; 100; 1000 разів, читати і записувати багатоцифрові числа; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі; підготувати учнів до контрольної роботи.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Математичний диктант
— Запишіть числа.
- Двісті сорок одиниць другого класу.
- Сімсот сімнадцять одиниць другого класу і п’ятсот сімдесят чотири одиниці першого класу.
- Шістнадцять одиниць другого класу і шістдесят одиниць першого класу.
- Триста двадцять одиниць другого класу і вісімдесят три одиниці першого класу.
- 2 тисячі 820 одиниць, 16 тисяч 5 одиниць, 48 тисяч 12 одиниць, 574 тисячі.
Завдання 294 (фронтально, з аналізом розрядного складу одного-двох чисел)
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Фронтальна робота
На основі запису порівняйте сусідні розрядні одиниці: одиницю — з одиницею тисяч, десяток — з десятком тисяч, сотню — із сотнею тисяч.
1
10
100
1000
10000
100000
1000000
— Зі скількох десятків складається кожне число: 100, 1000, 10 000, 100 000?
На дошці — запис.
200 000 од. + 40 000 од. + 6000 од. + 800 од. + 50 од. + 3 од.
246 853 20 000 дес. + 4000 дес. + 600 дес. + 80 дес. + 5 дес. + 3 од.
2000 сот. + 400 сот. + 60 сот. + 8 сот. + 5 дес. + 3 од.
— Поясніть, як отримали кожну форму запису числа 246 853. Скільки цифр потрібно відкинути, щоб визначити число повних десятків, сотень, тисяч, десятків тисяч?
— Яку дію потрібно виконати, щоби: збільшити число в 100, 1000 разів? зменшити в 100, 1000 разів?
— Визначте число десятків, сотень, тисяч, десятків тисяч, сотень тисяч в числах (метод «Мікрофон»).
578 445; 336 628; 759 187.
2. Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Самостійне виконання завдання
Завдання 298 (з подальшою взаємоперевіркою)
2. Робота над задачами
Завдання 299 (колективно)
І спосіб
1) 240 : 10 = 24 (пр.) — мав розв’язувати Буратіно щоденно;
2) 24 – 2 = 22 (пр.) — розв’язував Буратіно щоденно;
3) 22 • 10 = 220 (пр.) — розв’язав Буратіно за 10 днів.
(240 : 10 – 2) • 10 = 220 (пр.)
II спосіб
1) 2 • 10 = 20 (пр.) — менше розв’язав Буратіно за 10 днів;
2) 240 – 20 = 220 (пр.) — розв’язав Буратіно за 10 днів;
240 – (2 • 10) = 220 (пр.)
Завдання 300
Після детального аналізу учні розв’язують задачу самостійно. Один учень працює за дошкою. Самоперевірка з дошки.
1) 120 : 4 = 30 (раз.)
2) 3 • 30 = 90 (кг)
Завдання 302
1) 15 000 : 5 = 3000 (раз.);
2) 7 • 3000 = 21 000 (кг) соломи.
V. САМОСТІЙНА РОБОТА
1 варіант
1. Розв’яжи задачу.
200 л виноградного соку розлили у 50 великих і 25 маленьких банок. У велику банку вміщується 3 л. Яка місткість менших банок?
2. Обчисли вирази.
924 : 3 520 – 20 • 3
511 : 73 (630 + 90) : 3
816 : 48 1 т : 5
29 • 23 1 ц – 5 кг
2 варіант
1. Розв’яжи задачу.
Дві художниці розписали 320 сувенірів. Перша розписувала 4 дні по 30 сувенірів щодня. Скільки сувенірів за день розписувала друга художниця, якщо вона працювала 5 днів?
2. Обчисли вирази.
820 : 4 140 + 60 • 5
588 : 84 (240 – 40) : 4
713 : 31 1 ц : 5
27 • 23 1 т – 5 кг
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 303; 304 (с. 47–48).
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
— Над чим міркували сьогодні на уроці?
— Що вдалося зробити найкраще?
— Над чим ще потрібно попрацювати?
Немає всіх конспектів!
ВідповістиВидалити